Arjantin 1945'te Mihver Devletlere neden savaş ilan etti?

Daha önce tarafsız olan Arjantin 1945 yılında II. Dünya Savaşı sona ererken Mihver Devletlerine savaş ilan etti.

Arjantin, II. Dünya Savaşı sırasında Mihver'in Güney Amerika müttefiki olarak görev yaptı. Arjantin, Mihver'e mensup olmamasına rağmen, başta Almanya olmak üzere bu ülkelerle olan tarihi bağları nedeniyle milliyetçi hükümetleri desteklemiştir. Arjantin, Avrupa'da faşizmin yükselişini ve çöküşünü gördüğü için savaş uzadıkça bir seçim yapmak zorunda kaldı. Ya Mihver'e yardım etmeye devam edecek ve Almanya ile Japonya'yı ortadan kaldırdıktan sonra Müttefiklerin gazabına maruz kalacak ya da Müttefiklerin eski müttefiklerini işgal etmelerine yardımcı olacaktı. Bu karar 1945 yılında alındı.

ABD'den gelen baskı

Bir sandal alev alev yanan ama liman çamurunda karaya oturmuş West Virginia'ya sağ kalanları kurtarmak için yanaşıyor
Pearl Harbour saldırısı sırasında altı torpido ve iki bombayla vurulduktan sonra batan ABD Donanma gemisi West Virginia. Kaynak: Wikipedia

Amerika her zaman Güney Amerika hükümetleri üzerinde etkili olmak için çaba göstermiştir. Soğuk Savaş döneminde, 1968 yılında başlatılan ve Sovyet etkisini kıtadan uzak tutmayı amaçlayan Condor Planı bunun bolca örneğini sunmuştur. ABD, o dönemde Arjantin örneğinde görüldüğü gibi, Kızıl Korku'dan önce bile "komşularını" etkilemeye çalışmaya devam etti.

Arjantin'in II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesinden bu yana sürekli olarak Mihver güçlerinin yanında yer alması, ABD'nin bu ülkeyi bir tehlike olarak görmesine neden oldu. Arjantinlilerin İngilizlere karşı doğal nefretleri de bu görüşü pekiştiriyordu. Pearl Harbor'ın bombalanmasından sonra bu durum çok açık bir şekilde ortaya çıktı. Arjantin, ABD'nin "kıta çapında direniş" örgütlemek amacıyla tüm Güney Amerika devletlerinin Müttefiklere katılması önerisini reddetti.

Arjantin ile Almanya'nın müttefikleri arasındaki diplomatik ilişkilerin kesildiğini duyuran Crítica gazetesinin kapağı.

Amerika Birleşik Devletleri buna 1941 yılında ülkeye ambargo ve boykot uygulayarak karşılık verdi. Arjantin'in siyasi durumu bu ambargodan sonra daha da kötüleşti. Mihver yanlısı ve Müttefik yanlısı gruplar arasında hükümetin kontrolü ve halk desteği için bir mücadele vardı. II. Dünya Savaşı sırasında Müttefiklere resmen yardım etmesi için ABD'den gelen baskılara rağmen, Arjantin, 1943 Devrimi iktidara Mihver yanlısı bir yönetim getirdiğinde Latin Amerika'daki tek tarafsız ülke olarak kaldı.

1944'te Paris'in Kurtuluşu

25 Ağustos – 2. Zırhlı (Leclerc) Tümen'in zırhlı araçları Palais Garnier önünde savaşıyor. Bir Alman tankı alevler içinde.

Fransa'nın başkenti Paris 25 Ağustos 1944'te kurtarıldı. Müttefikleri destekleyen Arjantinliler, Fransa'nın yeni özgürlüğüne kavuşan halkını desteklemek için sokaklarda sevinç yürüyüşleri yaptı. Kutlamaların başlamasından kısa bir süre sonra yerel halk Müttefiklere desteklerini dile getirirken protestolar patlak verdi. Bu Arjantin yönetimi için büyük bir stres kaynağıydı. 1945 yılı gelip çattığında ve Almanlar topluca geri çekilmeye başladığında, ülkenin lideri için geriye tek bir gerçek seçenek kalmıştı.

Arjantin, 27 Mart 1945'te Mihver güçlerine savaş ilan ederek "Mihver yanlısı tarafsızlık" politikasına son verdi. Arjantin resmi olarak Mihver güçleriyle savaş halinde olmasına rağmen, hükümet Müttefiklere çok az destek verdi. Yine de 4,000'den fazla Arjantinli İngiliz silahlı kuvvetlerine kaydoldu ve savaş boyunca orada görev yaptı.

Nazi yanlısı Başkan Juan Perón döneminde Arjantin, savaş sonrası Avrupa savaş mahkemelerinden kaçan çok sayıda Alman savaş suçlusuna sığınma hakkı tanıdı. Bu nedenle pek çok kişi Hitler'in Arjantin'e kaçmış olabileceğine dair spekülasyonlarda bulunmuştur ki bu iddia hiçbir zaman kesin olarak kanıtlanamamıştır.

Bildiğimiz bir şey varsa o da Perón'un desteğiyle dünya tarihinin en iğrenç suçlularından bazılarının Arjantin'de özgürce yaşamalarına izin verildiği ve muhtemelen hala da verilmekte olduğudur.