Doğu Avrupa'nın Kaleleri

Polonya'dan Macaristan'a, Romanya'dan Çekya'ya ziyaret edebileceğiniz kaleler.

Doğu Avrupa'nın kaleleri hakkında bir yazı. Bir kale veya sarayı ziyaret etmek, Doğu Avrupa gezginleri için genellikle en önemli etkinliktir. Muhteşem manzaraları kapsayan birçok kale, harabe, otel veya müze haline geldi ve bazıları hükümetler tarafından kullanılıyor. Kaleler Doğu Avrupa'daki turlara romantizm ve tarihsel önem katıyorlar.

Bazı kaleler tarihi yerlerin merkezinde yer alırken, diğerleri kırsal kesimlere yol almanızı gerektiriyor. Bazıları hala kendilerini miras alan aristokrat ailelerin mülkiyeti iken diğerleri inşa edildiği Orta Çağ'daki yaşam hakkında bilgiler veren müzelere dönüştürülmüştür.

Polonya'dan Macaristan'a, Romanya'dan Çekya'ya ziyaret edebileceğiniz kalelere göz gezdirelim.

Doğu Avrupa'nın Kaleleri

Polonya Kaleleri

Polonya'nın manzarası tamamen kale müzeleri, kale kalıntıları ve kale otelleriyle çevrilidir. Polonya'nın en büyük şehirlerinden herhangi birini ziyaret edebilirsiniz; örneğin Varşova Barbican'ı veya Krakow Barbican'ı. Her ikisinin de top ataklarına dayanacak şekilde inşa edilmiş kaleler olduğunu göreceksiniz.

Bazı kaleler önemli idari merkezler veya kraliyet konutları olarak hizmet veriyor. Diğerleri ise şimdi Varşova'nın güneyindeki kırsal bölgede bulunan 16. yüzyıldan kalma Janowiec Kalesi Müzesi'nin kalıntıları gibi müzelerdir.

Macaristan Kaleleri

Macaristan'da birçok muhteşem kale var. Vajdahunyad Kalesi ve Buda Kalesi Budapeşte'de bulunur ve Macaristan'ın başkentindeki önemli simge yapılardır.

Budapeşte'nin ötesine geçmek her kale meraklısını ödüllendirir. Şimdi müze olan Eger Kalesi, şarap imalathaneleri ve iş yerleriyle çevrili. Kuzeydoğu Macaristan'ın en büyük şehri olan Miskolc'ta bulunan ortaçağdan kalma Diosgyor Kalesi, şimdi konserler, tiyatro gösterileri ve etkinlikler için halka açık bir merkez olarak hizmet veriyor.

Romanya Kaleleri

Romanya'nın huzur verici kırsalları, ülkenin eski kraliyet ailesine bağlı görkemli ve gizemli kaleleri için mükemmel bir çevre sunar.

Romanya'nın kaleleri, daha popüler olarak Drakula soyadıyla bilinen, Kazıklı Voyvoda ile bağlantılı olmasıyla da ürkütücü bir özelliğe sahiptir. Transilvanya bölgesi, Dracula bilgeliğinin ve efsanesinin etkileyici örneklerini içinde barındırıyor.

Hırvatistan Kaleleri

Birçok Hırvat kalesi daha sonra mal sahipleri tarafından yenilenmiş ve onarılmıştır. Veliki Tabor, Zagreb'in kuzeyindeki bir bölge olan Zagorje de yakın zamanda yenilenmiş bir kaledir. Veliki Tabor 2011 yılında halka yeniden açıldı ve kalenin Gotik, Rönesans ve Barok da dahil olmak üzere eklektik mimari stillerini tekrar gözler önüne serdi.

Varazdin'deki Stari Grad, kuzeydoğu Hırvatistan'ın en popüler turistik merkezlerinden biri. İyi korunmuş kale, mobilyanın, silahların ve resimlerin sergilendiği kentin tarihi müzesine ev sahipliği yapıyor. Bugün, Stari Grad kalesi UNESCO tarafından korunan bir alan olarak yer almaktadır.

Slovakya Kaleleri

Bratislava Kalesi, Slovakya'nın en tanınmış kalesidir, ancak Slovakya, Spis Kalesi ve Bojnice Kalesi gibi birçok güzel ve önemli kaleye sahiptir.

Spis Kalesi 12. yüzyılda inşa edildi. Kale kompleksi 1780 yılında yangınla tahrip olmuş ve kalıntıları hiçbir zaman orijinal görünümüne kavuşturulamamıştır. Avrupa'nın en büyük kalelerinden biridir ve Dragonheart, The Lion in Winter veya The Last Legion için film fonu olarak görev yapmıştır.

12. yüzyıldan kalma bir yapı olan Bojnice Kalesi masal görünümünde. Ayrıca yeraltı mağara sistemiyle Slovakya'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri.

Litvanya'daki Trakai Kalesi

Litvanya'nın Trakai'deki üç kaleden oluşan kale kompleksi, 27 km uzaklıktaki başkent Vilnius'tan ulaşılabilen oldukça önemli bir rotadır.

Litvanya ortaçağ yöneticileri, bölge idari ve savunma amaçlı olarak önemli olduğundan, bu kaleleri inşa ettiler. Burası çevreyi yürüyerek dolaşmak isteyenler ve su sporları sevenler için bir rekreasyon alanıdır.

Arnavutluk'taki Gjirokastra Kalesi

UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak korunan Arnavutluk'un "Müze Şehri" Gjirokastra, "Gümüş Kale" olarak bilinen 12. yüzyıldan kalma Gjirokastra Kalesi'ne ev sahipliği yapıyor. Beş kuleye ve eve, yeni Gjirokastra Müzesi'ne, bir saat kulesine, bir kiliseye, bir sarnıca, Ulusal Folk Festivali sahnesine ve daha birçok cazibe alanına sahiptir.

Moskova'daki Kremlin

"Kremlin" kelimesi "şehir içindeki kale" anlamına gelir. Sur duvarlarıyla çevrili olan Moskova'daki Kremlin, Rusya'nın kraliyet liderlerinin ikametgahı olan birçok saray içeriyor.

Büyük Kremlin Sarayı ve Terem Sarayı, duvarların içinde yer alan iki saraydır. Kremlin'in içerisinde Zırh Odası, katedraller ve Kızıl Meydan yer alıyor.

Çekya Kaleleri

Hem Çekya'nın başkenti Prag'da hem de seçkin Çek kırsallarında birçok kaleler göreceksiniz. Taç mücevherlerinin Bohemya kralları tarafından nasıl korunduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Prag'ın hemen dışındaki Karlstejn Kalesi'ni ziyaret edin.

Bir diğer favori kale, Rönesans tarzı bir gözetleme kulesi içeren Cesky Krumlov'un 13. yüzyıldan kalma tahkimatıdır. Kulenin yüksek noktasından kartpostal-köy manzarasını ve tepelerin mükemmel estetiğini görebilirsiniz.

Doğu Avrupa Kale Otelleri

Doğu Avrupa'nın kale otellerinden birinde romantik ve lüks bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Bu oteller ziyaretçilere kraliyet muamelesi yapar. Çoğu kaplıca, ata binme ya da dönemin yüksek kalite otantik antikalarıyla süslenmiş süitler içinde tatil veya balayı yapma paketleri sunuyor.

Örneğin, Kuzey Polonya'daki Reszel Kalesi, 14. yüzyıla dayanmaktadır. Modern bir otel, ilgi çekici hikayesi olan bir tarihe sahip. 1780'de kalenin bir kısmı hapishaneye uyarlandı. 1806'da meydana gelen yangın ortaçağ kalesini tahrip etti. Kale 1822'de yeniden inşa edildi ve sonra bir Lüteryan kilisesi olarak kullanıldı. Savaşlar döneminden kale bir müzeyi de barındırıyor.