Ay Aracı Odysseus Ölümü Yaklaşırken Dokunaklı Bir Veda İletti

Ay'a iniş yapan Odysseus, Ay yüzeyine yaptığı tarihi yolculukta tökezledikten sadece bir hafta sonra kısa görevini resmen sona erdirdi --- en azından şimdilik.

Intuitive Machines'in Odysseus
Intuitive Machines'in Odysseus iniş aracının planlanan konfigürasyonda Ay'a inişinin, görünen gerçek konfigürasyonuyla karşılaştırıldığı sanatçı çizimi (iç kısım, 23 Şubat 2024'teki basın brifingi sırasında bir modelle gösterilmiştir).

Ay'a iniş yapan Odysseus, Ay yüzeyine yaptığı tarihi yolculukta tökezledikten sadece bir hafta sonra kısa görevini resmen sona erdirdi — en azından şimdilik.

Görev kontrolü, uzun Ay gecesine hazırlık olarak iniş aracını kapattı, ancak Güneş'in kör edici parıltısında küçük bir hilal Dünya'nın yer aldığı kraterli bir manzara ve karanlık gökyüzünün son bir görüntüsünü almadan önce değil.

Son Apollo görevinin Ay yüzeyini terk etmesinin üzerinden yarım asır geçti ve Odysseus görevi ABD için tarihi bir dönüş oldu.

Houston merkezli Intuitive Machines şirketi, astronotların Ay'a taşınmasına yardımcı olacak kritik bilgileri toplayacak teknolojiyi taşımak üzere Ticari Ay Yükü Hizmetleri programının bir parçası olarak NASA tarafından onaylandı ve kullanıldı.

Ticari girişimlerden yararlanmanın NASA'nın zamanını ve kaynaklarını uzay araştırmalarının bilimsel yönüne odaklamasına olanak sağlayacağı umuluyordu.

Hızlı bir iniş ve ihmal edilen tek bir kilitleme mekanizması, sevgi dolu lakabıyla 'Odie', menzil bulma lazerleri çalışmadan Ay'a hızla yaklaşırken görevi tamamen yok ederek sona erdirmeye yaklaştı.

Uçuş kontrolörleri, aracı Ay'ın güney kutbuna yakın hedef bölgesine yönlendirmek için gemide taşınan ayrı bir deneysel navigasyon sisteminden yararlandılar.

Intuitive Machines
Kaynak: Intuitive Machines

İniş aracı yıkıcı bir çarpışmadan kurtulmuş olsa da, inişi mükemmel olmaktan çok uzaktı; son saniyelerde Odysseus'un altı ayağından birini yakalayan ve telefon kulübesi büyüklüğündeki aracı yan yatıran, ne yazık ki konumlandırılmış bir engel vardı.

Güneş panelleri gölgedeyken ve gece iniş alanının üzerinde sürünürken, iniş aracının birkaç hafta içinde Ay'da şafak söktüğünde yeniden uyanacak enerjiyi bulması pek olası değil, ancak Intuitive Machines CEO'su ve kurucu ortağı Steve Altemus henüz görevden vazgeçmeye hazır değil.

Altemus, kapatılmadan günler önce 28 Şubat'ta düzenlediği basın toplantısında, "Sanırım yapacağımız şey Odie'yi Ay'ın soğuk gecesine sokmak ve yaklaşık üç hafta sonra burada güneşli bir öğlen olduğunda onu burada uyandırıp uyandıramayacağımızı görmek olacak" dedi.

Japonya'nın SLIM uzay aracının geçen hafta benzer şekilde garip bir inişin ardından hayata dönmesi gibi böyle bir uyanışın yakın zamanda bir örneği yok değil.

Odie yapılacaklar listesini tamamlayamamış olsa da, yine de çevresinden birkaç görüntü aktarmayı başardı. Arka planda parıldayan uzak bir Dünya'yı gösteren son veda görüntüsüyle, sadece iniş aracı için değil, onu oraya göndermek için çok çalışan ekip için de bir tür empati hissetmemek zor.