Ay'a İniş Başarısız Olsaydı Richard Nixon Bu Konuşmayı Yapacaktı

Konuşma kağıdında ABD Başkanı'nın iki Apollo 11 astronotunun da eşlerini araması gerektiği not düşülüyor.

50 yıl önce 20 Temmuz'da gerçekleşen Apollo 11'in Ay'a inişi insanoğlunun en çarpıcı başarılarından biri olarak kabul edilir. Amerika bu hafta uzay misyonun yıldönümünü kutluyor. Böyle bir görevde yanlış gidebilecek çok şey var. Herhangi trajik bir olay yaşanma ihtimalini göz önüne alan Beyaz Saray ve NASA yetkilileri, o dönemde Richard Nixon'a bir konuşma hazırladı. Konuşma tahmin edebileceğiniz gibi Ay'a inişin başarısız olması ihtimaline karşı okunacaktı.

Apollo 11 Gerçekleşmeseydi Richard Nixon Bu Konuşmayı Yapacaktı

1969'da Ay'a inişin henüz başlamadığı günlerde, Beyaz Saray ve NASA kendilerini en kötüsüne hazırladı. Ay'a inişin başarılı olması durumunda yapılacaklar halihazırda belirlenmişti. Ancak iniş başarılı oldu ve ABD Başkanı Richard Nixon sabit hattı üzerinden astronotları aradı. Apollo 11 astronotlarına her zaman hatırlanacak şu sözleri söyledi:

"Yaptıklarınızdan dolayı, cennet insanların dünyasının bir parçası oldu." İnişin trajediyle sonuçlanması halinde Nixon iki kişiyi daha aramak için hazırdı — Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'in eşleri.

apollo 11 astronotları

"Ay Felaketi Durumunda"

Başkan ayrıca Armstrong ve Aldrin'in Ay'a inmesi ancak Ay yüzeyinden kalkıp kapsüle ulaşamaması durumunda Amerikan halkı ile yüzleşmeye hazırdı. Beyaz Saray'da bir konuşma yazarı olan William Safire, Apollo 11 astronotlarının Ay'da mahsur kalması halinde Nixon'a halka okuması için bir konuşma hazırladı.

Safire'in teslim edilmemiş konuşması 30 yıl boyunca gizli kalmıştı, ta ki yazar James Mann 1990'larda hazırlayacağı bir kitap için Nixon arşivlerini araştırıncaya kadar. Mann, Nixon yönetimi tarafından sağlanmış arşivleri karıştırırken aniden bir şeyin dikkatini çekti. "Ay felaketi durumunda" başlıklı bir kağıt parçası Safire tarafından Beyaz Saray Genelkurmay Başkanı H.R. Haldeman'a iletilmişti.

Richard Nixon Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi izniyle paylaşılan bu iki sayfalık kısa metin aşağıdaki gibidir:

Konuşma kağıdında ABD Başkanı'nın iki Apollo 11 astronotunun da eşlerini araması gerektiği not düşülüyor. Aynı zamanda bir din adamı önderliğinde denize gömülme merasiminin yapılması gerektiği belirtiliyor. Nixon'ın sözlerine şöyle başlaması gerekiyor:

"Kader, huzurla Ay'ı keşfetmek için giden adamların, huzur içinde dinlenmek için Ay'da kalmalarını seçti. Bu cesur adamlar, Neil Armstrong ve Edwin Aldrin, kurtarılmaları için umut olmadığını biliyorlar. Ancak fedakarlıklarında insanlık için umut olduğunu da biliyorlar."

Tüm konuşma şununla bitiyor: "Geceleri Ay'a bakan her insan, orada bir köşesi sonsuza dek insanoğluna ait başka bir dünyanın olduğunu bilecek."

Safire'in talimatlarında, NASA'nın astronotlarla iletişimi kesmesinin ardından, bir din adamıyla deniz cenaze merasimi yapılması öneriliyor: "Ruhlarını derinin en derinine göndererek". Törenin İsa'nın Duası ile bitirileceği belirtiliyor.