Dumbo Ahtapot (Grimpoteuthis) Özellikleri ve Bilgiler

13 tür dumbo ahtapot var. Hayvanlar şemsiye ahtapotlar Opisthoteuthidae ailesinin bir alt kümesi olan Grimpoteuthis

Yazar Burcu Kara
Dumbo ahtapotu

Dumbo okyanus tabanının derinliklerinde yaşar ve adını bir Disney filminden alır. Dumbo ahtapot, filmde uçmak için devasa kulaklarını kullanan "fil Dumbo" ile aynı adı taşır. Dumbo ahtapot suyla "uçar" ve kafasının yanında kulaklara değil gerçek özel kanatlara sahiptir. Bu nadir görülen hayvan soğuk ve basınçlı derinliklerde yaşamasını sağlayan olağan dışı özellik ve adaptasyonlar gösterir.

Dumbo Ahtapot Hakkında Bilgiler

 • Yaygın adı: Dumbo
 • Bilimsel adı: Grimpoteuthis
 • Sınıflandırma: Phylum Mollusca (Yumuşakçalar), Cephalopoda sınıfı (Kalamar ve Ahtapotlar), Octopoda grubu (Ahtapot), Opisthoteuthidae ailesi (Şemsiye Ahtapot)
 • Ayırt edici özellikleri: Kulağımsı yüzgeçlerini kullanarak yüzerler, dokunaçları yüzme yönünü kontrol etmeye ve tabanda hareket etmeye yarar.
 • Boyut: Ortalama 20 ila 30 cm
 • Ömrü: 3 ila 5 yıl
 • Habitat: Dünya genelinde 3000 ila 4000 metre derinlikte yaşarlar
 • Korunma durumu: Henüz sınıflandırılmadı
 • İlginç bilgiler: Grimpoteuthis en derinde yaşadığı bilinen ahtapottur
dumbo ahtapot
Hayvan kulak benzeri yüzgeçlerini kullanarak yüzer.

Dumbo Ahtapotların Tanımı

13 tür dumbo var. Hayvanlar şemsiye ahtapotlar Opisthoteuthidae ailesinin bir alt kümesi olan Grimpoteuthis cinsinin üyeleridir. Dumbo türleri arasında farklılıklar vardır, ancak hepsi derin okyanus tabanında bulunan batipelajik hayvanlardır. Hepsinin dokunaçlarının arasında karakteristik bir şemsiye şekli olur ve kendilerini suyun içinde ilerletmek için çırptıkları kulak benzeri yüzgeçleri bulunur. Çırpılan yüzgeçler itiş için kullanılırken, dokunaçlar yüzme yönünü kontrol etmek için dümen görevi görür. Ayrıca ahtapotun deniz tabanında yürümesini sağlar.

Bir dumbonun ortalama büyüklüğü 20 ila 30 santimetredir ancak 1.8 metre uzunluğunda ve 5.9 kilogram ağırlığında bir örneğe rastlanmıştır. Canlıların ortalama ağırlığı bilinmiyor.

Dumbo çeşitli şekillerde, boyutlarda ve renklerde (kırmızı, beyaz, kahverengi, pembe) olabilir. Ayrıca kendisini okyanus tabanında kamufle etmek için renk değiştirme kabiliyetine sahiplerdir. "Kulakları" vücudun geri kalanından farklı bir renkte olur.

Diğer ahtapotlar gibi Grimpoteuthis'in de sekiz tane dokunacı bulunuyor. Dumbonun dokunaçlarında vantuzlar vardır. Lakin saldırganlara karşı koymaya yarayan dikenler gibi savunmalardan yoksundur. Vantuzlar yiyecek bulmak ve çevreyi algılamak için kullanılan sirüs içerir.

Grimpoteuthis tür adıyla bilinen Dumbo'ların beyin kortekslerinin veya "kafalarının" yaklaşık üçte birini kaplayan büyük gözleri bulunuyor. Lakin derinliklerin ebedi karanlığında gözlerin sınırlı kullanımı vardır. Bazı türlerde göz mercekten yoksundur ve retina bozulmuştur. Bu türlerde göz sadece ışığın ve hareketin tespitine izin verir.

Dumbo Ahtapotların Habitatı

dumbo ahtapot
Bu ahtapotun (Cirrothauma murrayi) gözünde lens bulunmaz. Işığı tespit edebilir ancak görüntüler oluşturamaz

Grimpoteuthis türlerinin okyanusun soğuk derinliklerinde 400 ila 4.800 metre arasında yaşadıklarına inanılıyor. Bazıları 7.000 metreye kadar inerler. Hayvanlar Yeni Zelanda, Avustralya, Kaliforniya, Oregon, Filipinler, Yeni Gine ve Martha's Vineyard, Massachusetts kıyılarında gözlemlenmiştir. Deniz tabanında veya biraz üstünde bulunan en derinde yaşayan ahtapotlardır. Mariana Çukuru bunlar arasında.

Dumboların Davranışı

Dumbo doğal yapısı gereği batmaz. Bu nedenle suda asılı kaldıkları görülebilir. Hareket etmek için yüzgeçlerini çırpar ancak suyu hunisinden çıkartarak ya da dokunaçlarını aniden kapatarak patlayıcı kuvvetler hızlanır yapar. Avlanma sudaki tedbirsiz bir avın yakalanmasını veya onları dipte sürünerek aramayı içerir. Ahtapotun davranışı enerjisini korumaya yöneliktir. Hem gıda hem de yırtıcı hayvanların görece az olduğu bir habitatta bu oldukça önemlidir.

Dumboların Beslenmesi

dumbo ahtapot
Yiyeceklerin kısıtlı, sıcaklıkların düşük ve basıncın yüksek olduğu deniz tabanında yaşarlar

Dumbo avını yutarak onu tamamen yok eden bir etoburdur. Isopodlar, amfipotlar, halkalı solucanlar ve hidrotermal bacalar boyunca yaşayan hayvanları yer. Bir dumbonun ağzı, yiyeceklerini parçalayan ve öğüten diğer ahtapotlardan farklıdır. Bütün avı içine alabilmek adına, radula adı verilen diş benzeri şeritleri küçülmüştür. Temelde ağızlarını açarlar ve avlarını içeri çekerler. Dokunaçların üzerindeki sirüs avın ağza yaklaşmasını sağlamak için su akımları üretir.

Dumbo Ahtapotların Üremesi ve Yaşam Süresi

Dumbonun sıra dışı üreme stratejisi çevresinin bir sonucudur. Deniz yüzeyinin derinliklerinde mevsimlerin önemi yoktur ve yiyecekler genellikle azdır. Bu nedenle özel bir üreme mevsimleri bulunmaz. Erkek dumbonun kolu sperm paketini dişi dumboya iletmek için kullanılan özel bir çıkıntıya sahiptir. Dişi, şartlar yeniden yumurtlamak için uygun olduğunda kullanmak üzere spermi saklar. Ölü ahtapotları inceleyen bilim adamları dişilerin farklı olgunlaşma aşamalarında bulunan yumurtaları olduğunu görmüştür. Dişiler yumurtalarını kabukların üzerine veya deniz tabanındaki küçük kayaların altına bırakır. Yavru ahtapotlar doğduklarında büyüklerdir ve kendi başlarına hayatta kalmak zorunda olurlar. Bir dumbo ahtapot yaklaşık 3 ila 5 yıl yaşar.

Dumbo Ahtapotların Korunma Durumu

dumbo ahtapot
Atlantik Okyanusundaki Barents Denizi'nin 1680 metre derininde bir dumbo (Grimpoteuthis sp.).

Okyanus derinlikleri ve deniz tabanı hala büyük ölçüde keşfedilmedi. Bu yüzden bir dumbo ahtapotu incelemek araştırmacılar için nadir bir durum. Grimpoteuthis türlerinin çok büyük bölümünün korunma durumu bilinmiyor. Bazen balık ağlarına hapsolsalar da, çok derinde yaşadıklarından insanların faaliyetlerinden büyük oranda etkilenmezler. Katil balinalar, köpekbalıkları, ton balığı ve diğer sefalopodlar tarafından avlanırlar.

İlginç gerçekler

Dumbo hakkında bazı ilginç ancak az bilinen gerçekler:

 • Dumbo diğer derin deniz ahtapotları gibi, mürekkep üretemez. Mürekkep keseleri yoktur.
 • Akvaryumda veya evcil hayvan dükkanında asla bir dumbo görmezsiniz. Zira akvaryumda bulunan sıcaklık, basınç ve aydınlatma koşulları altında hayatta kalan ahtapot türleri olsa da, dumbo bunlar arasında değildir. Bu türü gözlemlemenin tek yolu doğal yaşam alanlarına yani derin denize inmektir.
 • Dumbolar yüksek basınçlı ortamlarından çıkarıldıklarında görünümleri değişir. Örneklerin gövdeleri ve dokunaçları küçülmüş, yüzgeçleri ve gözleri hiç olmadığı kadar büyümüştür.

Dumbo ahtapot (Grimpoteuthis) özellikleri ve bilgileri yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/yeryuzu-tabiat/