Gümüş Böceği Nasıl Öldürülür?

Yakalanan gümüş böceğini borik asitle zehirlemek için tasarlanmış tuzaklar kullanabilirsiniz.

gümüş böceği

Gümüş böceği bir evde en çok görülen böcek türlerinden biri. Hamam böcekleri kadar rahatsız edici olmasalar da hemen her böcek gibi evde barınmaları hoş karşılanmaz. Dışkılarıyla kitapları, duvar kağıdını ve kıyafetleri yok etme özellikleri vardır. Uzmanlara göre gümüşçünden kurtulmanın bazı doğal yolları bulunuyor. İşte onlar.

Gümüş Böceği Nasıl Öldürülür?

kavanozlar
Besin kaynaklarını kesin

Yiyeceklerin kapağını kapatın

Gümüş böceğini yok etmenin en doğal yollarından biri besin kaynaklarına ulaşmasını engellemektir. Tahıl, makarna, pirinç, kinoa, un, şeker ve evcil hayvan gıdaları gibi kuru ve hava geçirmez kaplarda tutulan gıdaların kapakları daima kapalı tutulmalıdır.

Eğlenceli bilgi: Gümüş böcekleri hareket ederken vücutlarını balık gibi kıvırdığından "silverfish" adını almıştır.

Nemi azaltın

nemli borular
Nemli ortam çoğu böceğin favorisidir

Gümüş böceği ya da gümüşçün nemli ortamlarda büyür. Zemin nemliyse kurulamak, sızdıran boruları onarmak ve banyonun iyi havalandığından emin olmak bu hayvanların yaşamaktan hoşlandığı koşulları ortadan kaldırır. Dışarıya açılan çatlaklar varsa kalafatla kapatmak, olukların ve akıntıların suyu taşıyacak şekilde temiz olduğundan emin olmak ek önlemler arasında.

Dağınıklığı giderin

dağınık kitaplar
Kağıtlarla beslenirler

Bu gri böcek eski kağıtlar, dergiler ve kitaplar arasına gizlenmeyi ve bunlarla ziyafet çekmeyi sever. Evde kağıtlarla dolu köşeleri gözden geçirin ve gerekliyse bunlardan kurtulun. Özellikle bodrum katında veya tavan arasında tutulanları hava geçirmez kutularda saklamaya çalışın.

Silisli toprak serpin

gümüş böceği için silisli toprak
Dış mumsu tabakalarını eritir

Diatomlu ya da silisli toprak bir çeşit yosun fosili olan diatom kalıntılarından oluşan ufalanmış beyaz tozdur. Gümüş böceği tozla temas ettiğinde dış mumsu tabakaları yok olur. Bu durum su kaybetmeleri ve ölmeleriyle sonuçlanır. Evinizdeki süpürgeliklerin etrafına ve gümüş böceğini gördüğünüz diğer yerlere bu tozu serpebilirsiniz. Gümüş böcekleri gece harekete geçtiğinden evi tümüyle arındırmak için arka arkaya birkaç gece uygulanması gerekebilir.

Tuzaklar kullanın

gümüş böceği tuzağı
Son çare olarak tuzaklara başvurun

Yakalanan gümüş böceğini borik asitle zehirlemek için tasarlanmış tuzaklar kullanabilirsiniz. Bunlar küçük paketler halinde gelirler. Raflara, çekmecelere, lavabo altına, bodrum ve çatı katına yerleştirebilirsiniz. Borik asit zehirli olduğundan evcil hayvan ve çocuklardan uzak tutulmalıdır. Yiyeceklerinizi sakladığınız yerlerden uzağa yerleştirin.