DeLorean DMC-12: Zamanda yolculuk yapan bir arabanın hikayesi

Bugün DeLorean DMC-12 otomobiline kült statüsü atfedilmektedir. Peki ama DMC-12 nasıl oldu da büyük bir başarısızlığa uğradı?

John Zachary DeLorean bilinmezlikten hızla yükselerek o zamanlar dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan General Motors'un en üst kademelerine kadar geldi. Ancak 1982 yılında, sadece birkaç yıl sonra, kariyeri çöktü. Christopher Lloyd'un canlandırdığı Doc Brown ve Michael J. Fox'un "Geleceğe Dönüş" film serisindeki Marty McFly performansı olmasaydı, paslanmaz çelikten iki koltuklu DeLorean DMC-12'yi bugün çok az kişi hatırlayacaktı.

İlk filmdeki "Geleceğe Dönüş" DeLorean'ı artık Universal Pictures'ın mülkiyetinde.(National Historic Automobile Register)
İlk filmdeki "Geleceğe Dönüş" DeLorean'ı artık Universal Pictures'ın mülkiyetinde.(National Historic Automobile Register)

Evet, ama önce her şey sırayla. John DeLorean 1925 yılında Detroit'te gelecek vaat eden otomobil dünyasına adım attı. ABD'nin Michigan eyaletinde yer alan Detroit, otomobil üretiminin çoğunun yapıldığı yer olduğu için genellikle "Motor Şehri" olarak anılır. Mühendislik diplomasını aldıktan sonra DeLorean hemen orada işe girdi. İlk işi Chrysler'deydi, ancak kısa sürede feshedilen Packard Motor Car Company'ye geçti. Bundan sonra DeLorean, o zamanlar dünyanın en büyük firmalarından biri olan ve 1931'den 2007'ye kadar satışlara göre en büyük otomobil üreticisi olan General Motors tarafından baştan çıkarılmasına izin verdi.

Otomobil üreticisi genç mühendisi Pontiac'ı bir spor araç markası olarak yeniden konumlandırması için işe aldı. DeLorean model bölümünün başına getirildi. Tahmin edilebileceği gibi, bu parlak bir kariyerin başlangıcıydı. DeLorean hızla yükselerek önce baş mühendis, ardından da 1965 yılında Pontiac'ın genel müdürü oldu. Artık bir yöneticisi odası vardı ancak aynı zamanda 40 yaşında olmasıyla bir General Motors markasının en genç yöneticisiydi. Ancak bu sadece bir geçiş noktasıydı. Pontiac'taki başarılarının bir sonucu olarak DeLorean 1969 yılında grubun ana markası Chevrolet'nin genel müdürlüğüne terfi etti. Üç yıl sonra kariyerinin zirvesine ulaşarak yönetim kurulu üyesi ve tüm araç üretiminden sorumlu başkan yardımcısı oldu.

DeLorean'ın General Motors'un gelecekteki başkanı olacağı söyleniyordu ve genç, enerjik bir yıldız yönetici imajı çiziyordu. Ancak, gelecek çok farklı bir hikaye barındıracaktı. Yönetim kurulunda şirketin geleceğiyle ilgili gerginliklerin kaynama noktasına ulaşmasının ardından DeLorean'ın değiştirilmesi gerektiğine karar verildi. Bunun üzerine Detroitli adam, kovulmaktan kaçınmak için istifa etti.

Dünyanın en seçici müşterileri için rüya otomobil

1980 yılında, şirketin yaratıcısı John Z. DeLorean, DMC-12 konseptiyle poz verdi.

Kısa sürede kendi aracını tasarlama ve inşa etme arzusuna kapıldı. Kendi adını taşıyan ve üstün mühendislik becerilerinin bir kanıtı olan bir araç. Araç uzun bir kullanım ömrüne sahip olmalı, tüm yolcular için en son güvenlik teknolojisine sahip olmalı ve mümkün olduğunca az yakıt kullanmalıydı. Bu girişimin çalışma başlığı "DeLorean Güvenlik Aracı" ya da kısaca DSV idi. Talihsiz işadamı 1975 yılında DeLorean Motor Company'yi (DMC) kurdu.

Bu noktada, otomobilin belirleyici özelliklerinden ikisi üzerinde çalışılmaya başlanmıştı: Boyasız olması ve martı kanadı kapılara sahip olması gerekiyordu. DeLorean maliyetten tasarruf etmek için paslanmaz çelik bir dış yüzey tercih etti. Yeni aracı yaratmasına yardımcı olması için General Motors'da tasarımcı olan Bill Collins'i görevlendirdi. İkili ilham almak için İtalya'daki Turin Motor Show'u ziyaret etti. İşte o zaman, 20. yüzyılın en yenilikçi araç tasarımcılarından biri olarak kabul edilen Giorgetto Giugiaro ile yolları kesişti. Giugiaro'nun çalışmaları orijinal Volkswagen Golf ve diğer otomobillerde görülebilir.

Bir krizi bir diğeri izledi

Kısa bir süre sonra DeLorean potansiyel destekçilerden fon talep etmeye başladı. Önündeki en büyük engel finansaldı. Üretimde bir gecikme vardı ve otomobil endüstrisi 1970'lerin petrol ve ekonomik krizlerinden dolayı zaten sarsılmıştı.

DeLorean için bu, kötü şans ve iyi talihin bir araya geldiği karışık bir durumdu. Banka projenin uygulanabilirliğine olan inancını kaybetmiş olsa da, bazı eyaletler ekonomik fırtınayı daha yeni planlarla atlatmaya çalıştı. Sonuç olarak birçok firma DMC-12'yi üretmek için başvuruda bulundu.

DMC-12'nin sözleşmesinin, Avrupa'daki krizlerden ciddi şekilde etkilenen bir Birleşik Krallık bölgesi olan Kuzey İrlanda'ya verilmesi şok etkisi yarattı. Petrol krizi ve devam eden iç çatışmalar nedeniyle büyük bir işsizlik söz konusuydu. Kuzey İrlanda'nın politika yapıcıları DeLorean'ı yeni bir imalat sektörü kurmak için bir şans olarak gördüler. Denetçilerin projenin sonucuna ilişkin düşük beklentilerine rağmen, İngiliz hükümeti yine de sözleşmeyi onayladı.

Belfast'ın batısındaki Dunmurry semtinde hızla yeni bir fabrika kuruldu. DMC, fabrika inşa edilirken DMC-12'yi üretime hazırlamak için yorulmadan çalıştı. Bill Collins bu işle görevlendirildi ve uzun süre üzerinde çalıştı. Ancak sabırsız John DeLorean farklı bir yol aradı ve İngiliz Lotus şirketini buldu. Şirket DMC-12 otomobilini sadece 18 ay içinde seri üretime geçirebileceklerini söyledi. Ancak anlaşmaya göre DMC-12 prototipi yerini Esprit adında yeni bir Lotus otomobiline bırakacaktı. DeLorean'ın olumlu yanıtının ardından Collins hayal kırıklığıyla DMC'den ayrıldı. Sürdürülebilir ve güvenli bir spor otomobil olarak yenilikçi DMC-12 yok edilmiş, geriye sadece sürdürülebilir ve güvenli paslanmaz çelik iskeleti kalmıştı.

İngiliz hükümeti araç için finansman sağladı

Deloreanlar ABD'ye ithal edilmeden önce DMC tesisinde stoklanıyordu. (Credit: AFP Contributor/AFP/AFP/)

DMC'nin üretim gecikmeleri nedeniyle iflasın eşiğinde olduğu bir sır değildi. İngiliz hükümeti şirketi kurtarmak için defalarca garantiler ya da geçici kredilerle devreye girmek zorunda kaldı. 1980 yazının sonlarında, hem araç hem de tesis tamamlandığında ve ilk DMC-12 Dunmurry'de monte edildiğinde, seri üretimin beklemesi gerektiği ortaya çıktı. Sonuçta, tek bir otomobilin üretimi başlangıçta öngörülenden üç kat daha fazla zaman almıştı.

DMC-12'nin geçmişteki talihsizlikleri yeterince kötü değilse, çok daha kötü olmak üzereydi. İlk DMC-12 21 Ocak 1981'de Kuzey İrlanda'nın Belfast kentindeki montaj hattından çıktı. Ancak DMC iflasın eşiğindeydi, köprü kredisine ihtiyacı vardı ve tek mali sponsoru İngiliz hükümetiydi. İlk araçlar çok kötü durumda üretildiği için DMC-12'nin ABD'de pazarlanabilmesi için her aracın yaklaşık 150 saat bakımdan geçmesi gerekti. DMC-12'nin ilk satışlarından sonra kusurlar artmaya devam etti ve birçok geri çağırmaya yol açtı.

DMC-12'nin beygir yoksunluğu eleştirmenleri hayal kırıklığına uğrattı. Porsche ve Corvette'lerden çok daha yavaş olan 130 beygirlik motorun 0'dan 100 km'e hıza ulaşması 10 saniyeden fazla sürüyordu. Ancak otomobilin çekici görünümü işlerin yolunda gitmesini sağlıyordu.

Her şey iyiye gidiyor gibi görünürken, DeLorean 1981 yılında felaket bir seçim yaptı. Üretim seviyelerinin iki kat artırılmasını talep etti. Bu noktadan sonra, her gün şirketin satabileceğinin iki katı kadar araba üretilmeye başlandı. Sonuç olarak, DMC-12'ler otoparklarda birikmeye başladı, ancak kısa süre sonra bunların bakımı için yeterli finansman kalmamıştı. Her şey iskambil kâğıtlarından bir ev gibi hızla dağıldı. Şirketi kurtarma çabaları 1981'in başlarında başarısızlığa uğradı ve İngiliz hükümetinin bir iflas uygulayıcısı atamasına ve DeLorean hakkında hırsızlık suçlamasıyla tutuklama emri çıkarmasına yol açtı.

Ardından, 1981 yılının Ekim ayında, John DeLorean'ın kokain kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklandığına dair bir söylenti Kuzey İrlanda'ya ulaştı ve tüm çabalar tümden son buldu. Yeni bir otomobil üreticisi kurma umudu suya düştü. Belfast'taki iflas yöneticisi tarafından tasfiye ilan edildi ve kalan tüm işçilerin işine son verildi. DMC, 200.000.000 ABD Dolarından fazla borç biriktirmişti ve iflas başvurusunda bulundu. Sonunda, 24 Aralık 1982'de, üretilen yaklaşık 9.000 DMC-12'nin sonuncusu da fabrikadan ayrıldı.

Eksik parça akı kapasitörüydü

Petersen Otomotiv Müzesi Geleceğe Dönüş aracına ev sahipliği yapıyor. (Credit: Petersen Automotive Museum/Ted 7)

DeLorean'ın bir marka olarak itibarı, firma bir daha asla yeniden organize edilemese bile, kısa sürede neredeyse mucizevi bir iyileşme yaşadı. Görünüşe göre araçta gerçekten önemli bir eksiklik vardı: Bir akı kapasitörü. DMC-12'nin bu zaman yolculuğu aparatı tabii ki sadece kurguda vardı. Bu anlatı 1985 yılında "Geleceğe Dönüş" üçlemesinin ilk bölümünün yayınlandığı ve Michael J. Fox'un canlandırdığı genç Marty McFly'ın Doc Brown'ın, diğer adıyla Christopher Lloyd'un, zaman yolculuğu için modifiye edilmiş DeLorean'ıyla geçmişe gittiği dönemde geçti. İlk filmin popülerliğinin ardından 1989 ve 1990'da devam filmleri yayınlandı.

Bu arada, DeLorean uyuşturucu davasında suçsuz bulundu çünkü FBI ve DEA onu bilerek suç işlemeye çalıştırmıştı. Yine de 2005'teki ölümüne kadar başka bir otomobil tasarlamadı ya da üretmedi. General Motors'un zirvesine meteorik bir tırmanış yaşadı ama sonra yıkıcı bir çöküşle karşılaştı. DeLorean'ın DMC-12'si elbette zamanının ötesindeydi ancak DMC-12'nin başarısızlığının nedeni tamamen güç, ihtişam ve şöhrete olan açlığını dizginlemeyen DeLorean'a aittir.