Google'ın Yeni Genel Merkezi Büyük CO2 Tasarrufu İçin Yola Çıkıyor

John Terminali ilk olarak 1934 yılında inşa edilmiş ve modern sürdürülebilirlik standartlarına uygun hale getirilmesi için köklü bir yenilemeden geçirilmiştir.

Yazar Ali Artur
google yeni ofis

Google, 1930'lardan kalma bir demiryolu terminalini New York'ta yeni bir genel merkeze dönüştürmek üzere harekete geçti. John's Terminali olarak adlandırılan bina, yüksek teknolojili sürdürülebilirlik özelliklerinin ve yaklaşık 1,5 dönümlük (0,6 hektar) yemyeşil alanın eklenmesi de dahil olmak üzere büyük ölçüde iyileştirildi.

John's Terminali aslında NYC'nin ünlü High Line'ının sonlandığı binaydı, o zamanlar aslında demiryolu rayları olarak işlev görüyordu. CookFox Architects ve Gensler birlikte çalışarak binayı titizlikle modern standartlara getirmiş ve dikey olarak 12 kata kadar genişletmişlerdir.

İç mekanı çoğunlukla ofis alanlarına ayrılmış, ancak aynı zamanda bir zemin kat holü ve tesadüfi sosyal karşılaşmaları teşvik etmek için binayı çapraz olarak kesen merkezi bir merdiven de bulunuyor.

Ayrıca tasarım ekibi, sosyalleşme ve gündelik çalışma için esnek ortak çalışma alanları ve açık alanlar eklerken, tüm bu yeşillik için saksı olarak kullanılmak üzere orijinal ray yataklarını da korudu. Hem Google personeli hem de çevredeki insanlar için yakındaki Hudson nehrinin manzarasını en üst düzeye çıkarmak için de çok çaba sarf edildi.

Google bir blog yazısında, orijinal St John's terminal yapısının yeni ofisimizin temelini oluşturduğunu, ancak Houston caddesinin üzerinde kalan kısmı kaldırarak karanlık bir tüneli ortadan kaldırdıklarını ve Hudson Square mahallesi ile sahil arasındaki bağlantıyı yeniden kurduklarını açıkladı. "Mevcut yapıyı ve temeli uyarlamanın, yeni bir yapısal temel oluşturmaya kıyasla yaklaşık 78.400 metrik ton karbondioksit eşdeğeri emisyon tasarrufu sağlayacağı öngörülüyor. Bu da bir yıl boyunca yaklaşık 17.000 arabanın yoldan çekilmesine eşdeğerdir.

Bina, New York'taki ticari gayrimenkuller için 'yeşil alanın' ne anlama geldiğini yeniden tanımlayarak, cadde seviyesinde, ray yatağı bahçelerinde ve teraslarda 1,5 dönümlük [0,6 hektar] bitki örtüsüne sahiptir. Bu sadece bina sakinlerinin deneyimini iyileştirmekle kalmıyor, aynı zamanda yerel ekolojiye de fayda sağlıyor. John's Terminali'ndeki dış mekan bitkilerinin %95'inden fazlası New York Eyaleti'ne özgüdür ve binayı yerel sisteme yeniden bağlamaktadır. NYC Audubon ile birlikte çalışarak, St John's Terminalinde oluşturulan habitatı kullanan 40'tan fazla kuş türü gözlemledik – Atlantik ötesi göç uçuşu için yakıt ikmali yapan kuşlar da dahil.

John's Terminali LEED Platinum yeşil bina standardını almıştır ve etkileyici bir enerji verimliliğine sahiptir. Geniş güneş paneli dizisi şebekeden çekilen gücü azaltırken, sulama için 350.000 litreye kadar yağmur suyu tutulmaktadır. Projede ayrıca Sandy Kasırgası sonrasında Coney Island tahta kaldırımından geri kazanılan ahşap da kullanıldı.

Bazı yüksek profilli istisnalar olsa da Google, tamamen yeni binaları tercih eden Apple ve Amazon gibi diğer büyük ABD teknoloji firmalarının aksine, mevcut binaları kendi ihtiyaçlarına göre uyarlama eğilimindedir.

Kaynak:Google