Dünya Dönmeyi Bırakırsa Ne Olur?

Dünya dönmeyi tamamen bıraktığında bu durum yarım yıl gündüz yarım yıl gece yaşanmasına neden olurdu. 6 aylık gündüz zamanı boyunca ekvator bugün olduğundan çok daha sıcak olurdu.

dünya durursa sonuçları ne olur?

Hiç Dünya dönmeyi bırakırsa ne olur düşündünüz mü? Dünya durursa uzaya savrulma şansımız yok çünkü Dünya'nın yerçekimi dönme hareketine kıyasla çok güçlüdür (merkezcil kuvvet denilen ikincil hareket). Ekvatordaki en güçlü noktadaki merkezcil kuvvet, Dünya'nın yerçekiminin yalnızca yüzde 0,3'üne eşit. Başka bir deyişle, fark etmeseniz bile insanlarda ekvatorda kutuplara göre biraz daha hafifler. Peki başka hangi etkiler yaşanırdı?

Dünya'nın Dönmeyi Bırakması ve Sonuçları

NASA Dünya'nın dönüşünün durma ihtimalinin önümüzdeki birkaç milyar yıl boyunca "pratik anlamda sıfır" olduğunu söylüyor. Buna rağmen Dünya'mız eğer aniden hareket etmeyi kesseydi bu durum korkunç bir etki yaratırdı.

Atmosfer hala Dünya'nın mevcut dönme hızıyla (ekvatorda saatte yaklaşık 1.800 km) hareket etmeyi sürdürürdü. Bu da insanlar, binalar, ağaçlar, toprak ve hatta kayalar dahil olmak üzere her şeyin yerden havalanacağı anlamına geliyor.

Peki ya Dünya'nın durması kademeli bir yavaşlama şeklinde olsaydı? NASA'ya göre bu yavaşlama milyarlarca yıl sürerdi. Bu da insanlar hayvanlar ve bitkilerin değişime alışması için bolca zaman demek.

Fizik yasalarına göre Dünya'nın dönüşü en çok 365 günde 1 dönüşe kadar yavaşlayabilir. Bunun nedeni Güneş eşzamanlı yörüngedir: Gezegenimizin bir tarafı her zaman Güneş'e ve diğer tarafı ise daima zıt yöne bakar. Karşılaştırma yapmak gerekirse Dünya'nın uydusu Ay bir tarafını her zaman bize ve diğer tarafını ise zıt tarafa çevirmiş şekilde Dünya eş zamanlıdır.

365 günde 1 dönüşe yavaşlayarak neredeyse durmaya yaklaşan Dünya'da gezegendeki her yer tüm yıl kalıcı gündüz ya da kalıcı gece yaşardı. Bu durum 2 hafta boyunca ön yüzü ve 2 hafta boyunca arka yüzü aydınlık kalan Ay'ın durumuna benzer.

Bununla beraber Dünya dönmeyi tamamen bıraktığında bu durum yarım yıl gündüz yarım yıl gece yaşanmasına neden olurdu. 6 aylık gündüz zamanı boyunca ekvator bugün olduğundan çok daha sıcak olurdu.

Bu uzun vadeli sıcaklık değişimi atmosferik rüzgar dolaşımını değiştirir, böylece hava şimdi olduğu gibi ekvatora paralel olmaktan ziyade ekvatordan kutuplara hareket ederdi.

Güneş'in gökyüzündeki pozisyonu yalnızca mevsimsel olur yani gökyüzünde bir yukarı ve bir aşağı giderdi. Dünya'nın yörüngesi ve eksen eğimi nedeniyle Güneş'in bu yeni hareketi daima güneye doğru olurdu.

Dünya Durursa Kısa Sürede Yok Olurdu

Dünya'nın durması senaryosunun sonuçları tahmin edilebiliyor.
Dünya'nın durması senaryosunun sonuçları tahmin edilmektedir.

Dünya'nın dönmeyi durdurması senaryosunda Dünya tamamen dönmeyi bırakırsa başka garip etkiler de olurdu. Manyetik alanın muhtemelen kaybolacağı tahmin ediliyor. Çünkü bunun kısmen Dünya'nın dönme hareketi ile üretildiği düşünülüyor.

Ayrıca renkli kutup ışıklarımızı da kaybederdik ve Dünya'yı çevreleyen Van Allen radyasyon kemerleri de muhtemelen yok olurdu. Böyle olunca Dünya Güneş'in öfkesine karşı savunmasız kalırdı.

Ne zaman Dünya'ya diğer yıldızlardan bir koronal kütle atımı (yüklü parçacıklar) gönderilse Dünya yüzeyine çarpar ve canlılık dahil her şeyi radyasyonuyla yakardı.