Yapay Genel Zeka Peşindeki Meta, Broadcom'un Patronu Hock Tan'ı Yönetim Kuruluna Dahil Etti

Sosyal ağ şirketi Meta, Broadcom CEO'su Hock Tan'ı yönetim kuruluna atadı ve enerji girişimcisi John Arnold'u da bünyesine kattı.

Yazar Ali Artur
meta logo facebook

Meta'nın kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, ikilinin yapay genel zekanın geliştirilmesine yardımcı olmak için deneyimlerine ihtiyaç duyulduğu için atandığını açıklayarak "Silikon ve enerji altyapısı konusunda derin uzmanlığa sahip direktörlere sahip olmak uzun vadeli vizyonumuzu gerçekleştirmemize yardımcı olacak" ifadesini kullandı.

Özel uzmanlığa sahip direktörlerin eklenmesi, Meta'nın vaat ettiği yapay genel zekayı sunmak için büyük harcamalar yapmayı planladığını ve üst düzey tavsiyelere ihtiyacı olduğunu bildiğini gösteriyor.

Hock Tan kesinlikle silikondan anlıyor. Broadcom kamyonlar dolusu silikon üretiyor ve bunu ürün gruplarını bağımsız iş birimleri olarak işleten kurumsal bir yapı kullanarak çok verimli bir şekilde yapıyor. Broadcom; Nvidia, Intel ya da AMD gibi şirketlerle kıyaslanabilecek kadar üst düzey bir silikon yenilikçisi olarak tanınmıyor, ancak anahtarlama silikonu muazzam iş hacmi ve yakın zamanda eklenen nöral ağ yetenekleriyle dikkat çekiyor.

Broadcom aynı zamanda uzun ve karmaşık küresel yarı iletken tedarik zincirine istediğini yaptırma konusunda da ustadır – ki Meta'nın hem ikili beyin kutuları hem de Quest VR başlığını giyen insanların yaşadığı bir metaverse yaratma hedeflerini takip ederken bunu yapması gerekecektir.

Hock Tan LinkedIn'de kendisini "Meta yönetim kuruluna katılmaktan ve şirketin vizyonuna ulaşmasına katkıda bulunmaktan memnuniyet duyduğunu" açıkladı.

"Meta, gelecek için platformunu ve uygulama tekliflerini geliştirirken yeni nesil bilgi işlemde inanılmaz bir rol oynayacak" diyen Arnold, "Mark, daha geniş ekip ve Meta'nın teknoloji ve iş yolculuğunda diğer yönetim kurulu üyeleriyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum" dedi.

Meta'nın diğer yeni üyesi, "Amerika'nın elektrik şebekesini daha güvenilir, esnek ve verimli hale getirme misyonuyla bölgeler arası, yüksek voltajlı iletim projeleri geliştiricisi" olarak tanımlanan Grid United adlı bir şirketin kurucu ortağı ve başkanı olan John Arnold.

Arnold, sektöre odaklanan yatırım fonlarının kurucusu olarak enerji sektöründe uzun bir geçmişe sahip. Meta'nın duyurusuna göre, bu kuruluşlardan birini – Centaurus Energy adlı bir hedge fonu – "Enron Corp'ta doğal gaz türevlerinin ticaretini denetledikten sonra" kurdu.

Elbette Enron, Amerika'nın gelmiş geçmiş en büyük şirket skandallarından birinde çöktü. Register, Arnold'un Enron'un yanlış işlerinde herhangi bir rolü olduğunu öne sürmüyor.

Ancak Meta'nın yönetim kuruluna bir enerji uzmanı atamasının, sosyal ağ şirketinin çok fazla elektrik tüketeceğini bildiğini ve maliyetlerini nasıl kontrol edeceğini anlaması gerektiğini gösterdiğini düşünüyoruz. Belki Meta kendi elektriğini bile üretebilir – Microsoft'un Küçük Modüler Reaktörlerin yerleştirilmesini denetlemek üzere bir yöneticiyi işe alarak işaret ettiği gibi.

Yeni atamalardan memnun olmayabilecek bir grup, şu anda Broadcom'un satın alma sonrası sanallaştırma devinde yaptığı birçok değişikliğin etkisini anlamaya çalışan VMware müşterileri. Hock Tan'ın artık Meta'ya zaman ayırmasıyla, yeni satın aldığı yazılım şirketini değerlendirmek için daha az bant genişliğine sahip olacak.