Chilobrachys Natanicharum: Tayland'da Keşfedilen Elektri̇k Mavi̇si̇ Tarantula

Maviyi doğada bulmak oldukça nadirdir. Bu nedenle araştırmacılar, vücudunun çeşitli yerlerinde parıldayan mavi tonlara sahip yeni bir örümcek türü olan Chilobrachys natanicharum'u keşfettiğinde çok şaşırdı.

Yazar Burcu Kara
Chilobrachys natanicharum sp. nov'un metalik-mavi ve menekşe rengi.
Chilobrachys natanicharum sp. nov'un metalik-mavi ve menekşe rengi.

Bu yeni tarantula türünün elektrik mavisi ve menekşe renginin muhteşem tonları gerçekten büyüleyici! İlk örnekler, bilim insanlarıyla daha önce işbirliği yapmış olan yerel bir hayvan youtuber'ı JoCho Sippawat'ın da eşlik ettiği bir araştırmacı ekibi tarafından Tayland mangrovlarının derinliklerinde keşfedildi. Bu keşfin sonuçları ZooKeys dergisinde yayımlanmıştır.

Chilobrachys natanicharum sp. nov. canlı A paratip ♀ ELB03 B holotip ♂ THNHM-At-00000062.
Chilobrachys natanicharum sp. nov. canlı A paratip ♀ ELB03 B holotip ♂ THNHM-At-00000062. Görsel: Zookeys.

Mavi ve Morun Tonları

Chilobrachys natanicharum adı verilen yeni tür, hayvanlarda nadiren görülen çarpıcı bir mavi renge sahiptir. Vücudunun bazı kısımları, özellikle de keliserleri (kancaları taşıyan) ve bazı bacaklarının ilk segmentleri ışıltılı görünüyor. Çalışmanın baş yazarı, araknolog Narin Chomphuphuang'a göre, "Mygale'imizin (Mygalomorphae) canlı mavi renginin ardındaki sır, mavi pigmentlerin varlığında değil, bu çarpıcı mavi rengi yaratmak için ışığı manipüle eden nano yapıları içeren kıllarının [veya kıl uçlarının] yapısında yatmaktadır".

Bu dişi C. Natanicharum'un daha fazla mor tonu var. Görsel: Narin Chomphuphuang
Bu dişi C. Natanicharum'un daha fazla mor tonu var. Görsel: Narin Chomphuphuang.

Yeni türde, biri metalik mavi diğeri menekşe rengi olmak üzere iki farklı tondan iki tür ipek sorumludur. Elde edilen nihai renk, bu ipek türlerinin oranına bağlıdır ve bu da örümceğin yaşına ve cinsiyetine göre değişmektedir. Dişilerde ve genç erkeklerde mavi kıllardan ziyade mor kıllar daha fazladır.

Araştırmacılar, tipik olarak tarantulaların ya karada ya da ağaçta yaşadığını, ancak Chilobrachys natanicharum'un her iki ortamda da yaşayabildiğini ve bunun da uyum yeteneğini gösterdiğini söylüyor.

Bu örümcekler, bir mygale için dikkate değer olan hem ağaç hem de karasal yuvalarda yaşama yeteneğine sahiptir. Hatta mangrovlarda, gelgitten kaçınmak için ağaç kovuklarında saklanarak yaşarlar. Ne yazık ki bu eşsiz yaşam alanı, dünyadaki en nadir mygallerden biri olan C. natanicharum gibi tehdit altındadır.