Ernest Shackleton'ın Antarktika öyküsü ve Endurance gemisi

Ernest Shackleton'ın Endurance gemisi ile Antarktika'yı keşif öyküsü bugün Weddell Denizi'nin dibinde bulunan gemisinin, insanın tuzağa, açlığa, soğuk havaya, kızgın denizlere ve neredeyse deliliğe katlandığı zorlu bir seferi hatırlatıyor. Gemi tüm bir yıl boyunca mahsur kaldı, buzlar gemi gövdesini sıkıştırdı, tahtalar durmadan çatırdadı. Sonunda, 27 Ekim 1915'te, buzdan yeni bir basınç dalgası geminin kıçını kaldırarak dümeni ve omurgasını kopardı. Dondurucu su içeri hücum etmeye başladı.

Güney Kutbu'na yolculuk

Ernest Shackleton'ın Antarktika öyküsü ve Endurance gemisi

Ernest Shackleton ve ekibi, İngiliz keşif gemisi, HMS Endurance 10 ay önce Antarktika'nın buzunda hareketsiz hale geldiği andan itibaren, bu ana hazırlanıyorlardı. Artık gemide kalan son eşyalarını da çıkardılar ve buz üzerinde kamp kurdular. Yirmi beş gün sonra gemiden geriye kalanlar da battı ve Endurance buzun altında kayboldu.

İnanılmaz bir şekilde, Shackleton'ın komutası altındaki 27 adamın tümü zorlu Antarktika seferinden sağ kurtulacaktı, ancak batan gemileri 106 yıl tarihe kayboldu. 9 Mart 2022'de bir bilim insanı ve maceracı ekibi, sonunda Antarktika'nın Weddell Denizi'nin dibinde Endurance'dan geriye kalanları bulduklarını duyurmuştur. Ekip, denizaltı cihazlarını ve insansız hava araçlarını kullanarak keşif yaptı ve uzun süredir kayıp olan ahşap geminin berrak ve buzlu sularda yaklaşık 3000 metre derinlikte deniz yatağındaki çarpıcı fotoğraflarını yayınladı.

Endurance buza saplanır

Endurance, 5 Aralık 1914'te 27 kişi (artı gemi kahyası olan bir kaçak yolcu), 69 köpek ve Bayan Chippy lakaplı bir erkek kedi ile Güney Georgia'dan Antarktika'ya doğru yola çıkmıştı. Güney Kutbu'na ulaşmak için iki kez başarısız olan keşif lideri Shackleton'ın amacı, Antarktika'nın Weddell Denizi kıyısında bir üs kurmaktı.

Oradan, kendisi de dahil olmak üzere küçük bir grup, kıtayı ilk kez geçecek ve nihayetinde Yeni Zelanda'nın güneyindeki Ross Denizi'ne ulaşacak ve burada başka bir grubun onları bekleyeceği, yiyecek ve yakıt depolarını yerleştireceği bir yere varacaklar.

Güney Georgia'dan ayrıldıktan iki gün sonra, Endurance, Antarktika kıtasının etrafındaki kalın deniz buzu bariyeri olan bir buz noktasına girdi. Birkaç hafta boyunca, gemi buzları iterek ilerledi, temkinli bir şekilde güneye doğru yol aldı; ancak 18 Ocak'ta kuzeyden gelen bir fırtına buz kütlelerini sertçe birbirine bastırdı. Aniden, ne ileri, ne de geri dönüş yolu kalmamıştı. Mürettebattan biri olan Thomas Orde-Lees "bir çikolatanın ortasındaki badem gibi donmuştuk" dedi.

Ernest Shackleton'ın Antarktika öyküsü ve Endurance gemisi

İniş yerlerine bir günlük uzaklıktalardı; ancak şimdi buzun sürüklenmesi onları her geçen gün yavaş yavaş uzaklaştırıyordu. Bir rutin oluşturup kışı beklemekten başka yapacak bir şey yoktu.

Geminin cerrahlarından olan Alexander Macklin'in yazdığı gibi, ernest shackleton "hiç öfkelenmedi ya da dışarıdan en ufak bir hayal kırıklığı belirtisi göstermedi; bize basitçe ve sakince kışı geçirmemiz gerektiğini söyledi; tehlikelerini ve olanaklarını açıkladı; iyimserliğini hiç kaybetmedi ve kışa hazırlandı."

Endurance'ı terk etmekle buzun onu tamamen yutmasını izlemek arasında geçen sürede, mürettebat mümkün olduğu kadar çok erzak kurtarırken, ağırlığı artıran veya değerli kaynakları tüketen her şeyi ve her şeyi feda etti – İnciller, kitaplar, giysiler, aletler ve hatıralar. Kendilerini taşımayacak kadar küçük olan genç köpeklerden bazıları vurularak öldürüldü, talihsiz Bayan Chippy birçok kişiyi üzdü.

Kaşif Ernest Shackleton.
Kaşif Ernest Shackleton.

İlk plan, buzun üzerinden karaya doğru yürümekti, ancak bu, adamlar yedi günde sadece 12 km yapınca plan terk edildi. Shackleton, "Bir kez daha kamp kurmaktan ve kaçma girişiminin yenilenmesine dek koşullar daha uygun görünene kadar sabırla ruhlarımızı güvenmekten başka bir alternatif yoktu" diye yazdı. Yavaşça ve düzenli bir şekilde buz kuzeye doğru sürüklendi; ve 7 Nisan 1916'da Clarence ve Fil Adası'nın karla kaplı zirveleri göründü ve onlara umut oldu.

Shackleton günlüğüne "Yüzen buz bize iyi bir arkadaş oldu," diye yazdı, "ama yolculuğunun sonuna geliyor ve her an dağılabilir."

9 Nisan'da, tam da bunu yaptı, altlarındaki buz muazzam bir çatlakla ayrıldı. Shackleton kampı dağıtma ve tekneleri indirme emrini verdi ve hepsi bir anda buzun üzerinden çıktılar.

Artık mücadele etmeleri gereken yeni bir düşmanları vardı: Açık okyanus. Kaptan Worsley, denizde altı gün geçirdikten sonra, Clarence ve Fil Adası sadece 50 km ileride görünene kadar boyunca yağmur ve fırtınalar arasında gidip geldi. Adamlar bitkindi. Worsley o aşamada 80 saat hiç uyumamıştı. Bazıları deniz tutmasına, diğerleri dizanteriye yakalandı. Shackleton'ın yardımcısı Frank Wild, "grubun en az yarısının delirdiğini" yazdı. Yine de hedeflerine doğru kararlı bir şekilde kürek çektiler ve 15 Nisan'da Fil Adası'nda karaya çıktılar.

Fil Adası'na sığınmak

497 gün önce Güney Georgia'dan ayrıldıktan sonra ilk kez karaya çıkmışlardı. Ama onların çilesi bitmekten çok uzaktı. Birilerinin onlara rastlama olasılığı yok denecek kadar azdı ve bu nedenle, dokuz günlük iyileşme ve hazırlıktan sonra, Shackleton, Worsley ve diğer dört kişi cankurtaran sandallarından biri olan James Caird ile Güney Georgia'daki bir balina avcılığı istasyonundan yardım istemek için yola çıktılar. Burası 1290 km uzaklıktaydı.

16 gün boyunca, korkunç dalgalar ve rüzgarlarla savaştılar, tekneden su attılar ve yelkenlerdeki buzu sürekli kırdılar. Shackleton, "Tekne, gri, tehditkar gökyüzü altında büyük dalgaların üzerinde sonsuz bir şekilde savruldu" dedi. "Denizin her kabarma anı izlenmesi ve üstesinden gelinmesi gereken bir düşmandı." Shackleton, hedeflerine dokunma mesafesindeyken bile durum şiddetliydi.

Ertesi gün rüzgar hafifledi ve kendilerini karaya çıkardılar. Yardım neredeyse elinizin altındaydı; ama bu da son değildi. Fırtınalar James Caird'ı rotasından saptırmış ve balina avlama istasyonuna göre adanın diğer tarafına inmişlerdi. Ve böylece Shackleton, Worsley ve Tom Crean istasyona yürüyerek ulaşmak için yola çıktılar; dağların üzerinden tırmanarak ve buzullardan aşağı kayarak, daha önce hiçbir insanın yürümediği bir yoldan 36 saat umutsuzca sendeleyerek Stromness'teki istasyona vardılar.

Adım Shackleton

Üç yabancının balina avlama istasyonunda birdenbire ortaya çıkması ve kesinlikle dağların yönünden gelemeyecekleri gerçeği herkesi şaşkına çevirmişti. Ama yine de buradaydılar: Saçları ve sakalları sımsıkı ve keçeleşmişti, yüzleri yağ sobasından gelen isle kararmıştı ve yaklaşık iki yıllık stres ve yoksunluktan kırışmıştı.

Üç adam istasyon müdürü Thoralf Sørlle'nin önünde durduğunda bir yaşlı Norveçli balina avcısı olayı şöyle kaydetti:

"Yönetici şöyle der: 'Siz de kimsiniz?' Ve üçünün ortasındaki korkunç sakallı adam çok sessizce şöyle diyor: 'Benim adım Shackleton. Ben – Ben arkamı dönüyorum ve ağlıyorum.

Fil Adası'na kurtarma görevi

Ernest Shackleton'ın Antarktika öyküsü ve Endurance gemisi

James Caird'ın diğer üç üyesi de alındıktan sonra, dikkatler Fil Adası'nda kalan 22 kişiyi kurtarmaya çevrildi. Shackleton'ın adaya doğru yola çıktığı ilk gemi buzları yarmaya çalışırken yakıtı tehlikeli derecede azaldı ve Falkland Adaları'na geri dönmek zorunda kaldı. Uruguay hükümeti Fil Adası'na bir gemi sundu ancak gemi adanın 160 km yakınına dek geldiğinde buzdan ilerleyemedi.

Fil Adası'nda her sabah Shackleton'ın arkada sorumlu bıraktığı Frank Wild herkese eşyalarını toplamasını söyler ve "Patron bugün gelebilir!" derdi. Arkadaşları giderek daha fazla moralsiz ve şüpheli hale geldi. Orde-Lees onlardan biriydi ve "Artık kendimizi aldatmanın bir faydası yok" diye günlüğüne yazdı.

Ancak Shackleton, Şili'den üçüncü bir gemi olan Yelcho'yu tedarik etti; ve nihayet 30 Ağustos 1916'da Endurance ve mürettebatının destansı yaşama tutunma mücadelesi sona erdi. Adadaki adamlar, kıyının hemen açıklarında Yelcho'yu gördüklerinde haşlanmış fok omurgasından oluşan öğle yemeği yiyorlardı. James Caird'ın gidişinin üzerinden 128 gün geçmişti; Yelcho'nun ortaya çıkmasından sonraki bir saat içinde, karadaki herkes kampı bozdu ve Fil Adası'nı arkalarında bıraktı. Antarktika'ya doğru yola çıktıktan yirmi ay sonra, Endurance mürettebatının her biri hayatta kalmıştı.

Shackleton'ın mürettebatı mucizevi bir şekilde İngiltere'ye geri dönerken, gemisi dönmemişti. Bir yüzyıldan fazla bir süredir, Endurance tarihin en zor gemi enkazlarından biri olmuştur. Ancak 2022'de, uluslararası bir deniz arkeologları, kaşifleri ve bilim adamları ekibi, Endurance'ı Weddell Denizi'nin dibinde, Endurance battığında kaydedilen konumun yaklaşık 6,5 km güneyinde buldu.

Ahşap gemiyi bulmak için dalgıçlar ve insansız hava araçları kullanan keşif ekibi Endurance22'nin lideri John Shears, "Endurance'ın keşfiyle kutup tarihi yazdık ve dünyanın en zorlu batık aramasını başarıyla tamamladık" dedi.

Shackleton'ın zamansız ölümü

Ernest Shackleton hiçbir zaman Güney Kutbu'na ulaşmadı veya Antarktika'yı geçmedi. Antarktika'ya bir keşif seferi daha başlattı, ancak ona yeniden katılan Endurance gazileri onun daha zayıf, daha çekingen ve ruhu tükenmiş bularak durumu fark etti. 5 Ocak 1922'de gemisiyle Güney Georgia'dayken ranzasında kalp krizi geçirdi ve öldü. Henüz 47 yaşındaydı.

Wild, ölümüyle birlikte gemiyi Antarktika'ya götürdü; ama göreve uygun değildi ve buzu yarmak için harcanan bir aydan sonra, Fil Adası'na doğru bir rota belirledi. O ve arkadaşları birçoğunun korku ve umut içinde yaşadığı o sahile bir kez daha dürbünle baktılar.

Ve bununla birlikte son bir kez kuzeye dönüp evlerine gittiler.