Dünyanın en beyaz kumlu plajları

Yazar Burcu Kara
beyaz-kumlu-kumsallar
beyaz-kumlu-kumsallar

Dünyanın en beyaz kumsallarını içerek bir yazı hazırladık. Çünkü Dünya, temelde her kıtada bulabileceğiniz şeker kumu plajlardan çok daha fazlasına sahip. Bu listedeki tüm güzel plajlar diğerlerinin çok ötesinde. Elbette bu tanımlamayı yapmamız için söz konusu bölgenin sadece beyaz kumlu bir plaj olması yeterli değil. Gelecekteki seyahat planlarınız sizi dünyanın neresine götürürse götürsün, güneş ve sörf için bu el değmemiş yerlerden birinde zaman geçirmeye çalışın.

Dünyanın en beyaz kumlu plajları


Queensland, Avustralya

 Whitsunday Islands
maydays /

Avustralya'nın Whitsunday Adaları'nda zaman geçirmek sizi oldukça şaşırtacak. Özellikle de ikonik Whitehaven Plajı bu iddiamızı destekler niteliklere sahip. Whitehaven dünyanın en beyaz kumuna sahip olmasa da, kesinlikle dünyanın en beyaz plajları arasında en çok fotoğraflanan ve en iyi bilinen yer. Özellikle de yüksekten bakıldığında.

Clearwater, Florida, ABD

Clearwater, Florida, ABD
Franz Marc Frei/

Tampa'dan arabayla kısa mesafe giderek Florida'nın Körfez Kıyısı'ndaki Clearwater plajlarına ulaşılabiliyor. İster ana Clearwater Sahil'de tembellik edin, ister Treasure Adası'nda kabuk toplayın, kumun ne kadar beyaz olduğuna kesinlikle şaşıracaksınız – ki beyazlığının arkasında bazı tartışmalar vardır. Clearwater'ı özel yapan beyaz kum, resmi olarak kendi kumudur ancak çoğu insan kumun son yıllardaki plaj erozyonu nedeniyle Meksika'dan ithal edildiğine inanıyor. İnsanlar kumun denizden mavnalarla taşındığını gördüklerini söyler.

Bora Bora, Tahiti

Bora Bora, Tahiti
Franz Marc Frei/

Tahiti'nin ana adası genellikle siyah kumuyla ünlü olsa da, volkanik doğası nedeniyle dünyanın en beyaz plajlarından bazılarını kesinlikle Fransız Polinezyası'nda bulacaksınız. Özellikle, Bora Bora'daki Matira Plajı'na giderseniz, kumun büyüleyici beyazlığına, masmavi gökyüzü, turkuaz deniz ve hemen arkasında büyüyen parlak yeşil palmiye ormanının yarattığı kontrasta hayran kalabilirsiniz.

Outer Hebrides, İskoçya

Tranquil view of sea
Caiaimage/David Henderson /

Şu ana kadar, dünyanın en beyaz plajları listesinde bilinen veya en azından şaşırtıcı olmayan yerlere odaklandık. Peki, İskoçya'nın beyaz kumlu muhteşem bir plaja ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? En iyi bilineni, Luskentyre Körfezi'ndeki Harris Adası'nda bulunuyor. Ancak Outer Hebrid (Dış Hebrid) adalarında düzinelerce muhteşem plaj var, fakat buralarda yüzmeden önce dikkatli olmalısınız – su, su altında yüzmek ve fazla zaman geçirmek için çok soğuk. Dış Hebridler, Edinburgh ve Glasgow gibi büyük İskoç şehirlerinden çok uzak. Eğer Skye Adası'nda zaman geçirme planınız varsa buraya geçiş yapmak daha kolay olacaktır.

Boracay, Filipinler

boracay-island-philippines-95571
ViewStock /

Filipinler'in Boracay adasındaki White Beach dünyanın en beyaz kumlarından birini barındırması nedeniyle bu şekilde – beyaz plaj – isimlendirilmiş. Boracay'a her yıl büyük ölçüde Filipinler içinden ve Asya'dan, ancak giderek artan bir şekilde dünyanın dört bir yanından gelen yüz binlerce turist var. Boracay, dünyanın en beyaz plajlarından birini arayanlar ve aynı zamanda sosyalleşmek için sayısız imkan isteyenler için harika bir seçim. Boracay'ı bu dönemde ziyaret etmek için başka bir neden daha ister misiniz? Yakın zamanda kendini yenilemesi için altı aylığına kapatıldı. Bu da şu anda doğal güzelliğinin zirvelerine yakın olduğu anlamına geliyor.

Lofoten Adaları, Norveç

Lofoten Islands, Norway
Pawel Toczynski/

İskoçya gibi, Norveç de dünyanın en beyaz plajları listesinde bizleri şaşırtan bir aday. Norveç'in beyaz kumlu plajlarının İskoçya'dakilerle ortak olan bir başka özelliği de ana kıyı açıklarındaki adalarda bulunmalarıdır – Lofoten Adaları Norveç'tedir. Aynı Dış Hebridler'in İskoçya'da olduğu gibi. Ancak Lofotenler daha kuzeyde, Kuzey Kutup Dairesi'nin üzerindedir. Demek istediğimiz, Gimsøya gibi plajların tropikal görünümü şok edici ve neredeyse gerçeküstü olsa da, İskoçya'da dikkat etmeniz gereken düşük sıcaklık riski burada daha da önem kazanıyor.

Zanzibar, Tanzanya

Zanzibar, Tanzanya
Alessandro Giorgi Art Photography /

Tarihsel olarak, çoğu insan Tanzanya'yı Serengeti Ovası'yla ve dolayısıyla ülkenin yaban hayat turizm destinasyonuyla tanıyordu. Artık daha fazla turistin farkına varmaya başladığı şey, Hint Okyanusu'ndaki Tanzanya kıyılarında bir ada olan Zanzibar'ın, dünyanın en beyaz plajlarından bazılarına ev sahipliği yaptığıdır.

Zanzibar'da Mnemba Adası ve Nungwi'deki beyaz kumlu plajların yanı sıra, yerli Afrika insanının ve Zanzibar'daki insanlarla yüzlerce yıldır ticaret yapan Körfez Arap tüccarlarının geleneklerinin harmanlandığı benzersiz bir kültüre sahip. Zanzibar nispeten fakir bir ülke olmasına rağmen burası ucuz değil. Çünkü burayı fazla sayıda "ünlü" ziyaret ediyor. Bu ünlülerin yarattığı kalabalık sayesinde fiyatlar daima yüksek seyrediyor.

Jericoacoara, Brezilya

Jericoacoara, Brazil
Philippe TURPIN /

Brezilya'nın en beyaz plajının konumu, bir "plaj"ı tam olarak nasıl tanımladığınıza bağlıdır. Tanımınız yalnızca okyanus sahillerini içeriyorsa, en iyi seçiminiz, Fortaleza şehrinden otobüsle birkaç saat uzaklıkta, Atlantik Kıyısı boyunca kuzeydoğu Brezilya'da bulunan Jericoacoara olacak.

Ancak zihninizi biraz açmaya istekliyseniz, Lençóis Maranhenses'te, "Jeri"den biraz daha uzakta tuhaf bir doğal oluşum olan (yerlilerin Jericoacoara dediği) daha beyaz kumlar bulacaksınız. Milyonlarca yıl boyunca alüvyonlu kum birikintilerinden oluşan kum tepeciklerine sahip olan Lençóis, Amazon ve Okyanus arasında yer alıyor. Bu da aralarındaki boşlukların tuzlu deniz suyu yerine tatlı yağmur suyuyla dolu olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla her ne kadar beyaz kumlu bir "plaj" olmasa da yüzmeyi oldukça kolaylaştırıyor.

Okinawa, Japonya

Okinawa, Japonya
Ippei Naoi/

Onlarca yıldır görmezden gelinen Okinawa'nın plajları nihayet hak ettikleri değeri görmeye başladı. Özellikle, Tokashiki Adası'nın beyaz kumları ve mercan dolu suları yıllarca sadece Japonlar ve Amerikalı askerlerin aileleri arasında popülerdi ve şimdi turistler arasında da tercih edilmeye başladı. ABD'deki Clearwater Beach gibi, Okinawa'nın plajları da bilimsel incelemeye alındığında miktar net olmasa da kumların Avustralya'dan ithal edildiği ortaya çıktı. Dolayısıyla bu ülkenin dünyanın en beyaz plajları listesinde öne çıkması şaşırtıcı değil. Yine de, Okinawa'daki bir plaja yapılacak gezi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Yeni Güney Galler, Avustralya

Yeni Güney Galler, Avustralya
Jonas Smith / Flickr / CC BY 2.0

Artık sıra dünyanın en beyaz kumlu plajı ödülünü vermeye geldi. Bu ödül Avustralya'nın New South Wales eyaletindeki ve Jervis Körfezi kıyısındaki Hyam's Beach'te yer alan az bilinen bir plaja gidiyor. Zaten Avustralya sahillerinin inanılmaz beyaz kumlarıyla ünlü olduğu biliniyor. Öyle ki birçok ülke Avustralya'ya beyaz kumlarını satması için ödeme yapar.