Güvercinler Neden Kafalarını Sallayarak Yürür?

Güvercinler yürürken başlarını sallıyor gibi görünseler de, araştırmalar sadece vücutları hareket halindeyken başlarının tamamen hareketsiz kaldığını göstermektedir.

güvercinler

Şu anda dünyada yaklaşık 400 milyon güvercin yaşamaktadır ve bunların çoğunluğu kentsel alanlarda ikamet etmektedir. Muhtemelen siz de bir güvercinle karşılaşmışsınızdır ve eğer karşılaştıysanız, oldukça eğlenceli canlılar olduklarının farkındasınızdır.

Eğer daha önce yerde yürüyen bir güvercin gözlemlediyseniz, benzersiz bir şekilde yürüdüklerini görmüş olmalısınız. Güvercinler yürürken, başlarını sürekli bir hareketle komik bir şekilde ileri geri sallarlar. Buna ek olarak, diğer kuşlara kıyasla nispeten alçak bir duruşa sahiptirler ve bacakları vücut büyüklüklerine oranla oldukça kısadır. Bu faktörler bir araya geldiğinde, vakur bir şekilde yürümelerinin zor olduğu görülmektedir. Doğrusu, oldukça gülünç görünürler.

Peki, inanılmaz derecede tuhaf görünmelerinin yanı sıra, güvercinler ve diğer kuş türleri yürürken tam olarak neden kafalarını sallarlar?

Güvercinleri Yürüme Bandında Gözlemlemek

güvercinler
Posta güvercini türü.

Baş sallama sadece güvercinlerle sınırlı değildir. Karga ve tavuk gibi diğer bazı kuş türleri de yürürken benzer bir baş sallama davranışı sergiler.

Bilim insanları ve ornitologlar, kuşlarda gözlemlenen bu davranış karşısında uzunca bir süre şaşkınlık yaşamışlardır. Bu konuda ilk çalışma 1978 yılında bir ekip tarafından gerçekleştirilmiştir. Kanada'daki Queen's Üniversitesi'nden bir ekip, güvercinlerin yürürken başlarını sallama davranışının arkasındaki nedeni anlamak için karmaşık bir deney gerçekleştirdi.

Araştırmacılar, deney için bir güvercin yürüme bandını içine alacak şekilde pleksiglas kullanarak dört taraflı bir kutu inşa etti. Böylece güvercinler yürüme bandında sürekli yürürken gözlemlenebilecekti.

Araştırmacıların Bulguları

Bir güvercinin yavaş çekimi yürüyüşü.

Araştırmacıların ilginç çabaları başarılı oldu. Güvercinlerin yürürken başlarını sallamalarının ardındaki nedene ilişkin ilginç bulgulara ulaştılar.

İlk bulguları önemliydi – güvercinler daha önce düşünüldüğü gibi başlarını sallamıyor. Yürürken başlarını bile çevirmiyorlar.

Biraz kafa karıştırıcı görünüyor. Çalışmayı yürüten araştırmacılar da dahil olmak üzere dünyada herhangi birine güvercinlerin yürürken başlarını salladıklarını gözlemleyip gözlemlemediklerini sorsaydınız, bu soruya kesinlikle evet yanıtını alırdınız.

Öyleyse çalışmada bir yanlışlık olmalıydı değil mi? Ne de olsa Dünyadaki herkesin aynı görsel yanılgıya kapılması pek mümkün değil, Fakat yaşanan tam olarak bu.

Araştırmacılar, daha sonra gözden geçirmek üzere tüm gözlemlerini belgelemeyi ihmal etmedi. Görüntüleri ağır çekimde incelediklerinde dikkat çekici bir şey gözlemlediler. Bir güvercinin hareketleri, dinamik hareketlerden oluşan iki farklı aşamaya ayrılabilir. Bu aşamaları "itme" ve "tutma" aşamaları olarak adlandırdılar.

"İtme" aşaması olarak bilinen ilk aşama sırasında güvercinler başlarını itme hareketiyle ileri doğru hareket ettirirler. "Tutma" aşaması sırasında güvercinler vücutlarını öne doğru kaydırırlar.

"Tutuş" aşaması, işlerin belirsizleştiği yerdir. Güvercinler hareketlerinin "itme" aşamasından "tutma" aşamasına geçerken, başları sabit kalırken vücutları ileri doğru hareket eder.

İşin özünde, güvencinler aslında vücutlarına pozisyonel olarak kafalarını yakalamaları için zaman vermektedir. Hiçbir zaman başlarını geriye doğru hareket ettirmiyorlar.

Güvercinler gibi kuşları yürürken izlediğimizde, yürüyüşlerini oluşturan çeşitli hareketleri tam olarak algılayamayabiliriz. Güvercinler, başlarını ileri doğru hareket ettirdikleri ve vücutlarının yetişmesi için durakladıkları, hareketin itme ve tutma aşamalarını tekrar eden sürekli bir hareket sergilerler. Ancak insanlar bu hareketleri ayrı aşamalar olarak algılamaz. Bunun yerine, beynimiz görsel ipucunu bir "sallanma" olarak işler.

Bunun nedeni bir güvercinin hareket etme hızının inanılmaz derecede yüksek olmasıdır. Kaliforniya Üniversitesi'nden hayvan biliş uzmanı Aaron Blaisdell, güvercinlerin yürürken tipik olarak saniyede beş ila sekiz kez başlarını "salladıklarını" belirtmiştir. Blaisdell sözlerine şöyle devam etti: "Bu, zihnimizin gerçek olay gerçekleşirken bunu işlemeyeceği kadar hızlıdır. Bunu yapmak yerine, bir sallanma gibi değerlendirilir."

Güvercinler Neden Başlarını Sallar?

Araştırmacılar güvercinlerin başlarını sallamadıklarını keşfetmekle kalmadılar, aynı zamanda güvercinlerin tuhaf yürüyüş biçimlerinin ardındaki nedeni de ortaya çıkardılar.

Dünyadaki her hayvanın, çevrelerinde bulunan görsel uyaranları işlemenin kendine özgü bir yolu vardır. Temelde, hareket ve görme birbirini tamamlamaz.

Bunu dikkatlice düşünün… Fotoğraf çekerken mümkün olduğunca hareketsiz kalmak önemlidir. Fotoğraf çekerken hafifçe bile sallanırsanız, ortaya çıkan görüntü bulanık olacak ve net bir odak veya konu olmayacaktır.

Hayvan gözlerinin işleyişi de benzerdir. İnsanların görsel bilgiyi net bir şekilde işleyebilmeleri için uzaydaki konumlarını sabitlemeleri gerekir. Bu aynı zamanda dünyadaki her hareketli hayvan için de geçerlidir, çünkü hareket ve görme arasındaki uyumsuzlukla başa çıkmak için bir çeşit görsel stabilizasyon geliştirmeleri gerekir. Güvercinler etraflarındaki dünyayı başlarını "sallayarak" dengelerler.

Sonuç

Diğer bazı kuş türleri de güvercinlere benzer davranışlar sergiler. Kafa sallama davranışını dünyadaki tüm kuşlara genellemek cazip gelse de, gerçekte sadece birkaç kuş türü bu davranışı sergilemektedir. Peki bu kuşlar başka hangi benzerlikleri paylaşıyor? Tipik olarak yerde yiyecek arayan kuşlardır. Tavuklar, kargalar ve çiğdeci gibi kuşların, etrafta dolaşıp bir sonraki öğünlerini ararken yerde önemli miktarda zaman geçirdikleri bilinmektedir.