Grönland Buzulunun Altında 50 Yeni Göl Keşfedildi

Antarktika'daki nispeten büyük göllerin aksine, Grönland'ın gölleri 150 metre ile yaklaşık 5.5 kilometre arasında değişiyor.

Bir gözümüzü Mars keşiflerine dikmiş olsak da Dünya'mız hakkında hala bilmediğimiz çok şey var. Grönland araştırmacıları, 230 km uzunluğundaki Vostok Gölü gibi büyük su kütleleri de dahil olmak üzere Antarktika buzunun altındaki 470'den fazla gölün haritasını çıkardılar. Ancak dünyanın en büyük ikinci buz tabakası olan Grönland'ın altında şimdiye kadar yalnızca dört göl tespit edilmişti. Yeni yayımlanan bir çalışma kuzey buzunun altında ilave 56 su kütlesi daha olduğunu gösteriyor. Grönland'daki buz 3 kilometre kalınlığında ve tabanı deniz seviyesinin altında bulunuyor.

Devasa Buzulun Altında Bir Göl Sistemi Bulundu

Lancaster Üniversitesi'nden araştırmacılar potansiyel alt gölleri bulmak için Arktika ve Antarktika'daki buzun 3D haritasını oluşturmak amacıyla NASA'nın IceBridge programı tarafından her yıl toplanan verileri titizlikle analiz ettiler. Bu veri 550 bin kilometrelik bir alanı kapsıyordu ve uçaklar ile yer radarları kullanılarak oluşturulmuştu.

Bilim adamları sıvı suyun radar sinyallerinde bir tür geri saçılma deseni oluşturduğunu keşfettiler. Desenlerin eşleştirilmesiyle birlikte buz tabakasının altında gizli 54 göl adayı bulundu. Ancak hepsi bununla bitmedi; yüksek çözünürlüklü dijital yüzey modeli ArcticDEM'den faydanılarak 2 göl daha keşfedildi. Bu büyük bilimsel araştırma Nature Communications dergisinde yayımlandı.

grönland buzul altı gölü
Grönland buzulu 3 kilometre kalınlığında olmasıyla biliniyor.

2013'te yapılan daha önceki bir çalışmada Grönland buzunun altında 1.500 kadar küçük göl olabileceği öngörülmüştü. Buna rağmen bu birkaç düzine gölün keşfedilmesi bile şaşırtıcı karşılandı.

Buz Tabakasının Hidrolojisi Anlaşılacak

Buzun altınaki gölleri bulmak haritacılıkta gündelik bir egzersiz değil. Nerede olduklarını ve zaman içinde nasıl değiştiklerini bilmek araştırmacıların tüm buz tabakasının hidrolojisini anlamalarına yardımcı oluyor. Bilim adamları şimdi ilk kez Grönland buz tabakasının altındaki göllerin dağılımı ve davranışı hakkında kesin bilgilere sahip olacak. Bu, daha geniş çaplı buzul altı hidrolojik sistemlerin, buz akışı dinamiklerinin ve buz levhasının termal durumunun anlaşılmasını sağlayacak.

Grönland'ın Gölleri Binlerce Yıllık Değil

Antarktika'daki nispeten büyük göllerin aksine, Grönland'ın gölleri 150 metre ile yaklaşık 5.5 kilometre arasında değişiyor. Çoğu göl buz tabakasının stabil merkezinden uzakta, kenarlara daha yakın bulunuyor. Güney Kutbu'ndaki binlerce yıllık göllerin aksine, Grönland'ın gölleri daha genç ve daha aktif. Veriler, göllerin en az ikisinin boşaldığını ve sonra yeniden dolduğunu gösterdi.

Göller konu iklim değişikliği olduğunda herhangi bir endişe oluşturmuyor. Ancak eriyen buzun okyanusa ulaşmasında etkiye sahip oldukları düşünülüyor. Yüzeydeki buz eridiğinde göller yeniden dolar ve bu da suyu çevredeki denizlere boşaltır.

Ekip şimdi aktif sualtı göllerinin buz tabakasının üstündeki buzul akışını nasıl etkilediğine bakacak. Aynı zamanda bu sulardaki yaşamın varlığı da incelenecek. Göllerde biriken çökeltilerde çevresel değişimin kayıtlarına rastlanabiliyor.