Dünyanın En Güzel ve İlgi Çekici Böcekleri

Bazı böcek türlerinin renklerindeki olağanüstü ayrıntılar kesinlikle dikkate değer.

Tavus Kuşu Kelebeği

Böcekler omurgasız ya da omurgası olmayan hayvanlardır. Eklembacaklılar filumuna girerler (bu da segmentli bir vücuda, bir dış iskelete ve çift eklemli uzantılara sahip oldukları anlamına gelir). Vücutları bir baş, iki anten, bir toraks (vücutlarının ortası), bir karın ve üç çift bacaktan oluşur. Dünya üzerindeki hayvanların çoğunluğu bu omurgasızlar sınıfı tarafından temsil edilmektedir. İnsanların tanımladığı tüm hayvan türlerinin %75'ini oluştururlar. Bu canlılar tüm gezegen boyunca yaygındır.

Çoğumuz böceklerden ısırdıkları, ürkütücü görünümleri ya da hastalık bulaştırdıkları (sivrisinek ve sinekler gibi) için nefret ederiz. Neyse ki, tüm böcek türleri bu kadar korkunç ve itici bir görünüme sahip değildir. Gerçekte, çok sayıda sevimli ve renkli böcek vardır.

Dünya'nın En Güzel Böcekleri


Tavus Kelebeği

Tavus kelebeği

Tavus kelebeği Dünya'nın en güzel kelebek türlerinden biridir. Pas rengi kırmızı kanatlarının her yerinde canlı çizgiler ve desenler ile mavi, beyaz, kırmızı, sarı ve mor karışımı göz noktalarına sahiptir. Göz noktaları, olası avcıları caydırmak için bir savunma mekanizması görevi görür. Tavus kuşu kelebeği, tehlike karşısında kanatlarını açarak daha büyük hayvanlarınkine benzeyen "gözleri" ortaya çıkarır.

Bu tür Asya ve Avrupa'nın ılıman bölgelerinde bulunabilir. Kanat açıklığı 2,5 inç'e ulaşabilir ve dişiler genellikle erkeklerden biraz daha büyüktür. Çok çeşitli yiyecekler tüketebilir. Nektar dışında ağaç özsuyu ve çürümüş meyvelerin suyu da ilgisini çeker.

Güzel Kızböceği

Büyüleyici demoiselle, Avrupa'nın çoğuna özgü büyük bir kızböceği türüdür. Bu böcek, yaklaşık 6,5 cm kanat açıklığı ile maksimum 5 cm uzunluğa ulaşabilir. Güzel kanatları erkeklerde metalik koyu mavi-yeşil, dişilerde ise parlak kahverengi-yeşildir. Gösterişli koyu yeşil gövdesi, ışığa bağlı olarak mavi ve mavi-yeşil de dahil olmak üzere çeşitli tonlar alır. Bu böcek akarsu kenarlarında görülür, bu yüzden gözünüzü açık tutun. Muhteşem bir yaratık olan kızböceği, lakabının hakkını fazlasıyla verir.

Pyrops Candelaria

Pyrops candelaria

Benekli fener sineği, Çin ve Güneydoğu Asya'da bulunan eşsiz ve güzel bir planthopper'dır. Büyük "burnu" ya da rostrumu bazen gergedan boynuzuna benzetilir ve adını da buradan alır. Rostrum, yenilebilir sıvıları ve özsuyu çıkarmak için meyvelerde, bitkilerde ve ağaçlarda küçük delikler açmaya yarayan bir alettir. Renkli kelebek benzeri kanatları vardır. Ön kanatları yeşil ve altın benekli, arka kanatları ise turuncu ve siyah uçludur. Kuş anatomisine rağmen, bu yaratık uçmaktan ziyade zıplamakta daha başarılı görünüyor. Zıplamaktan yorulduğunda yürümeye başlar ve yengece benzeyen küçük yan adımları oldukça etkileyicidir.

Benekli Kaplumbağa Böceği

Benekli kaplumbağa böceği

Küçük, altın kahverengi benekli kaplumbağa böceklerinin elytraları siyah noktalıdır. Kabukları zırh görevi görür ve vücutları yaklaşık olarak uğur böceği büyüklüğündedir. Yarı saydam kabuk kubbelidir ve pürüzsüz kenarlara sahiptir. Bir kaplumbağanın kabuğunun içine çekilmesi gibi, benekli kaplumbağa böcekleri de kendilerini tehdit altında hissettiklerinde uzantılarını gizlemek için bu örtüyü aşağı doğru sıkıştırır.

Larvalar bunu, dışkılarından ve giydikleri dökme derilerden bir "kalkan veya şemsiye" oluşturarak kendilerini avcılardan korumak için yapar. Bu türe Kuzey Amerika kıtasının her yerinde rastlamak mümkündür.

Pembe Peygamber Devesi

7 santimetre uzunluğundaki orkide peygamber devesi, özellikle büyüleyici bir peygamber devesi türüdür. " Orkide " terimi, çiçeğe benzemesinden gelmektedir. Vücudu pembe beyazdır ve loblu bacakları narin çiçek yaprakları şeklindedir. Çiçeklerin arasında saklanmayı tercih eder, böylece çiçeklere karışabilir ve av ya da avcılar tarafından tespit edilmekten kurtulabilir. Sanki rüzgarla savrulan bir demet çiçekmiş gibi sallanarak hareket eder.

Picasso Böceği (Sphaerocoris annulus)

picasso bug

Picasso böceğinin renk deseni, Picasso'nun eserlerinde görülen desenleri anımsatır. Yeşil kabuk, ona bir sanat eseri görünümü veren kıpkırmızı geometrik desenlerle süslenmiştir. Böceğin normalde kanatlarını örten kabuğu iki ayrı yarıdan oluşur, ancak bu durumda hepsi birdir. Böcekler büyük ölçüde bitki nektarıyla beslenmektedir. Orijinal yaşam alanları Afrika'nın subtropikal ve tropikal bölgelerini içerir.

Panda Karıncası (Mutillid)

panda karıncası

Bu panda karıncasının renkleri Çin panda ayısını andırmaktadır. Esasında kendisi bir karınca değil, bir yaban arısıdır. Dişisinin kanatları olmadığı için daima karınca şeklinde yanlış tanımlanmıştır. Bu yaban arısının iğnesi kesinlikle çok acı vericidir ve bu yüzden "inek katili" olarak biliniyor. Bu böcekler Şili çölü gibi kuru, kumlu, tropikal ortamlarda yaşamayı tercih eder.

Dikenli Çiçek Peygamber Devesi

Dikenli çiçek peygamber devesi

Bu peygamberdevesinin olgun versiyonu turuncu ve yeşil çizgili beyaz bir gövdeye sahiptir. Dikenli karnı, "dikenli" kelimesinin ilk ortaya çıktığı yerdir, dolayısıyla adı da buradan gelmektedir. İki kanadını boyayan siyah ve sarı kıvrımlar, onları yiyebilecekleri korkutup kaçırmak için daha büyük canlıların gözlerine benzer bir görünüm verir. Boyutları 2,5 cm ila 5 cm arasında değişen dikenli çiçeğin "gözleri", çiçek tehlikeyi algıladığında uzun, dikenlerle kaplı kanatlarını (1-2 inç) kaldırarak ortaya çıkar. İlk doğduklarında küçük siyah karıncalara benzerler. Sadece Güney ve Doğu Afrika'ya özgüdür.

Cecropia Güvesi (Cecropia moth)

Cecropia güvesi (Cecropia moth)

Bu türün yeni doğmuş larvalarını kaplayan küçük siyah tüyler onlara koyu bir görünüm verir. Olgun tırtıllar, siyah dikenlerle çevrili sarı, kırmızı ve mavi tüberküllerle donuk sarımsı yeşil bir görünüme sahiptir. Çok çeşitli bitkilerin yapraklarını yerler.

Bu türün yetişkinleri Amerika'daki en büyük doğal güvelerdir. Kanat açıklığı sadece 160 mm'dir (6 inç). Yiyecekleri sindiremediği için iki haftadan fazla hayatta kalamaz. Tek yaptığı çiftleşmek ve yumurtlamaktır.

Achrioptera Fallax

Achrioptera fallax

Bu tür böceklerin çevrelerine uyum sağlama kapasitesi iyi bilinmektedir. Tohum gibi göründükleri için bu türün yumurtalarını gözden kaçırmak kolaydır. Nimfler küçük, kahverengi ve uzundur, çubuk gibi görünürler. Genetiğe bağlı olarak, nimfler ya mavi gözlü bir erkeğe ya da çok daha büyük kahverengi bir dişiye dönüşecektir. Her iki cinsiyetin de uzun gövdeleri ile kırmızı, küçük, uçamayan kanatları aynı orandadır. Bunu olası avcıları korkutmak için bir uyarı sinyali olarak kullanırlar. Bu böceklere sadece Madagaskar ev sahipliği yapmaktadır.