Derin Uzay Yolculuğu İçin Nötron Navigasyonu Hazırlanıyor

Nötron yıldızı İç Kompozisyon Gezgini (NICER) tarafından kaydedilen, tüm gökyüzünün X ışınlarından oluşan bir görüntüsünü paylaştı.

Yazar Burcu Kara

NASA, Nötron yıldızı İç Kompozisyon Gezgini (NICER) tarafından kaydedilen, tüm gökyüzünün X ışınlarından oluşan bir görüntüsünü paylaştı. Görüntü gökyüzündeki yay benzeri parlak ışınların çarpıcı bir haritasını gözler önüne seriyor. NICER gerçekte Uluslararası Uzay İstasyonu'na bağlı bir araç ve görevi Uzay İstasyonu gezegenimizi her 93 dakikada bir döndükçe etraftaki kozmik kaynakların izini sürmek. Çalışmaları uzay yolculuğu hayallerinin gerçekleşmesini sağlayacak.

Derin Uzay Yolculuğu, Nötron Navigasyonu ve Galaktik GPS Sistemi

nicer x-ray haritası uzay yolculuğu
NICER'ın 22 aylık X ışını izleme çalışmasının bir sonucu olan uzay haritası

Ancak Güneş battığında ve Uzay İstasyonu'nda gece olduğunda NICER hedefler arasında geçiş yaparken ekip aktif dedektörlerin kontrolünü ele almaya başlıyor. Bu geçiş her yörüngede sekiz kata kadar daha çabuk gerçekleşebiliyor. Ortaya çıkan harita neticesinde NASA artık yeni uzay kaynaklarını keşfetmek için harekete geçebilecek. Zira Güneş sisteminde daha kolay bir şekilde dolaşmak mümkün olacak.

NICER'ın bilim operasyonlarının ilk 22 ayına ait verilerle oluşturulan harita göz kamaştırıcı bir manzarayı gözler önüne seriyor. Görüntüdeki her yay, NICER'ın gece aktivitesi sırasında yakaladığı X ışınlarına ve çarpan enerji parçacıklarına işaret ediyor. Resimdeki her bir noktanın parlaklığı bu aktivitelerle ve de NICER'ın o yöne bakmak için ayırdığı zamanla ilgili. Yayların oluşumu ise NICER'ın hedefler arasında aynı yolları izlemesinden kaynaklanıyor. Yayların parlak noktaları NICER'ın izlemeye aldığı önemli X ışını kaynaklarını (Nötron yıldızları gibi) gösteriyor.

NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden araştırmacılara göre çok az bir işlem gücüyle bile bu harita Cygnus Loop'u ortaya çıkarmış durumda. Cygnus Loop Dünya'dan 90 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve 5.000 ila 8.000 yıl yaşında olduğu tahmin edilen bir süpernova kalıntısı. NASA şu anda tüm gökyüzünün bir X-ray haritasını çıkarmayı sürdürüyor. NICER ekibinin de yardımlarıyla, insanlık yakın zaman içinde bilinmeyen noktalara yolculuk etmeye başlayabilir.

NICER'ın misyonunun amacı, ölü yıldızların yoğun kalıntıları olarak da bilinen nötron yıldızlarının büyüklüğünü yüzde beşlik bir kesinlikle bulmaktır. Bu ölçüm kesinliğiyle fizikçiler bu nötron yıldızlarının çekirdeğinde hangi maddeler olduğunu keşfedebilecek. Bu çekirdeklerin pulsar (titreşen yıldız) olup olmadıkları da daha iyi belirlenebilecek. Pulsarlar hızla dönen nötron yıldızları olarak biliniyor ve NICER'ın tipik hedefleri arasında. Pulsarlar aynı zamanda NICER'ın X-ışını Zamanlaması ve Navigasyon Teknolojisi için İstasyon Gezgini (SEXTANT) deneyi için de analiz ediliyor. Bu kısaca "galaktik GPS sistemi" olarak tanımlanıyor ve gelecekte uzay araçlarının Güneş sisteminde etkili şekilde dolaşmasını sağlaması bekleniyor.