Dört Haftalık Deney Uyku Kalitenizi Artırmanın Basit Bir Yolunu Gösterdi

Sağlığımızın büyük bir kısmı her gece kaliteli bir uyku uyumamıza bağlı ve dört hafta süren yeni bir deney, herkesin uyku kalitesini artırmasının basit bir yolunu ortaya çıkardı: Yatak odasını iyi havalandırmak.

Yazar Burcu Kara
yatak odası uyku

Danimarka Teknik Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yönetilen bir ekip, 29 gönüllünün uykusunu analiz etti ve gece boyunca havanın dönüşüm hızını değiştirmek için kendi yatak odalarındaki mevcut vantilatörleri kullandı.

Düşük, orta ve yüksek havalandırma oranları, katılımcıların mevcut alışkanlıklarında hiçbir değişiklik yapılmayan bir başlangıç haftasıyla karşılaştırıldı. Havalandırma oranları arttıkça uyku kalitesi de artmış ve gece uyanma sayısı azalmıştır.

Araştırmacılar yayınladıkları makalede "Nesnel olarak ölçülen uyku kalitesi, fan hızı artırılarak havalandırma oranı yükseltildiğinde iyileşti" ifadesini kullanıyor.

Uyku kalitesi bileğe takılan takip cihazlarıyla değerlendirildi, ancak araştırmacılar daha birçok ölçüm de yaptı. Her havalandırma ayarı için karbondioksit (CO2) konsantrasyonu, nem, partikül madde (PM) seviyeleri ve sıcaklık kaydedildi.

Tahmin edebileceğiniz gibi, havalandırma oranlarının CO2 ve PM seviyeleri üzerinde önemli bir etkisi vardı; daha az havalandırma her iki durumda da daha yüksek konsantrasyonlar anlamına geliyordu. Ekip ayrıca daha yüksek havalandırma oranlarının yatak odalarındaki nemi azalttığını fark etti.

yatak odası havalandırması ve uyku kalitesi
Test düzeneğinin açıklaması ve etkisi. Görsel: Science of The Total Environment, 2023.

Araştırmacılar, daha önceki çalışmaların kötü havalandırma ile düşük bilişsel performans arasında bağlantı kurmasına rağmen, bu çalışmada odalardaki havalandırma oranları gece boyunca ayarlandığı için sabah bilişsel yeteneklerde herhangi bir fark görülmediğini, bunun sebebinin de muhtemelen CO2 seviyelerinin belirli bir eşiğin altında kalması olduğunu öne sürüyor.

Araştırmacılar, CO2 konsantrasyonları ve nem gibi faktörler arasındaki ilişkinin, uyku kalitesini nasıl etkiledikleri açısından daha yakından incelendiği başka deneyler yapmak istiyorlar. Ancak bu sonuçlara göre, iyi havalandırılmış bir oda, altında yatan nedenler ne olursa olsun, daha iyi bir gece uykusu anlamına geliyor.

Daha önceki araştırmalar da daha iyi havalandırma ile daha iyi uyku arasında bağlantı kurmuştu, ancak bu özel çalışmada ekip insanları kendi yataklarında izlemek ve havalandırma koşullarını – uzaktan kumanda ile – katılımcılar farkında olmadan değiştirmek istedi.

Bu gerçek dünya ortamı, çalışmaya biraz daha önem kazandırıyor, ancak nispeten az sayıda katılımcı da dahil olmak üzere kendi içinde bazı sınırlamaları var. Araştırmacılar gelecekte daha büyük insan grupları üzerinde benzer deneyler yapmayı umuyorlar, ancak bu arada, geceleri uyanıyorsanız, kendi deneyinizi yapmak ve yatak odanızdaki havalandırmayı artırmak isteyebilirsiniz.

Araştırmacılar, "Daha büyük popülasyonlarla ve yatak odası koşullarının, özellikle de havalandırmanın daha iyi kontrol edildiği daha ileri çalışmalar gereklidir" diye yazıyor.