Buffalo Askerleri Kimdi?

Buffalo Askerleri, ağırlıklı olarak Afrikalı Amerikalılardan oluşan bir Birleşik Devletler ordu alayıydı.

Buffalo Askerleri

1866 yılında kurulan Buffalo Askerleri, ilk düzenli Afro-Amerikan Ordu birlikleriydi. Özel bir Kongre yasası, daha önceki bir yasağı kaldırarak onların oluşumuna izin verdi. Batı'da görev yapmak üzere dört alay oluşturuldu. Bu adamlar, düşmanlarının ve dostlarının saygısını kazanarak ve ırkçılıkla mücadele ederek ayrıcalıklı bir şekilde hizmet ettiler.

Başlangıç Yılları

Buffalo Askerlerine katılanların çoğu eski kölelerdi, genellikle okuma yazma bilmiyorlardı ve fakirlerdi. Tüm kayıtlar beş yıl sürüyordu ve askerler aylık 13 dolar, yiyecek ve biraz eğitim alıyordu. Subayların çoğu beyazdı. Bu alaylar Batı'da görev yapıyor, yerli kabilelerle savaşmak için kalelerde konuşlanıyordu. Daha az bilinen sorumlulukları arasında yerleşimcileri, sığır sürülerini ve posta yollarını korumak da vardı. Dört Afro-Amerikan alayı da Fort Walla Washington'dan Fort Apache, Arizona'ya kadar Batı'ya dağılmış kalelerde görev yaptı.

İlk Konuşlandırmalar

1867 yılına gelindiğinde, ilk Buffalo alayları hızla yola çıkarak Kızılderili Savaşlarına katıldı. O tarihten 1890'ların başına kadar Buffalo Askerleri seferlerin çoğunda savaştı. Katılan tüm ABD Ordusu askerlerinin yaklaşık yüzde yirmisi Afro-Amerikalıydı. Alaylar Büyük Ovalar'dan sıcak Arizona çöllerine kadar Apaçi, Komançi ve Sioux gibi ünlü kabilelerle mücadele etti. Bufalo Askerleri lakabı, askerlerin saçlarının bufalo yelelerine benzediğini düşünen Ova Kabilelerinden gelmiş olabilir. Zorlu savaşçılar, Buffalo Askerleri'nin tıpkı adlarına benzer sertliklerine saygı duyuyorlardı.

1870 yılındaki Kickapoo Springs Muharebesi onların cesaretinin bir örneğiydi: Çavuş Emanuel Stance komutasındaki 9. Süvari Birliği F, kaçırılan iki çocuğu ararken Kızılderili hırsızlarla karşılaştı. Ateşe başladılar ve düşmanları geri çekildi. Askerler ertesi gün iki gruba daha saldırdı ve onları yaylım ateşiyle dağıttı. Çavuş Stance, eylemlerinden dolayı Buffalo Askerleri'nin en eski Onur Madalyası olan on sekiz madalyanın ilkini kazandı.

Savaşa Giderken

Çok geçmeden 1898 İspanyol-Amerikan Savaşı patlak verdi. U.S.S. Maine gemisi patlamış ve ABD ile İspanya arasında gerginliğe neden olmuştu. ABD kısa süre sonra savaş ilan etti. ABD Ordusu büyük savaşlar arasında her zaman küçük kalmıştır ve savaşın deneyimli askerlere ihtiyacı vardı. Dört Buffalo Soldier alayının tamamı — 9. ve 10. Süvari Alayları ile 24. ve 25. Piyade Alayları — toplam 15.000 asker savaşa katıldı.

Buffalo Askerleri, San Juan Tepesi Muharebesi de dahil olmak üzere çoğu muharebede savaştı. Roosevelt'in ünlü "Rough Riders "ı ile birlikte, birlikler topçu ve tüfek ateşi yağmuru altında tepeye doğru atlarından inerek hücum etmişler ve pek çok birlik bu amansız gerginlik yüzünden dağılmıştır. Ancak 10. Süvari Birliği'nden bir birlik tepeye ilk ulaşan oldu ama adamlarının yüzde yirmisini kaybetti. Geleceğin Ordu Generali Pershing de 10. Süvari Birliği'nde görev yapmış ve "Kara Jack" Pershing lakabını kazanmıştı. Raporlarında Buffalo Askerlerini cesaretlerinden dolayı övmüştür.

Deneyimli askerler olan Buffalo Askerleri daha sonra 1899-1903 yılları arasında gerillalarla savaşmak üzere Filipin-Amerikan Savaşı'na gönderildiler. Savaşmalarına rağmen, bazı Afro-Amerikan askerler Filipinlilere karşı ırkçılığa tanıklık ederek çatışma hakkında karışık duygulara sahip oldular. Bu ve kötü muamele otuz Buffalo Askerinin firar etmesine neden oldu; bundan önce Siyah alaylar tarihsel olarak ABD Ordusundaki en düşük firar oranına sahipti.

Yeni Görevler

Siyah alaylar, barışı korumak ve devriye gezmek üzere farklı Batı kalelerine yeniden atandı. Pek bilinmeyen bir görev de Park Koruculuğuydu. Kaçak avcıları yakalamanın ya da kereste hırsızlarını kovalamanın yanı sıra, 9. Süvari Sequoia ve Yosemite Ulusal Parklarında patikalar inşa etti. Şu anda Park Korucuları tarafından giyilen karakteristik şapka, Buffalo Soldiers'ın şapkalarından esinlenerek modellenmiştir. Hatta deneysel bir birim Batı'yı bisikletle dolaştı.

I. Dünya Savaşı'na Kadar ve Savaşta

Amerika I. Dünya Savaşı'na ancak Almanya'nın Meksika ile müttefik olmayı teklif etmesinden sonra girdi. Bundan önce, Meksikalı devrimcilerin sınırı geçip öldürme ve yağmalama eylemlerine girişmesinin ardından Meksika ile ABD arasında neredeyse savaş çıkıyordu. "Black Jack" Pershing komutasındaki bir sefer, liderleri Pancho Villa'yı yakalamaya çalıştı. Bu sefere katılan tek Buffalo birliği 10. Süvari Birliği'ydi. Tarihlerine rağmen, orijinal Buffalo Soldier alayları Büyük Savaş sırasında ABD'de kaldı. Onun yerine yeni Siyah tümenler konuşlandırıldı. Pek çok kişi bunu bile protesto etti ama savaşların insan gücüne ihtiyacı vardı.

Sürekli Bir Düşman

Yaygın ırkçılık, Buffalo Askerleri'nin önüne en başından itibaren engeller çıkardı. Kongre'nin dört alayın kurulması için oy vermesi gerekiyordu; ABD Ordusu ayrılmıştı. Beyaz subaylar ya önyargıları ya da mesleki damgaları nedeniyle bu birliklere komuta etmeyi reddetti. Batı'nın her yerinde Buffalo Askerleri Jim Crow yasaları, şiddet ve nefretle karşı karşıya kaldı. Bazen hayal kırıklıkları taştı. Buffalo Askerleri ırkçılığa meydan okuyan, Siyah askerlerin hizmet edebileceğini ve savaşabileceğini gösteren gururlu bir tarih yarattı. ABD ordusu nihayet 1948'de, kısmen onların çabaları sayesinde ayrıştırıldı.