Güneş Enerjisi ile Çalışan Bitcoin Madencilik Çiftliği

Kripto para madenciliği sonuçta en az elektrikle en fazla hash'in elde edilmeye çalışıldığı bir yarış.

güneş enerjisi ile kripto madenciliği

Plouton Mining, Kaliforniya'daki Mojave Çölü'nde, ABD'nin en büyük güneş enerjili Bitcoin madencilik tesislerinden birini inşa etmekte. Kurucu ortaklarından Sammy Del Real, beyin kanserinden kurtulan biri isim, müzisyen ve oldukça tecrübeli bir emlakçı. Kendisi güneş enerjisi ile kripto madenciliği fikri üzerine önemli adımlar atıyor.

Güneş Enerjisi ile Kripto Madenciliği En İyi Seçenek

güneş enerjisi ile kripto madenciliği
Gittikçe daha fazla şirket güneş enerjisi ile kripto madenciliği yapmayı seçiyor.

Plouton Mining, Bitcoin madenciliğini yenilenebilir güneş enerjisi ile birleştiren bir Los Angeles şirketi. Mojave Çölü'nde 50 dönümlük arazi üzerine kurdukları çiftlik, Bitcoin madenciliğinin daha sürdürülebilir geleceği hakkında ipuçları veriyor.

Şirketin CEO'su Ramak Sedigh, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk ulusal suç veritabanlarından birini oluşturan teknoloji ve emlak girişimcisi olarak tanınıyor. Veri merkezi yönetimi, gayrimenkul ve finans alanlarında geçmişleri olan bu ekip yenilenebilir kripto madenciliğine adım atma becerisine sahipler.

Antminer Satarak Başladılar

Kendileri güneş enerjili Bitcoin çiftliği işine girmeden önce eBay'de S9 Antminer 2017 model ASIC madencilik ürünleri satıyorlardı. Öyle ki o zamanlar en büyük mağaza kendileriydi. Daha sonra kripto para madenciliği alanına dahil olma fikrini gözden geçirip, ABD'nin Mojave Çölü'nde büyük bir arazi satın aldılar.

Şirket güneş enerjisi yerine su ve rüzgar gibi diğer ucuz yenilenebilir enerjilerden destek alan madencilik çözümlerini de gözden geçirdi ancak "solar" çözümün en iyisi olduğuna karar verdi. Bunun nedeni ise satın aldıkları arazinin ve çevresinin aslında güneş enerjisi anlamında dünyanın en iyi 12 noktasından biri olmasıdır. Bu da madencilikteki elektrik problemini tamamen ortadan kaldırıyor.

Kripto madenciliğinde yenilenebilir enerji

Kripto madenciliğinde yenilenebilir enerjiye geçiş aslında hiç de şaşırtıcı bir durum değil. Bu alanda periyodik analizler yapan CoinShares, Bitcoin madenciliği için harcanan enerjinin yüzde 78'inin yenilenebilir kaynaklardan geldiğini tahmin etti. Raporunda ayrıca Bitcoin madenciliğinin giderek daha merkezi hale geldiğini açıkladı. Araştırmaya göre Bitcoin'in yüzde 74'ü Çin'de kazılıyor. Bunun da yüzde 51 saldırısı problemini doğuracağı öngörülmekte.

CoinShares'e göre, madenciler şimdi daha dostça yönetmeliklerden, bol miktarda yenilenebilir elektrikten ve daha serin iklimlerden yararlanmak için operasyonlarını Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, İzlanda ve Kanada'ya taşımak için Çin'den ayrılıyor. CoinShares şimdi madencilerin yalnızca yüzde 60'ının Çin'de kaldığını tahmin ediyor.

Bir başka ilginç nokta ise, birçok büyük ölçekli madencinin, daha ucuz elektrik için yenilenebilir enerji tedarikçileri ile anlaşmalar yapması. Bu madenciler, aksi halde israf olacak fazla üretim enerjiyi kullanmak için kamu hizmeti sağlayıcılarından yardım alıyorlar.

Kripto'da güneş enerjisinin geleceği

ev için güneş paneli
Kripto madenciliği için evlerine güneş paneli satın alanlar bile var.

Güneş oldukça ucuz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı. Ekip, güneş enerjisi çiftliğini kurduğunda, ASIC madencilerini en doğru şekilde yerleştirerek, üretilen elektriğin bir kısmının dağıtım esnasında şebekeden kaybolması sorununu bile ortadan kaldırmış.

Kripto para madenciliği sonuçta en az elektrikle en fazla hash'in elde edilmeye çalışıldığı bir yarış. Bu madenciler daha verimli bilgisayar yongaları üretmek ve daha yüksek hash gücüne daha ucuz şekilde erişmenin yollarını bulmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Yenilenebilir enerji bunu başarmanın en çevre dostu ve de en az maliyetli yolu gibi görünüyor. Bu gelişme, belki de yenilenebilir enerji dünyasının o kadar da uzakta olmadığına dair umut verici bir işaret olabilir.