Balıkların Kuşlar Gibi Koro Halinde Çıkardıkları Ses Kaydedildi

Araştırmacılar balık korolarının gün doğumu ve gün batımında belirgin kalıplara sahip olduğunu fark etti.

balıkların ses çıkardığı bulundu

Balıkların genel olarak sessiz hayvanlar olduğuna inanılır ancak yeni kanıtlar bazı balık türlerinin denizde birlikte şarkı söylediğini gösteriyor. Tıpkı kuşlar gibi bu deniz hayvanları da her gün şafakta ve akşam karanlığında koro yapıyor. Bioacoustics dergisinde yayımlanan yeni çalışmada Curtin Üniversitesi'nden araştırmacılar Batı Avustralya'nın Port Hedland sahilindeki farklı noktalara ses kaydediciler yerleştirdiler. Balıkların günün farklı saatlerinde, özellikle gün doğumu ve alaca karanlıkta farklı sesler çıkardıklarını buldular.

Balıklar tıpkı kuşlar gibi ses çıkarıyor

Birbirlerinden 22 kilometre uzağa konumlandırılan cihazlarda, balıkların şarkıları ağırlıklı olarak ilkbahar ve yaz sonlarında duyuldu ve çoğunlukla tekrarlanan bireysel çağrılardan oluştular. Farklı balıkların sesleri üst üste bindikçe kuşların şarkılarına benzeyen bir koro meydana geliyor.

Üç farklı balık türüne ait koro sesleri

Araştırmacılar koroların gün doğumu ve gün batımında belirgin kalıplara sahip olduğunu fark etti. Farklı koro gruplarının aynı gün içerisinde farklı frekansta ve çeşitlilikle ses çıkardıkları gözlendi. Sesler geçici olarak değişebiliyordu.

balıkların ses çıkardığı bulundu
Balık koroları mercan resiflerini yırtıcılardan uzak tutmaya yarıyor

Alçak "sis düdüğü" sesinin siyah benekli mavruş balığına (Protonibea diacanthus), vızıltılı sesin Terapontid türüne ve kısık şekilde duyulan "ba-ba-ba" korosunun ise yarasa balığına ait olduğu tahmin ediliyor. Balıklar seslerini birbirlerine göre ayarlayarak uyum içinde çıkmasını sağlıyor.

Balıkların uzun zamandır ses çıkarmayan hayvanlar oldukları düşünülmüş ve gürültülü kuşlar ve memelilerden farklı bulunmuşlardır. Yeni bulgular balıkların tıpkı diğer hayvanlar gibi ses çıkardıklarını gösteriyor.

Doğada ses üretmek dikkat çekmenin etkili bir aracı olarak kullanılır. Kurbağalar eş aradıklarında gaklarken, çayır köpekleri birbirlerini potansiyel tehlikelere karşı uyarmak için karmaşık "yips" seslerini kullanıyor. Yavru kuşlar ne kadar aç olduklarını göstermek için farklı tonda ses çıkarıyor.

Ses kirliliği potansiyel zararlara sahip

Ses aynı zamanda balıklarda üreme ve beslenme gibi bölgesel çatışmalar ve davranışlarda da önemli yere sahip. Gece avlanan balıklar avlanırken bir arada kalmak için sesten yararlanıyorlar. Gündüz avlanan balıklar ise seslerini kendi bölgelerini korumak için kullanıyor.

Kuşların şehirler gibi ses kirliliğinin fazla olduğu yerlerde daha yüksek sesle şarkı söyledikleri tespit edilmiştir. Bunu muhtemel eşlerinin kendilerini daha iyi duyması için yapıyorlar. Araştırmacılar inceledikleri balıkları kapsayan bölgede böyle bir kanıta rastlamadı. Zira önceki çalışmalarda okyanusların balina ve yunus gibi deniz hayvanları için fazla gürültülü olduğu sonucuna varılmıştı.

Okyanus gürültüsü deniz hayvanları üzerinde potansiyel zararlı etkilere sahip. Gemi sesleri nesli tükenmekte olan balinaların birbirlerini duymalarını engellemektedir.