Dünya Sıcaklığı Sanayi Öncesi Dönemlere Göre 2 Derece Daha Yüksek

AB'nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi'nin verilerine göre geçtiğimiz Cuma günü küresel ortalama sıcaklık normalden 2.06 santigrat derece daha yüksekti. Şimdiye kadarki en sıcak gün rekoru da bu yıla ait.

Dünya Sıcaklığı Şu Anda Sanayi Öncesi Dönemlere Göre 2 Derece Daha Yüksek

Kayıtların başlangıcından bu yana ilk kez bir günün küresel ortalama sıcaklığı, sanayi öncesi seviyenin iki derece üzerine çıktı. AB'nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi, ön verilere göre 17 Kasım'da sıcaklığın 1850'den 1900'e kadar o günün ortalamasını 2.06 derece aştığını doğruladı.

1991-2020 yılları arasındaki dönemle karşılaştırıldığında ise o günkü sıcaklık 1,17 derece daha yüksekti. Copernicus, "Bu durumun Paris Anlaşmasının ihlali anlamına gelmediğini, ancak uluslararası düzeyde üzerinde mutabık kalınan sınırlara yakınlığımızın altını çizdiğini açıklığa kavuşturmak önemlidir" dedi.

2015 yılında Paris'te düzenlenen Dünya İklim Konferansı sırasında ülkeler küresel ısınmayı 2 derecenin altında, hatta tercihen 1.5 derece ile sınırlandırmayı kabul etmişti. Burada söz konusu olan tek tek günler, aylar ya da yıllar değil, uzun vadeli değerlerdir.

Kararın arka planında küresel ısınmanın giderek sıklaşan ve şiddetlenen fırtınalar, kuraklıklar, seller ve orman yangınları gibi yıkıcı sonuçları yer alıyor. Geçtiğimiz aylar bir dizi sıcaklık rekoruna tanıklık etti ve uzmanlara göre 2023 yılının kayıtların başlangıcından bu yana küresel olarak en sıcak yıl olması bekleniyor. Copernicus'a göre Ekim sonu itibariyle ortalama sıcaklık, sanayi öncesi ortalamanın 1.43 derece üzerindeydi.

Merkezi Reading, İngiltere'de bulunan Copernicus tarafından bildirilen 17 Kasım değeri, en yüksek mutlak sıcaklığı değil, sanayi öncesi dönemde bir gün için tahmin edilen ortalamadan en büyük sapmayı temsil etmektedir.

En sıcak gün (ve ay) rekoru, kuzey yazında önemli ölçüde daha yüksek sıcaklıklar gözlemlendiği için bu yılın Temmuz ayında hala duruyor. Aynı zamanda, "Paris Anlaşmasında belirlenen 1,5 derece sınırına yaklaştıkça, önümüzdeki aylarda ve yıllarda, sanayi öncesi seviyelere kıyasla 1,5 ve 2 derece sınırlarını aşan sıcaklık anormalliklerinin giderek daha sık görülmesini bekliyoruz" denildi.

Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) Copernicus Direktörü Carlo Buontempo, "Küresel sıcaklık rekorları endişe verici bir düzenlilikle kırılıyor" yorumunu yaptı. Buontempo, Dubai'deki 28. Dünya İklim Konferansı'nın (COP28) başlamasından yaklaşık bir buçuk hafta önce yaptığı açıklamada, küresel ısınma nedeniyle 1,5 veya 2 derece sınırlarının aşılmasının beklendiğini ancak yine de endişe verici sonuçları olduğunu belirtti.