Gemma: Google'ın Yeni Bir Açık Kaynak Yapay Zeka Modeli

Google'ın Gemma'sı henüz bir günlük ve şimdiden yapay zeka liderlik tablolarında trend olmaya ve en popüler kıyaslamalarda Meta'nın modellerini geride bırakmaya başladı.

Yazar Ali Artur
google gemma

Arama devinin bir bölümü olan Google AI, kısa süre önce piyasaya sürülen Gemini yapay zeka araçları paketinden türetilen yeni bir açık kaynaklı dil modelleri ailesi olan Gemma'yı bugün tanıttı. Gemma ile Google, Meta'nın LLaMa ve Mistral'ına dayanan LLM'lerin lider konumuna doğrudan meydan okuyor.

Google DeepMind'ın kurucu ortağı Demis Hassabis attığı bir tweet'te "Araştırmaların hızla ilerlemesini sağlayabilecek sorumlu açık kaynak ve bilimi destekleme konusunda uzun bir geçmişimiz var" dedi. "Bu nedenle Gemma'yı yayınlamaktan gurur duyuyoruz: Gemini için kullanılan aynı teknolojiden esinlenen, boyutlarına göre sınıfının en iyisi olan bir dizi hafif açık model."

Gemini, OpenAI'nin ChatGPT Plus'ına karşı doğrudan rekabet eden çevrimiçi hizmetler paketini güçlendirmede PaLM-2'nin yerini almak üzere Google tarafından yakın zamanda piyasaya sürülen kapalı kaynaklı, ticari, çok modlu LLM'lerdir.

Gemma'nın iki versiyonu mevcuttur: Verimlilik için optimize edilmiş ve daha geniş bir donanım yelpazesinde çalıştırılabilen iki milyar parametre üzerinde eğitilmiş hafif bir model olan Gemma 2B ve daha iyi sonuçlar sağlayan ancak daha fazla bilgi işlem gücü gerektiren 7 milyar parametre üzerinde eğitilmiş daha sağlam bir model olan Gemma 7B.

Google resmi bir duyuruda "Google'da yapay zekayı herkes için faydalı hale getirmeye inanıyoruz" diyerek yapay zeka teknolojisini demokratikleştirme vizyonunu vurguladı.

Açık kaynaklı bir modelin piyasaya sürülmesi, yapay zeka geliştiricilerini ve yazılım mühendislerini daha çabuk etkileyebilir, ancak faydalar test edildikten, ince ayar yapıldıktan ve ürün ve hizmetlere yerleştirildikten sonra son kullanıcılara ulaşır.

Şirket, "Gemma model ailesini genişletmeye devam ederken, farklı uygulamalar için yeni varyantlar sunmayı dört gözle bekliyoruz" diye ekledi.

Google'ın duyurusu Gemma'nın teknik ve felsefi temellerini kapsıyor ve modelin "Yapay Zeka İlkelerimiz ön planda tutularak tasarlandığını" söylüyor.

"Gemma modellerinin risk profilini anlamak ve azaltmak için, manuel kırmızı ekip, otomatik düşman testleri ve tehlikeli faaliyetler için model yeteneklerinin değerlendirmeleri dahil olmak üzere sağlam değerlendirmeler yaptık" denildi.

google gemma
Kaynak: Google

Piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra Gemma, sık sık başvurulan Hugging Face liderlik tablosundaki sıralamalarda hızla tırmanarak trend listesinde ikinci sıraya yükseldi ve Stability AI'nin yeni bir metinden görüntüye üretken yapay zeka olan Open Cascade'i hariç diğer tüm açık kaynaklı LLM'leri ve yapay zeka modellerini geride bıraktı.

Gerçek rakamlar Gemma'nın iddia edilen hünerlerini destekliyor: Gemma, çeşitli sentetik kıyaslamalarda Meta'nın LlaMa-2'sine göre üstün performans gösterdi. Örneğin, Gemma MMLU (57 bilimsel disiplini kapsayan bilgi), Hellaswag (günlük görevlerde temel akıl yürütmeyi değerlendiren), MATH (matematiksel yetenekleri değerlendiren) ve HumanEval (kodlama yeterliliğini test eden) gibi testlerde LlaMa-2'den daha iyi performans gösteriyor.

Gemma'yı test etmek isteyen geliştiriciler, Google'ın oluşturduğu bir veri bilimi ve yapay zeka platformu olan Kaggle'ı kullanarak bunu ücretsiz olarak yapabilirler. Şirket ayrıca Gemma'yı Google Colab not defterleri aracılığıyla da kullanıma sundu ve ilk kez Google Cloud kullananlar için 300 dolar kredi veriyor.

Google, "Araştırmacılar projelerini hızlandırmak için 500.000 dolara kadar Google Cloud kredilerine de başvurabilirler" dedi.