En Renkli Papağan Türleri

Renklerinin yanında seçtiğiniz papağanın yaşam stilinize uyum sağlayıp sağlamayacağını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

renkli papağanlar

En renkli papağan türlerini tanıyalım. Birçok insana papağan aldıran ilk şey bu kuşların rengarenk güzel tüyleri oluyor. Yeşil, kırmızı ya da pembe renkte evcil papağan sahibi olmak mümkün. Zira bu kuş türü geniş çeşitliliğe sahip. Ancak parlak renkli tüyler, bir papağanı seçmeden önce göz önüne alınması gerek tek şey olmamalı.

En Renkli Papağan Türleri

Renklerinin yanında seçtiğiniz papağanın yaşam stilinize uyum sağlayıp sağlamayacağını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

1- Eklektus Papağanı

renkli papağan

Eklektus papağanları diformizm özelliği taşıyan az sayıda türden biri. Yani dişiler ve erkekler birbirinden belirgin şekilde farklı görünür. Erkekler yeşil renkli olup kırmızı çizgilere sahipken, dişiler kırmızı ve mor tüyler taşır. Her papağanda olduğu gibi eklektus papağanları sağlıklı olmak için özel bakım ve ilgiye ihtiyaç duyuyorlar.

2- Güneş Muhabbet Kuşu

renkli papağan

Güneş muhabbet kuşları gökkuşağının neredeyse tüm renklerini taşıyor. Bu büyüleyici kuşların başlarında, göğüslerinde ve kanatlarında kırmızı, sarı ve turuncu renkler görebilirsiniz. Bu renklere mavi yeşil kuyruk eşlik eder. Güneş muhabbet kuşu aynı zamanda en sesli papağan türünden biri. Bir tane satın almadan önce komşularınızı rahatsız etmeyeceğinden emin olmanız gerekiyor.

3- Kırmızı Ara Papağanı

renkli papağan

Kırmızı ara pağanları mavi, sarı ve kırmızı tüylere sahip büyük bir türdür. Evcil papağan arayanlara oldukça çekici gelen güzel görünümleri var. Büyük boyutlu olduklarından geniş bir yaşam alanına ihtiyaç duyuyorlar. Aynı şekilde sahiplerinden bolca ilgi beklerler.

4- Galah Kakadu

renkli papağan

Pembe göğüslü kakadular (galah) gri, beyaz ve pembe renklere sahip, etkileyici kişilikleri olan kuşlardır. Renkleri diğer türlerden daha az çekici olabilir ancak tüyleri itibariyle eşsizlerdir. Diğer kakadular gibi bu kuşlar da epey hassaslar. Kuşlarına bolca zaman ayırabilecek sabırlı ve sakin sahipler tarafından tercih edilmeliler.

5- Mavi Sarı Ara Papağanı

Mavi Sarı Ara Papağanı

İsimlerinin belirttiği gibi bu papağanların tüm bedenleri mavi ve sarı renkle çevrilmiştir. Aynı zamanda yer yer yeşil tüyleri de vardır. En popüler türlerden biri ancak sahibinin büyük zamanına ve ilgisine ihtiyaç duyuyorlar. Özellikle büyüme çağında oldukça agresif olurlar.

6- Leylak Taçlı Amazon Papağanı

Leylak taçlı Amazon papağanı

Birçok Amazon türü gibi leylak taçlı Amazon papağanının gövdesinin büyük kısmı yeşildir. Üst kısmı mavi olan başları burunlarına doğru kırmızı bir renk alır. Diğer Amazon kuşları gibi sahipleriyle sürekli etkileşimde olmayı isterler.

7) Sümbül Ara

Sümbül ara

En parlak renkli aralardan biri olan sümbül arası aynı zamanda bilinen en büyük papağan türüdür. Bu kuşları besleyenler oldukça nazik ve sevgi dolu olduklarını söylüyor. Bununla birlikte herkes için uygun değiller. Aşırı duygusallar ve bu yüzden sağlıklı kalabilmeleri için huzurlu ve sevecen bir ortama ihtiyaçları var.

8) Melez Ara

Melez ara

Melez ara, konu renkli papağanlar olduğunda "joker" seçimlerden biri. Çapraz eşleştirme ile üretilen melez aralar sonsuz sayıda farklı renk dağılımı ile geliyorlar. Bu kuşlarda melezlemeye karşı olan birçok insan var.

9) Mavi Taçlı Konur

Mavi taçlı konur

Mavi taçlı konur en çok bilinen bir başka renkli papağan türü. Başları parlak mavi ve gövdeleri zengin yeşil renktedir. Birçok konur gibi oldukça sesli olabiliyorlar. Tüm papağanlar gibi, renkli ya da değil, sahipleri ile sürekli sosyal etkileşimde olmayı isterler.

10) Kırmızı Yeşil Ara

Kırmızı yeşil ara

Kırmızı araya benzeyen bu tür, renkli papağan isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Büyük oranda parlak kırmızı olan kuşların tüyleri uç kısımlarda yeşil ve mavi görünümlüdür. Bu dev türler nazik yapılı olmalarıyla biliniyor. Bununla birlikte sahiplerinden ilgi görmezlerse daha sert davranabiliyorlar.

Kuşlar için zehirli olan en yaygın yiyecekler yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/yeryuzu-tabiat