Çin'de Neolitik Dönemden Bir Toplu Mezarda Başı Kesilmiş 41 İskelet Bulundu

Çin'in kuzeydoğusunda arkeologlar gizemli bir tablo ortaya çıkardı. Neolitik döneme tarihlenen çukurlara gömülmüş düzinelerce kadın ve çocuk iskeletinin başları kesilmişti. Bu alışılmadık uygulamanın, eski zamanlarda kabileler arasında yaşanan şiddetli çatışmaların bir işareti olduğu düşünülüyor.

honghe iskelet
Honghe'de ortaya çıkarılan bireyler Neolitik dönemde öldürülmüştür ve tarihleme, 4.100 yıl önce gömüldüklerini göstermektedir. Qian Wang, Texas A&M Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi.

Ölüler bazen konuşabilir. Çin'in kuzeydoğusunda, Honghe arkeolojik alanında düzinelerce başı kesilmiş iskeletin bulunması araştırmacıları etkiledi. Gerçek bir toplu mezar olan kadın ve çocuk toplu mezarı, Neolitik dönemde halklar arasındaki çatışmaların şiddetine tanıklık ediyor. Ortaya çıkarılan bireylere uygulanan muamelenin acımasızlığı karşısında bilim insanları böyle bir eylemin anlamını merak etti: basit bir gaddarlık mı, hedefli saldırı mı yoksa ritüelleştirilmiş bir ölüm mü? Ya da bunların hepsi mi?

Neolitik Kelle Avcıları

1990'larda keşfedilmesinden bu yana, Heilongjiang eyaletindeki Honghe bölgesi birkaç kez kazılmıştır. Otuz yıl içinde yapılan keşifler oldukça verimli olmuştur. Arkeologlar, çanak çömlek gibi çeşitli eserlerin yanı sıra 68 iskelet ortaya çıkardı. Bunlardan 41'i başlarının eksik olmasıyla benzersizdi. Çevre bölgelerde birkaç kafatası bulunmuş olsa da kafaların çoğu kayıptır.

Kafası kopmuş 41 iskeletten sadece kadın ve çocuklar vardı. Sanki düşman kabilelerin öfkesinin hedefi olmuş gibiydiler. Eylül ayında Archaeological and Anthropological Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada çeşitli teoriler ortaya atılmıştır. Bireyler, kabile üyeleri kamptan uzaktayken saldırıya uğramış olabilir. Bu fikir cesetler üzerinde yapılan analizlerle destekleniyor. Araştırmacılar, toplu mezarda 32 iskeletin tek bir baskında vahşice öldürüldüğünü tespit etti. Kabile üyeleri kampa döndüklerinde, bölgeyi tamamen terk etmeden önce cesetleri ayrı mezarlara gömmüş olabilirler.

Antropolojik Muamma

Çin'in kuzeydoğusundaki Honghe bölgesinde kırk bir adet başı kesilmiş
Çin'in kuzeydoğusundaki Honghe bölgesinde kırk bir adet başı kesilmiş iskelet bulundu. Qian Wang, Texas A&M Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi.

Honghe iskeletleri antropologların ilgisini çekiyor. Bu tekil keşif, saldırı hedef alındığı için antik Çin'de göçebeler arasındaki savaşların şiddetini vurgulamaktadır. Anlaşılması gereken şey, böyle bir taşkınlığın nedenleridir. Neolitik Çin'in bazı halkları ritüel amaçlarla cesetlerin başlarını kesiyordu. Kafa kesme, galip tarafın savaşta öldürülen kişinin ruhunu ve hayat enerjisini özümsemesinin bir yoluydu. Honghe'de 4.100 yıl önce saldırıya uğrayan kabile, evlerinin etrafında bir savunma sistemi inşa etmiş avcı-balıkçılardan oluşan bir topluluktu. Bölge, MÖ 2.000 yıllarında yaşamış farklı toplumlar arasındaki gizli çatışmalara sahne olmuş olabilir.

Eylül ayında yayınlanan çalışma, bu tür şiddetin nedenlerini anlamak için dünyadaki diğer halkların tarihinden yararlanarak bu kafa kesme olaylarının ardındaki nedenleri analiz ediyor. Daha somut kanıtlar olmadan, makalede desteklenen teoriler tamamen varsayımsal kalmaktadır. Ancak antik Çin'in kalbinde yer alan nadir bir olaya ışık tutuyor.