Dokunmatik Ekranlar Bakır Kaplamayla Bakteri Öldürücülere Dönüşüyor

Antibakteriyel olması gereken bir şey varsa, o da herkesin pis parmaklarıyla pençelediği halka açık dokunmatik ekranlardır. Yeni geliştirilen bakır kaplama sayesinde yardım yolda.

Yazar Ali Artur
bakır dokunmatik ekran
Kaplamanın tek tek bakır nanoparçacıklarını gösteren bir taramalı elektron mikroskobu görüntüsü.

Bakır, temas halinde bakterileri öldürme kabiliyetiyle bilinse de, aynı zamanda opak ve elektriksel olarak iletkendir… bunların hiçbiri bir dokunmatik ekranı kaplayacak bir şey için iyi nitelikler değildir.

Yeni "şeffaf nano yapılı bakır yüzey" (TANCS) bu sınırlamalar göz önünde bulundurularak geliştirildi. İspanya'nın Katalan Araştırma ve İleri Çalışmalar Enstitüsü (ICREA), Fotonik Bilimler Enstitüsü (ICFO) ve Corning şirketinden bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından oluşturuldu.

Araştırmacılar işe 3,5 nanometre kalınlığında bir bakır filmi bir Corning Gorilla Glass alt tabakası üzerine biriktirerek başladılar. Daha sonra hızlı termal tavlama olarak bilinen bir işlemle bu filmi 390 ºC'ye kadar ısıttılar, 10 dakika boyunca bu sıcaklıkta tuttular ve ardından soğuttular. Bunu yapmak, daha önce tekdüze olan filmin sayısız eşit aralıklı bakır nanoparçacıklara "dönüşmesine" neden oldu.

Sonuçta ortaya çıkan değişmiş film, bakırın antibakteriyel özelliklerini korudu ancak şeffaf, renksiz ve elektriksel olarak iletken olmayan bir hale geldi. Son olarak daha fazla dayanıklılık ve çevre koruması için filmin üzerine silikon dioksit ve florosilan (su ve yağ itici kimyasallar) katmanları eklendi.

Kuru gerçek dünya koşullarında yapılan testlerde TANCS'nin uygulanan Staphylococcus aureus bakterilerinin %99,9'unu iki saat içinde öldürdüğü tespit edilmiştir. Ayrıca iki yıl boyunca günde iki kez temizleyicilerle silinmeye eşdeğer bir uygulamaya tabi tutulduktan sonra da bozulmadan ve etkili bir şekilde kalmıştır.

Çalışmayla ilgili bir makalenin ortak yazarı olan Corning araştırmacısı Prantik Mazumder, "Tam teşekküllü ticari dağıtım için daha fazla geliştirme gerekli olsa da, bu, halka açık veya kişisel ekranlar için antimikrobiyal dokunmatik ekranları mümkün kılmak için doğru yönde atılmış bir adımdır" diyor.