Google'ın Yapay Zekası Lansmandan Yaklaşık Bir Yıl Sonra Hala Aptalca Yanıtlar Veriyor

Yaklaşık bir yıldır halka açık beta modunda olmasına rağmen, Google'ın arama yapay zekası hala kafa karıştırıcı ve çoğu zaman yanlış cevaplar veriyor.

Yazar Ali Artur
google yapay zeka

Washington Post'un Google'ın Search Generative Experience ya da kısaca SGE'sini değerlendirirken tespit ettiği üzere, teknoloji devinin klasik arama çubuğunun yapay zeka destekli güncellemesi, geçtiğimiz Mayıs ayında tanıtılmasından yaklaşık bir yıl sonra hala yanlış ya da yanıltıcı cevaplar veriyor.

SGE artık kullanıcılara yumurtaları eritebileceklerini ya da köleliğin iyi olduğunu söylemese de, kendinden emin bir şekilde bir şeyler uydurmanın yapay zeka terminolojisi olan halüsinasyon görmeye devam ediyor. Örneğin San Francisco'da "Danny's Dan Dan Noodles" adında uydurma bir Çin restoranı için yapılan bir arama, "uzun kuyruklar ve çılgın bekleme süreleri" ile ilgili referansları uydurdu ve hatta 4.000 kişilik kuyruklar ve iki yıllık bekleme listesi hakkında sahte alıntılar verdi.

Ancak SGE'nin tek sorunu halüsinasyonlar değil. Gerçek web sitelerini kaynak olarak gösterdiğinde bile, bu sitelerin kalitesi genellikle şüphelidir. SEO platformu SE Ranking tarafından WaPo'ya sağlanan bir analize göre, yapay zeka destekli arama betasının en çok atıfta bulunduğu web sitesi sosyal soru-cevap sitesi olan ve her zaman şüpheli içerikler barındıran Quora.

Kalitesiz Hesaplama

Mali toplamların hesaplanması da SGE için hassas bir nokta gibi görünüyor.

Habere göre, normal bir Google araması Meta CEO'su Mark Zuckerberg'in net servetini tek ve makul bir toplam olarak listeliyor: 169,8 milyar USD. Ancak WaPo aynı soruyu SGE'ye sorduğunda, hiçbir anlam ifade etmeyen şok edici derecede tuhaf bir döküm verdi: "Saat başına 46,24 dolar veya yılda 96.169 dolar."

Yapay zeka destekli arama betasının yanıtı şöyle devam ediyor: "Bu, ayda 8.014 dolar, haftada 1.849 dolar ve günde 230,6 milyon dolara denk geliyor." Bu farklı rakamları toplarsanız, hiç de birbirini tutmuyor.

Şirket bazı kaynak bilgilerini güncellemiş ve diğerlerinde SGE'yi tamamen kaldırmış görünüyor. Örneğin, bugün Zuckerberg'in net servetini ararken, en son toplam 170,3 milyar USD veriyor — ve daha fazlasını öğrenmek için üretken yapay zekayı kullanma seçeneği sunmuyor.

Google SGE'nin yalnızca isteğe bağlı olduğunu iddia etse de, Search Engine Land blogu geçen hafta, kullanmayı seçmeyenler için bile üretken yapay zeka seçeneğini varsayılan hale getirmeye başladığını ortaya çıkardı. Google'ın bloga söylediği gibi, bunu yalnızca "daha karmaşık" sorgular veya "bir dizi web sayfasından bilgi almanın yararlı olabileceği" sorgular için yapmaya başladı.

Birinci yaş günü yaklaşırken, SGE'nin hala tonlarca sorunu olduğu açık — ve Google'ın her şeye rağmen onu yavaş yavaş daha geniş arama sonuçlarına getirdiği görülüyor.