Ferrari'nin Hikayesi: Kuruluşu ve Logonun Anlamı

Dünyanın en ünlü otomobil üreticilerinin başında gelen Ferrari'nin kuruluş hikayesi.

Ferrari hakkında bazı ilginç gerçekler öğrenmek ister misiniz? Bu yazımızda lüks İtalyan otomobil üreticisini birçok diğer markadan farklı kılan en ayırt edici özelliklerden bahsedeceğiz. Doğuşu, logosu, kırmızı rengi, başarıları ve fazlası bunlar arasında olacak. Öyleyse Ferrari'nin hikayesine geçelim.

Enzo Ferrari Dünyayı Dolaştı Ancak İtalya'yı Seçti

Hem Scuderia Ferrari Grand Prix motor yarış takımını hem de otomobil üreticisi Ferrari S.p.A'yi kuran ünlü pilot Enzo Ferrari, 1898'de Modena'da doğdu. Yarış ekibiyle binlerce kilometre yol kat ederek dünyayı dolaşmasına rağmen kalbi ve şirketi Modena'da ve yakınındaki Maranello'da kaldı. Maranello bugün merkez oldu. Markaya adanmış inanılmaz bir müze olan Museo Ferrari de burada bulunuyor.

Ferrari Logosunun Anlamı

ferrari logo

Enzo Ferrari 1923'te yarış kazandığı bir gün Kont ve Kontes Baracca ile tanıştı. İkili, 1918'de I. Dünya Savaşı'nda çok sayıda savaş uçağını düşürmüş pilot Francesco Baracca'nın ebeveynleriydi. Efsaneye göre, Baracca'nın ailesi, Ferrari'den oğullarının "şahlanan at" logosunu Scuderia (takımı) için kabul etmesini önermiştir. Ona şans getireceğini söylemişlerdir. Dokuz yıl sonra, Alfa Romeo (Ferrari'nin yarıştığı takım), kendisine 1932 Spa 24 saat yarışı için logoyu arabasına koymasına izin verdi. Sarı kalkan ise memleketini simgelemektedir.

II. Dünya Savaşı Ferrari'nin Çıkışını Engelledi

ferrari logosundaki at

Kendisi yarış kariyerine 1919'da C.M.N'in (Costruzioni Meccaniche Nazionali) pilotu olarak başladı ve hızlı bir şekilde Alfa Corse yarış bölümünün başına atanacağı Alfa Romeo'ya geçti. 1939'da kendi başına yola çıktı ve "Ferrari" adını dört yıl kullanmamayı kabul ettikten sonra yarış arabaları üretmeye başladı. Enzo 1940 yılında iki 815 Auto Avio Costruzioni otomobil üretti — ama bunlar henüz resmi Ferrari'ler olmadı. Daha sonra II. Dünya Savaşı başladı ve Ferrari'nin Maranello'daki fabrikası 1944'te ve 1945'te Müttefik kuvvetler tarafından bombalandı. Bu gerilemelerden sonra, ilk resmi Ferrari V12 125 S savaşın bitmesinden iki yıl sonra Mart 1947'de çıktı.

İlk Ferrari'den Yalnızca İki Adet Üretildi

Ferrari

Enzo ilk resmi model olan 12 silindirli, 1.500 cc 125 S'yi çıkardıktan sonra bile hemen seri üretime başlamadı. Sadece iki tane üretildi. Otomobil, 11 Mayıs 1947'de Franco Cortese tarafından sürüldüğü Piacenza Yarış Pisti'nde ilk testini verdi. Yakıt pompalama sorunlarının ardından kendisi bu yarışı "umut verici bir başarısızlık" olarak nitelendirdi.

Ancak bu sorun çözüldükten sonra 125 S'nin efsane olması uzun sürmedi. 25 Mayıs'ta, 13 yarışlık Terme di Caracalla Circuit'te altı galibiyetten birini alarak Roma Grand Prix'ini kazandı. Ne yazık ki bu iki araba korunmadı. Bunun yerine her iki arabayı da söküp parçalarını şirketin yeni modellerini yapmak için kullandı.

Ferrari'nin Klasik Kırmızı Rengi Şirketin Seçimi Değildi

Ferrari kırmızı

Bugünün Ferrari'leri parlak sarıdan (Giallo Modena) yumuşak metalik griye (Grigio Alloy) kadar değişen renklerde geliyor, fakat aslen hepsi kırmızıydı (Rosso Scuderia). Ancak, bu Enzo Ferrari'nin kararı değildi. Kırmızı, Uluslararası Otomobil Federasyonu'nun (FIA) otomobil yarışlarının ilk yıllarında tüm İtalyan Grand Prix yarış arabalarına verdikleri renkti. Bugün çoğu insan hala satılan Ferrari'lerin yüzde 45'inde kırmızı rengi seçmektedir.

Fiat Ferrari'de Büyük Bir Hisseye Sahiptir

sarı ferrari kırmızı ferrari

1969'da Enzo Ferrari, markanın yüzde 50'sini Fiat Group'a satarak şirketine sermaye sağladı. 1988'deki ölümüne yakın oğlu Piero Ferrari ile birlikte şirketin sadece yüzde 10'unu elinde tutacak şekilde büyük kısmını sattı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nda yapılan bir dosyalama ile Fiat Chrysler Automobiles (FCA) olarak bilinen ana şirket 2016'nın başlarında Ferrari markasını New York borsasına ekleyerek halka açık hale getirdi.

Ferrari'nin Her Bir Noktasını Özelleştirebilirsiniz

Ferrari

Ferrari'nin Tailor Made programı, alıcıların arabalarının her bir parçasını kişiselleştirmelerini sağlar. Bu ısmarlama deneyim, alıcıların özel renklerden, renkli iç kaplamalara ve aksesuarlara kadar her şeyi seçebileceği Maranello fabrikasında gerçekleşir. Üç koleksiyon mevcuttur: Scuderia (yarıştan esinlenilmiş seçimler); Classica (ikonik Ferrari GT'ye modern yaklaşım) ve Inedita (yenilikçi, hazır kombinasyonlar). Bir alıcı bu seçimleri yaptıktan sonra, aracını alması iki yıla kadar sürebilir. Eric Clapton ve golfçü Ian Poulter gibi ünlü isimler kendi özel Ferrari'lerini tasarlamıştır.

Ferrari Yarışçıları 5.000'den Fazla Yarış Kazandı

Ferrari

1947'deki ilk zafer, geleceğe dair oldukça güzel bir işaret olmuştu. Resmi bilgiye göre bu araçlarla bugüne kadar 5.000'den fazla kupa kazanılmıştır. Bunlar 15 F1 Sürücüler Dünya Şampiyonluğu, 16 F1 Takımlar Dünya Şampiyonluğu, 14 Spor Araba Üreticisi Dünya Şampiyonluğu, Le Mans 24 Saat'te dokuz zafer, Mille Miglia'da sekiz, Targa Florio'da yedi ve F1 grands prix'te 216'dır.

Ferrari'de Lisanslama ve Ürün Satışı Büyük Gelir Kaynağıdır

ferrari logo

Bugün markanın tasarım ekibi otomobillerden daha fazlası üzerinde çalışıyor. Ferrari dünyadaki 30 satış noktasında, her yıl dünya çapındaki perakende satışlardan yaklaşık 1,5 milyar dolar gelir elde ediyor. Mağazalarda Ferrari logolu giysiler, saatler, güneş gözlükleri, ayakkabılar, cep telefonu kılıfları ve elbette otomobillerin küçük modelleri bulunuyor. Ancak uyaralım fiyatlar ucuz değil: F14T'nin 8'e 1 ölçekli modeli bile 5.400 dolara satılıyor.

Yıllık Üretimi Sınırlama Planı Uzun Sürmedi

ferrari

Ferrari, 2013 yılında çok fazla araba üretmenin şirketin çıkarlarına uygun olmadığına karar verdi. Markanın değerini korumak adına yıllık üretim 7.000 ile sınırlı kalacaktı. 200.000 dolardan başlayan fiyatlar 400.000 dolara kadar çıkıyordu. Şirket başkanı Luca di Cordero Montezemolo gazetecilere verdiği demeçte, "Ferrari'nin münhasırlığı ürünlerimizin değeri için esastır. Bu yüzden daha az araba yapma kararını verdik, çünkü aksi takdirde piyasaya çok fazla araba enjekte etme riskini taşıyoruz" dedi. Ancak 2014'te Montezemolo başkanlığı bıraktı ve yerine Sergio Marchionne geldi. Üretim anında 7.200'e çıktı ve nihai hedef 10.000 olarak seçildi.

Abu Dhabi'de F1 Rollercoaster'ı Olan Bir Ferrari Tema Parkı Vardır

tema parkı abu dhabi

Şirket ilk tema parkı Ferrari World'ü Abu Dhabi'de 2010 yılında açtı. Dünyanın en büyük kapalı tema parkı olarak kabul edildi. F1'den ilham alınmış Formula Rossa rollercoaster'ı sahadaki dört büyük coaster'dan biridir. 240 km/s hıza ulaşan değeriyle dünyanın en hızlı rollercoaster'ıydı. Elbette çocuklar ve aileler için seçenekler de vardır.

21'in üstündeki lisanslı sürücüler "Sürüş Deneyimi" programına katılarak Ferrari World'ün yer aldığı Yas Adası sokaklarında Ferrari California'yı sürebiliyorlar. Yalnızca bu sürüş yaklaşık 165 dolara mâl olmaktadır. Parka giriş ücreti olan 95 dolar dahil değildir. Ferrari World 2015 mayıs'ta, Ferrari logosunun ilham kaynağı I. Dünya Savaşı pilotu Francesco Baracca'nın anısına "Flying Aces" adında yeni bir rollercoaster'ın yapımını duyurdu. Proje duyurulduğunda dünyanın en dik çelik rollercoaster'ıydı.