Facebook Hesabını Kapatmak İnsanları Daha Mutlu Yapıyor

Facebook'u silin. Bazı uzmanların söylediği gibi, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarının kullandığı "ödüllendirme sistemi", insanda kumar veya madde bağımlılığına benzer duygular uyandırıyor.

Facebook hesabını kapatmak insanları daha mutlu yapıyor

Stanford ve NYU'dan gelen yeni bir araştırma, Facebook kullanmayı bırakmanın mutluluğu artırdığını ortaya koydu. Geçtiğimiz yılın tüm skandallarına rağmen, Facebook hala büyük oranda kullanılmaya devam ediyor. Hemen herkes günde yaklaşık bir saatini bu platformda harcıyor. Şimdi yeni bir çalışma servisin kendimizi kötü hissettirdiğini gösteriyor.

Facebook Hesabını Kapatmak İnsanları Daha Mutlu Yapıyor

facebook kendimizi kötü hissettiriyor
Facebook gibi medyalar ruh halini ve refah duygusunu etkiliyor

Bunun sebebi kısmen bağımlı olmamız. Daha iyi hissetmek ister misiniz? Facebook'u silin. Bazı uzmanların söylediği gibi, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarının kullandığı "ödüllendirme sistemi", insanda kumar veya madde bağımlılığına benzer duygular uyandırıyor. Facebook yöneticilerinden Sean Parker, kullanıcıları servisi daha fazla kullanmaya teşvik etme sürecinin "küçük bir dopamin vuruşu" sağlamaya benzediğini söylüyor.

Alışkanlık haline gelmiş herhangi bir davranışta olduğu gibi, bundan yoksun kalmanın daha iyi ruh hali ve genel refah duygusuna yol açacağı görülebiliyor. Bunu daha iyi kanıtlamak adına Facebook'u hayatımızdan tamamen çıkarmanın yararlarını göstermek için detaylı bir çalışma yapıldı

Stanford ve NYU'daki araştırmacıların başlattığı çalışma "Sosyal Medyanın Refah Etkileri" adını taşıyor ve önce Facebook oturumunu kapatma sürecini ele alıyor. Oturumu kapatmak tahmin edebileceğiniz gibi pozitif bir etkiye sahip. İnsanlar görece daha iyi bir oluş haline bürünüyor, daha az politik drama ve dikkat süresi ajitasyonu ile karşılaşıyor. En önemlisi de arkadaşları ve aileleri ile daha fazla vakit geçiriyor. Öte yandan, haberlere olan farkındalığın azalmasına yol açıyor. Dürüst olmak gerekirse, bu kulağa oldukça hoş geliyor.

Mutluluk Seviyesi Arttı ve Stres Azaldı

facebook mutluluk stres
Araştırmanın sonuçları beklendiği gibi olumlu

Sosyal medyanın etkilerini takip etmek için araştırmacılar 2844 Facebook kullanıcısı bir araya topladılar. Ardından rastgele olarak belirlenen yarı kadarına hesaplarını bir ay boyunca geçici olarak devre dışı bırakma görevi verdiler. En iyi şekilde uyum sağlamak için deneklere çabaları karşılığında para verildi. Ayrıca zaman çizelgelerinde kurnazlık yapmadıklarından emin olmak için hesapları izlendi. Yazarlar, bu arınma sırasında nasıl hissettiklerini görmek için düzenli olarak metin mesajlarıyla kendileriyle iletişime geçtiler.

Raporlara göre, hesabın kapatılması, refahta ve özellikle de bilinçli mutluluk seviyesinde, hayattan duyulan memnuniyette, depresyonda ve streste küçük ancak belirgin bir iyileşmeye yol açtı.

Dahası, Facebook'a girmeyen kullanıcıların bir kısmı, çalışmanın sona ermesinden sonra servisi kullanmamaya devam ettiler.

Çalışma, Facebook ve sosyal medyanın geniş yararları olduğunu açıkça kabul ediyor. Facebook, hala tüm hatalarına rağmen, insanların arkadaşlarıyla ve aileleriyle bağlantı halinde kalmalarını sağlıyor. Özellikle de sosyal dünyadan yalıtılmış olanlar için bir bilgi, topluluk ve eğlence kaynağı olarak önemli bir görev üstleniyor.

Ancak araştırmacılar şu sonuçlara varıyor: "Bulgularımız olumsuz tarafların gerçek olduğunu açık şekilde ortaya koyuyor:

"Facebook olmadan dört hafta geçirmenin öznel refahı artırdığını ve deney sonrası sosyal medyaya olan talebi önemli ölçüde azalttığını, bağımlılık ve yansıtılmış ön yargı gibi güçlerin insanların Facebook'u diğerlerinden daha fazla kullanmalarına neden olabileceğini öne sürüyoruz."