Doğadaki En Renkli Hayvanlar

Dünyamız sıra dışı güzellikleri barındırıyor. Bu güzellikler arasında yer alan en renkli hayvanlardan bazılarını listeliyoruz.

Renk doğada bir eş bulma yöntemi, tehlikenin yakın olduğuna dair bir işaret, yiyecek arayışında hayati bir ipucudur. Evrimin yarattığı en parlak ve en cesur organizmalardan bazılarına göz atın. Dünya sonsuz bir renk karışımına sahip ve her bir canlı bir hikayeyi anlatıyor. Peki doğadaki en renkli hayvanlar nedir? Bunlara göz atalım.

Mandril (Mandrillus sfenks)

Mavi ve beyaz yanaklarla parlak kırmızı burunlu mandril en renkli memelilerden biri. Ekvator Afrika'sına özgü bu maymunun yüzünün yanı sıra arka ucunda canlı mavi, kırmızı ve mor renkte bir derisi var. Sarı sakalının yanı sıra vücudun kalanı kahverengidir. Mandriller baskın bir erkek tarafından yönetilen dişilerin ve gençlerin olduğu gruplar halinde yaşıyor. Bu gruplar, yüzlerce bireyden oluşacak şekilde bir araya gelebilir.

Mandril doğadaki en renkli hayvanlardan biri. Renkli görünümünün nedeni cinsel seçilimdir: En başarılı erkekler sürünün en büyük ve en renkli olanlarıdır. Bu tonlar testosterondan geliyor ve erkekler yaşlandıkça daha renkli oluyor. En renkli yüzlü erkekler grupta en yüksek sıralamaya sahiptir.

Wattle Cup Tırtılı (Calcarifera ordinata)

Wattle Cup tırtılı
Saykodelik renkli. Ian McMillan, CC BY-NC 2.0.

Wattle Cup tırtılı tatlı görünebilir ancak potansiyel yırtıcılar bu renkleri uyarı olarak görüp ondan kaçar. Tırtıl, tüberkül adı verilen çıkıntılı dikenlerle kaplı asit sarısı gövdesiyle arı sokmasından üç kat acı veren iğnelere sahip. Avustralya'ya özgüler ve renkli görünümleri yalnızca birkaç hafta sürer. Yavrulamadan sonra tırtıl donuk kahverengi bir güveye dönüşüyor.

Mantis Karidesi (Odontodactylus scyllarus)

Okyanusun en etkileyici canlılarından olan tavus kuşu mantis karidesinin her santimetresi renk saçıyor. Yeşil, mavi, pembe ve sarı renkte olan mantis karidesi, şaşırtıcı rengini tropik okyanusların altındaki kayalık yarıklara gizlenmek için kullanıyor. Istakozların akrabası olan bu kabuklu hayvan, insanlardan çok daha geniş bir renk yelpazesini görebilir.

Dünyadaki en renkli hayvanlardan olan mantis karidesi UV ışığını algılayabilir ve insanların sahip olduğu üç renk algılayıcı reseptöre kıyasla 16 fotoreseptöre sahiptir: Yeşil, mavi ve kırmızı. Bu üç fotoreseptör bize gökkuşağının renklerini gösterirken mantis karidesinin gördüğü renkleri hayal edebilmek zor.

Büyük Kulaksız Kertenkele (Cophosaurus texanus)

en renkli hayvanlardan olan büyük kulaksız kertenkele

Bu kertenkele için parlak renk bir kur taktiğidir. Çiftleşme mevsiminde erkeklerin derisi kırmızı, mavi, yeşil ve sarıya dönüyor. Üç ila yedi santimetre uzunluğunda olan bu hayvan normalde Teksas, New Mexico ve Arizona'daki kayalık habitatlara uyum sağlamak için kum grisi renktedir. Dişiler de üreme mevsimi boyunca pembe veya turuncu gibi parlak renkler çıkarır.

Dünyanın en renkli hayvanlarından olan bu sürüngen rengini çeşitli şekillerde kullanıyor. Bu kertenkelenin kuyruğu siyah beyaz halkalara sahiptir ve potansiyel yırtıcıları savuşturmak için onu sallar. Kuyruk saldırı sırasında vücuttan koparsa canlıymış gibi hareket eder. Avcılar hareket eden kuyruğa odaklanır ve kertenkele kurtulmuş olur.

Mavi halkalı ahtapot (Hapalochlaena lunulata)

dünyanın en renkli hayvanlarından mavi halkalı ahtapot

Mavi halkalı ahtapot, denizlerin en parlak renkli canlılarından biri olmasının yanı sıra dünyanın en ölümcül türlerinden biri. Zehri tükürüğünde gizli ve yetişkin bir insanı öldürecek kadar güçlü. Parlak mavi halkaları avcıları korkutuyor. Sadece 12 ila 20 santimetre uzunluğunda olan bu ahtapot zamanının çoğunu Pasifik Okyanusu ve Hint Okyanuslarının kaya havuzlarında ve mercan resiflerindeki yarıklarda saklanarak geçiriyor.

Gökkuşağı İspinozu (Erythrura gouldiae)

Gökkuşağı ispinozu dünyanın en renkli hayvanlarından biri

Yetişkin erkek Gouldian ispinozu veya gökkuşağı ispinozu küçük bedeninde parlak mavi, yeşil, sarı ve mor renkler taşıyor. Avustralya'nın en renkli kuşlarından biri ve mavi bir kuyruğu var. Yüz renkleri değişir. Gouldian ispinozları açık, tropik ormanlık alanlarda yaşıyor ve ağaç oyuklarında yuva yapıyor. Türler, 1992 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından Queensland'de nesli tükenmekte olan türler sınıfına alındı ve hala hayvan otlatma ve yangın kaynaklı habitat tehditleri yaşar. Koruma çabalarından sonra bugün vahşi doğadaki sayıları hala 2.500'den az ancak artıyor.

Panter Bukalemunu (Furcifer pardalis)

Bu çarpıcı bukalemun (Furcifer pardalis), dünyanın en renkli sürüngeni olabilir. Panter bukalemunu, Madagaskar'ın tropikal ormanlarına özgü ancak Mauritius ve Reunion adalarına da getirildi.

Panter bukalemunu, turkuazdan koyu maviye dek değişebilen pullarıyla parlak yeşil ve kırmızı renktedir. Açlık, korku ve rahatlamaya tepki olarak renk değiştirir. Yaklaşık 20 saniye içinde ruh hallerine göre tamamen farklı bir renkte olabilirler. Panter bukalemunu orman zeminlerinde yaşar ve cırcır böcekleri, çekirge, hamam böceği ve diğer böcekleri yer.

Deniz Alakargası (Coracias caudatus)

Doğadaki en renkli hayvanlardan olan bu çarpıcı kuşun (Coracias caudatus) soluk leylak bir göğsü, turkuaz kuyruk tüyleri ve koyu mavi kanatları var. Sahra altı Afrika'ya özgüdür, aynı zamanda Kenya ve Botsvana'nın ulusal kuşudur.

Deniz alakargası göçmendir. Her kış sıcak iklimlere seyahat eder. Açık ormanlık alanlarda ve savanlarda yuva yapmayı tercih eder. Yerdeki böcekleri, salyangozları ve kertenkeleleri avlarken ağaçlara veya direklere tünemekten hoşlanırlar.

Deniz alakargası Afrika'nın her yerinde yaşıyor ve koruma statüsü "en az endişe verici" kategorisinde.

Mandarin Balığı (Synchiropus splendidus)

Doğadaki en renkli hayvanlar

Turuncu, kırmızı veya sarı dalgalı çizgilerle mavinin hakim olduğu Mandarin balığı, Pasifik Okyanusu'na özgüdür. Diğer adıyla Mandalina balığı mavi rengini, ışığı yansıtan hücreler olan ve mavi pigment de içeren kromatofordan alıyor. Kromatoforlar çok çeşitli amfibi, balık, sürüngen, kabuklu ve kafadanbacaklılarda bulunur. Ancak Mandarin balığı, hayvanlar aleminde mavi rengin bu şekilde oluştuğu bilinen iki türden biri. Dolayısıyla doğadaki en renkli hayvanlar arasında. Diğeri yakından ilişkili bir tür olan Synchiropus picturatus'tur.

Tavus Kuşu Örümceği (Maratus volans)

Doğadaki en renkli hayvanlardan tavus kuşu örümceği

En renkli hayvanlardan tavus kuşu örümceğinin küçük gövdesinden ışıltılı maviler, yeşiller, turuncu ve sarı tonlar yayılır. Düzinelerce tavus kuşu örümceği türü var ve bilinmeyen bir o kadar daha olabilir. Parlak rengi potansiyel eşlerini etkilemesini sağlar. Erkekler rengarenk vücutlarını göstererek bir dişiyi etkileme umuduyla vücudunu ve bacaklarını ileri geri salladığı bir dans yapar. Ancak bedeli ağırdır: Bu cesur girişim başarısız olursa yani dişi etkilenmezse o erkeği yer.

Kırmızı Gözlü Ağaç Kurbağası (Agalychnis callidryas)

Dünyadaki en renkli hayvanlardan biri olan ağaç kurbağası gündüzleri uyurken vücut çizgilerini ve kırmızı gözünü gizleme becerisine sahip. Çoğunlukla yeşil görünen bu kurbağa yağmur ormanlarındaki bitki yapraklarına kamufle oluyor. Kırmızı gözlü ağaç kurbağası uykudayken rahatsız edilirse iri kırmızı gözlerini birden açarak onu yemek üzere olan hayvanı korkutur. Yetişkinler canlı yeşil renktedir ve beyaz karınlıdır. Yanları krem ​​veya sarı çizgilidir. Uçları turuncu renkte olan mavi ayakları ile dikkat çekiyor.

Kırmızı Makav Papağanı (Ara macao)

Birçok tropik kuş renklidir, ancak kızıl Amerika papağanı boyutu ve parlak kırmızı renkleri ile öne çıkar. Bu kuşlar çoğunlukla parlak mavi, sarı ve yeşil tonda kırmızı tüyler taşıyor.

Kırmızı makav papağanı (Ara macao) Güney Amerika ve Orta Amerika'ya özgüdür. Ortalama 1 metre boyundalar, Amerikan papağanı ailesinin en büyük üyelerinden biri. Sesli uluyan çağrıları tropikal ormanlarda tanıdık bir sestir.

Kırmızı makav papağanının nesli tehlikede değil, ancak habitat kaybı ve kaçak avlanma, popülasyonunda ciddi düşüşe neden oldu. Çarpıcı görünümleri ve zekaları nedeniyle uzun zamandır yasadışı evcil hayvan ticaretinin kurbanı oldular. Koruma çabaları ve ekoturizm, Orta Amerika'daki üreme alanlarının korunmasına yardımcı oldu.