Böcek Proteini Nedir? Geleceğin Beslenme Trendi

Böcekler, sağladıkları protein başına yemleme cinsinden ölçüldüğünde yüksek verime sahiplerdir.

Yazar Burcu Kara
Böcek proteini tüketiminde patlama yaşanmaya başladı

1950'lerde, ABD'deki en moda şey İtalyan mutfağıydı. İtalyan restoranları her tarafa yayıldı ve tüm Amerikalılar kırmızı deri koltuklarda spagetti yemeye başladı. İtalyan gıda trendinin bir parçası da pizza oldu. Bugün Amerikalıların %40'ından fazlası en az haftada bir kez pizza yiyor. 1970'lerde Meksika yemekleri popülerleşmeye başladı ve Amerikalılar taco, salsa, tortilla, enchilada, kızartılmış fasulye ve "kirli pirinç" gibi daha önce hiç denemedikleri yiyecekleri yemeye başladılar.

1990'lara gelindiğinde yeni bir yiyecek Amerika'yı ele geçirmeye başladı: Suşi. Amerikalılar bir anda çiğ balık ve yapışkan pirinç yiyorlardı. Bugün, çoğu marketten suşi satın alabilirsiniz. Ancak 2010'lardan bu yana hızla yükselmeye başlayan yeni bir gıda trendi var: Böcekler!

Böcek Proteininin Besin Olarak Hayatımıza Girmesi

böcek yemek yiyecek besin
Böcekler %69 oranında proteinden oluşur, sığırlarda ise bu %29'dur.

Istakoz bir zamanlar "deniz hamam böceği" olarak bilinirdi ve sadece fakirler tarafından yenirdi

  1. Birleşmiş Milletler'e göre 2050 yılında dünya nüfusu 9.7 milyar olacak. İnsanların şu anda ürettiğimizden iki kat fazla gıda tüketimine ihtiyacı olacak ve bunu karşılamak için yeterli miktarda ekilebilir alan yok. BM, 2013 yılında yenilebilir böcekleri tüketmeye ilişkin bir rapor hazırladı.
  2. Dünya'nın ekilebilir arazisinin üçte biri zaten hayvancılık için kullanılıyor ve bu durum ormansızlaştırmaya devam edilmesine ve su kaynaklarının zorlanmasına neden oldu.
  3. Dünya nüfusunun %80'i zaten böcek yiyor. Daha fazla Batılı Güneydoğu Asya'yı ziyaret ettikçe kızartılmış cırcır böceklerini yemeye aşina olurken, Güney Amerika'da ateş karıncaları ve Afrika'da da böcek larvaları lezzetli olarak kabul edilir. Meksika'da solucanlar tortillalarda giderek daha fazla kullanılmaya başlandı.
  4. Böcekler, tırtıllar, arılar, yaban arıları, karıncalar, çekirgeler, cırcır böcekleri, ağustos böcekleri, yürüyen yapraklar ve bitki pireleri, kabuklu böcekler ve yarım kanatlılar, termitler, yusufçuklar ve sineklerden oluşan 2000'den fazla yenilebilir böcek türü vardır.

Böcekler, sağladıkları protein başına yemleme cinsinden ölçüldüğünde yüksek verime sahiplerdir. Bu, bir hayvanın aldığı yemi vücut kütlesine dönüştürme oranıdır. Ayrıca böcekler sığır, koyun, keçi veya kümes hayvanlarından çok daha az su gerektirir.

100 galon su, 6 gr et proteini, 18 gr tavuk proteini ve 238 gr kriket proteini elde edilmesini sağlar. Bir yıl boyunca haftada bir kez cırcır böcekleriyle yemek yiyen dört kişilik bir aile 650.000 litre su tasarrufu sağlayacaktır.

  1. Böcek proteini nedir? Böcek proteini yüksek kaliteli bir proteindir. Sığır eti ve kriket proteininin karşılaştırılmasında cırcır böceklerinin %69'u, sığır etinin ise sadece %29'u proteinden oluşur. Cırcır böcekleri, B12, demir, çinko, magnezyum, sodyum, potasyum ve kalsiyum ile birlikte dokuz temel amino asit içerir. Cırcırböceği unu sütten daha fazla kalsiyum ve ıspanaktan daha fazla demir içerir.
  2. Tek hektarlık bir toprak alanı (2.47 dönüm veya 10.000 metrekare) yılda 150 ton böcek proteini üretebilir ve cırcır böcekleri ineklere göre 80 kat daha az metan gazı yayar. Bunun sera gazları ve küresel ısınma üzerinde büyük bir artısı olabilir.
  3. Dünyada tüketilen balığın yarısından fazlası çiftçiliktedir. Böcekler, balıklar için doğal bir besin kaynağıdır. Ayrıca kümes hayvanları için de doğal bir besin kaynağıdır. Böceklerin dış iskeleti bir polisakkarit olan kitin maddesini içerir. Kitin doğal olarak kümes hayvanlarının bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece besin zinciriyle insanlara geçen antibiyotiklere olan ihtiyacı ortadan kaldırır.
  4. Birleşmiş Milletler, dünya nüfusunun %68'inin 2050 yılına kadar şehirlerde yaşayacağını tahmin ediyor. Böcekler depolarda ve diğer kentsel binalarda yetiştirilebilir ve bu, kentsel tarım trendi ile güzel bir uyum sağlıyor. Dikey tarım, 2015'ten bu yana yılda %30,7 bileşik büyümesi oranına sahip olmuştur ve 2020 yılına kadar 3.88 milyar dolara ulaşması beklenmektedir. Yatırımcılar için, yenilebilir böceklerin küresel pazarının 2021'de 1,53 milyar ABD dolarına ulaşması beklenmektedir.

Kriket ve yemek solucanı bazlı unla bisküvi, kurabiye, ekmek, kek, tatlı, çorba, tatlı, cips ve makarna üretilebilmektedir. Böcek proteininden protein barı yapan şirketler vardır.

İki böcek yetiştirme şirketi olan EXO ve Chapul, halihazırda gıda mağazalarında, marketlerde, havaalanı kiosklarında ve Amazon'da satılan cırcır, yemek kurdu ve çekirge ile üretilmiş protein barları satmaktadır. Salt Lake City merkezli Chapul, TV programı Shark Tank'ı kurdu ve milyarder Mark Cuban onlara yatırım yaptı.