Dünyanın En Büyük Ağaçları

Eğer ağaçlar olmasaydı insanlığın 6 ay boyunca oksijen üretmesi için 38 trilyon $ harcaması gerekirdi.

Yazar Burcu Kara
en büyük ağaçlar arasında general sherman ağacı

Bugün Dünya'da hala canlılığın var olabilmesinin en büyük nedeni ağaçlardır. İnsanlık şu anda bulunduğu noktada olmasını etrafını çepeçevre saran bu görkemli ağaçlara borçlu. Aşağıda binlerce yıl boyunca hayatta kalmayı ve büyümeyi başarmış yeryüzünün en büyük ağaçlarına saygımızı sunuyoruz. Öyleyse hacimleri itibariyle dünyanın en geniş ve muhteşem ağaçlarının neler olduğunu görelim.

Dünyanın En Büyük Ağaçları

Dünya'da yaklaşık 3,3 trilyon ağaç bulunuyor. Bu da her insana 422 ağaç düştüğünü gösterir. Eğer ağaçlar olmasaydı insanlığın 6 ay boyunca oksijen üretmesi için 38 trilyon $ harcaması gerekirdi. Dünya'daki tüm para ile insanoğlu en fazla 1 yıl hayatta kalabilir.

Gothmog – 337 m³ Tazmanya, Avustralya

(Fotoğraf: Giant Tree Expeditions)

Karşımızda ismini bilim kurgu roman yazarı J.R.R Tolkien'in Gothmog (Balrog) karakterinden alan dünyanın en büyük ağaçlarından biri var. Gothmog, en büyük Avustralya meşesidir (Eucalyptus obliqua). Gövdesi üç metre çapına ve yüksekliği 90 metreye çıkar. Kalın, pürüzlü ve lifli bir kabuğu ve 6-22 santimetre uzunluğunda ve 1,5-7 santimetre genişliğinde parlak yeşil yaprakları var. Hacim olarak dünyanın en büyük 10. ağacı: Yaklaşık 337 m³. Bu da 337.000 litre suya denktir.

Queets Nehri Ladini – 337 m³ Washington, ABD

ABD'nin en yeşil bölgesinin aynı zamanda dünyanın en geniş gövdeli büyük ağaçlarından birine sahip olduğunu görmek şaşırtıcı değil. Queets Ladini dünyadaki en büyük Sitka ladinidir. Bilimsel adı Picea sitchensis (Bongard) Carriere. Hacmi 337 m³ ve yüksekliği 75,6 metre. Açık ara en büyük ladin türü ve dünyadaki beşinci en büyük kozalaklı ağaç (dev sekoya, kıyı sekoyası, kauri ve batı kızılçamın arkasında). Ayrıca üçüncü en uzun kozalaklı ağaç türü (kıyı sekoyası ve duglas göknarından sonra). 350 ila 450 yaşında.

Red Creek Göknarı – 349 m³ Britanya Kolombiyası, Kanada

Kuzey Amerika'ya özgü büyük bir ağaç türüdür. Kanada'nın batı-orta Britanya Kolombiyası bölgesinde bulunuyor ve güneye uzanarak Kaliforniya'ya kadar varıyor. Red Creek Göknarı, yaprak dökmeyen kozalaklı bir ağaçtır. Hacim olarak dünyanın en büyük 8. ağacıdır. Yaklaşık 349 m³ gelir ve maksimum 100-120 metre yüksekliğe ulaşır. Yaklaşık 1000 yaşında.

Rullah Longatyle (Güçlü kız) – 368 m³ Tazmanya, Avustralya

Dünyadaki en büyük okaliptüs ağacına bakıyorsunuz. Aynı zamanda en büyük Tazmanya Mavi Sakızı veya Mavi Okaliptüsü'dür. Rullah Longatyle yaprak dökmeyen bir ağaç ve Avustralya'ya özgü olup en yaygın yetiştirilen ağaçlardan biri. Ağacın hacmi yaklaşık 368 m³ ve yüksekliği 90,7 m'dir.

Tazmanya Meşesi – 391 m³ Avustralya

en büyük ağaçlar arasında tazmanya meşesi vardır.

Tazmanya meşesi (Eucalyptus regnans) yaygın olarak dev dişbudak, üvez (sorbus) veya Viktorya dişbudağı isimleriyle bilinen yaprak dökmeyen bir ağaç. Güneydoğu Avustralya'nın Tazmanya ve Victoria bölgesine özgü bir okaliptüs türü. Tarihsel olarak 114 metreden yükseğe çıktığından dünyadaki en uzun ağaçlar arasına da girer. Dahası, en uzun boylu çiçekli bitkidir. 391 m³ hacmiyle dünyadaki 6. en büyük ağaç. 400 yaşındadır ve 2000 yıla kadar yaşadıkları biliniyor.

Quinault Gölü Kızıl Sediri- 500 m³ Washington, ABD

"Quinault Gölü Kızıl Sediri" olarak bilinen 500 m³ hacimli Thuja plicata dev gövdesi ile dünyada bilinen en büyük batı kızıl sediridir. Washington, Aberdeen'in kuzeyindeki Quinault Gölü'nün kuzeybatı kıyısında bulunur. Pasifik Okyanusu'na sadece 34 kilometre uzaklıkta olan bu ağaç bilinen en büyük ağaç olan "General Sherman"ın üçte biridir. Buna rağmen 55 metre yüksekliğe ve 6 metre çapa sahip. Yaklaşık 1000 yaşında.

Tane Mahuta – 516 m³ Waipoua Ormanı, Yeni Zelanda

Tane Mahuta en büyük ağaçlardan biridir

516 m³ hacmiyle Tane Mahuta dünyanın dördüncü büyük ağacı. Tane Mahuta, Yeni Zelanda'nın Northland Bölgesi Waipoua Ormanı'nda bulunan dev bir kauri ağacıdır (Agathis australis). Yaşının 1.250 ile 2.500 arasında olduğu tahmin ediliyor ancak 2000'e işaret edilir. Bugün yaşadığı bilinen en büyük kauri ağacı o. Maori adı, Maori (Okyanusya) panteonundaki bir tanrının adından geliyor ve "Ormanın efendisi" demek.

Arbol del Tule – 750 m³ Oaxaca, Meksika

en büyük ağaçlar arasında tule ağacı.
Tule Ağacı.

El Árbol del Tule (İspanyolca Tule Ağacı demek) Meksika'nın Oaxaca eyaletindeki Santa María del Tule kasaba merkezinde bulunan bir selvi ağacıdır. O kadar meşhurdur ki kasaba adını ağaçtan aldı. Yaklaşık 1.400 yaşında olan ağacın 11,62 m çapı ile dünyanın en geniş gövdeli ağacı olduğuna inanılıyor. En geniş gövdeli ağaç olmakla birlikte en büyük ağaçların üçüncüsüdür. Hacmi yaklaşık 750 metreküp gelir.

Lost Monarch – 1.203 m³ Kaliforniya, ABD

en büyük ağaçlardan lost monarch
En büyük ağaçlardan "Kayıp Hükümdar". (Fotoğraf: Mdvaden)

Lost Monarch bir sekoya ağacı. Kuzey Kaliforniya'da bulunuyor. 7,9 gövde genişliği ve 98 metre yüksekliği var. Kıyı sekoyası olarak da bilinir ve bilimsel adı Sequoia sempervirens'tir. Taşıdığı odun hacmi bakımından dünyanın en büyük kıyı sekoyasıdır. Ağacın hacmi yaklaşık 1.203 metreküptür. En büyük ağaçlar arasında ikinci sıradadır. Türün maksimum yaşı 2500 yıldır.

General Sherman – 1.487 m³ Kaliforniya, ABD

En büyük ağaç General Sherman
En büyük ağaç General Sherman.

Mamut ağacı (Sequoiadendron giganteum) olarak da bilinen General Sherman, Kaliforniya'nın Sekoya Milli Parkı'nda bulunan bir dev sekoya ağacıdır. Üç sekoya türünden biri odur. Cinsinin hayattaki tek örneğidir. Hacmi itibariyle dünyada bilinen en büyük tek gövdeli ağaç olduğuna inanılıyor.

Ağacın hacmi yaklaşık 1.487 metreküp. İçine 1.487.000 litre su sığdırabilirsiniz. Tahmini yaşı 2.300-2.700 civarında. Çok sayıda yangından, iklim değişikliğinden ve de günümüz insanından sağ kurtuldu. 84 metre boyuyla en uzun ağaçlar arasına girer. Gövde genişliği 7,7 metre ile inanılmazdır.

Bunlar dünyanın en büyük ağaçlarının listesiydi. Dünyada büyüklüğü 300 m³'ün üzerinde olan çok sayıda başka ağaç olduğunu belirtelim ve şimdilik keşfedilmeyi bekliyorlar.