Aynı saatte egzersiz yapmak kaybedilen kiloyu koruyor

Kilo vermek gerçekten zordur ve koruması daha da zor olabilir. Obesity dergisinde 3 Temmuz 2019'da yayımlanan yeni bir araştırmaya göre haftanın çoğu günü aynı saatte egzersiz yapmak kaybedilen kiloyu koruyan önemli bir faktör olabilir.

Her gün aynı saatte egzersiz yapmak kilo almayı önlüyor

Araştırmacılar yalnızca çok fazla kilo vermekle kalmayıp – ortalama 35 kilodan daha fazla – bu kilo kaybını ortalama yedi yıldan daha uzun süre koruyan ve haftada en az iki kez egzersiz yapan 375 kişilik bir grup üzerinde çalıştılar.

Başarılarının sırrı tutarlılık olabilir.

Katılımcıların çoğu – yüzde 68 – haftanın birkaç günü aynı saatte egzersiz yaparken, katılımcıların geri kalanı saatlerini her hafta değiştirdi. Haftadan haftaya aynı saatte egzersiz yapan grup, çalışma saatleri farklı olan gruba göre her hafta daha fazla antrenman yaptı ve de antrenman süreleri arttı.

Araştırmacılara göre, saatin ne olduğuna bakılmaksızın her günün aynı saatinde çalışmak kişilerde fiziksel aktivite alışkanlığı oluşmasına yardım ediyor. Bu alışkanlık onların aynı zamanda aktivite seviyelerini artırmalarını destekliyor.

Çalışma nasıl yapıldı?

Çalışmanın tüm katılımcıları başarılı şekilde kilo vermiş ve bu kilolarını tekrar almamış bireylerden oluşuyor. Bu bireylerin kişilik özellikleri ve davranış kalıpları hakkında veri toplamak için anketler hazırlanmış. Araştırmacılar sordukları sorularda, her seferinde aynı saatte yapılan antrenmanın kilo kaybı ile ilişkisini sorgulamış.

Bireyler tipik bir hafta boyunca yaptıkları antrenmanların yarısından fazlasının dört zaman aralığından birine denk geldiğini bildirdiler. Bu aralıktakilerin çalışmaları "tutarlı" olarak işaretlendi: Sabahın erken saatleri (4'den 8:59'a), öğleden önce (9'dan 12:00'ye) öğleden sonra (öğleden 16:59'a) veya akşam (17:00'den 3:59'a). Haftanın çeşitli saatlerinde çalışan diğerleri ise "tutarsız" olarak işaretlendi.

Bulunan veriler:

  • Sürekli aynı saatte egzersize başlayanlar daha fazla aktivite yaptı. Günün aynı saatinde çalışanlar, saatlerini değiştiren kişilere kıyasla haftada ortalama 4.8 kez antrenman yaptı (4.4'e kıyasla).
  • Sürekli aynı saatte antrenman yapanlar haftada birkaç dakika daha uzun çalışma yaptılar. Günün aynı saatinde antrenman yapanların en az yarısı, haftada 350 dakika normal ve şiddetli fiziksel aktiviteye sahip oldu, saatlerini değiştirenler ise 285 dakika normal çalışma ile kaldı.
  • Günün aynı saatinde başlayanların çoğu, daha sağlıklı olmak için önerilen programları haftada en az 150 dakika orta ila yüksek seviyede gerçekleştirdi. Günün aynı saatinde başlayanların yüzde 86'sı bu tavsiyeyi yerine getirmeyi başardı, saatlerini değiştirenler ise yüzde 74'te kaldı.

Bu çalışmaya göre saatteki tutarlılık daha fazla çalışma yapılmasını sağlıyor. Buna rağmen bireylerin daha önce kaybetmiş oldukları toplam kilo miktarları arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı. Aynı zamanda kilolarını ne kadar uzun korudukları ve BKİ (beden kitle indeksi) farklılıkları yakındı.

Kilo vermek isteyenlerin veya yeni başlayanların nasıl egzersiz yapması gerektiği belirsiz

Bu çalışma, egzersiz gibi bir şeye belirli, sabit saatler ayırdığınızda ve rutininizin bir parçası haline getirdiğinizde sizi daha başarılı kılabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar "egzersiz yapmak dişlerinizi fırçalamak gibi olmalı" diyor. "Düşünmeden, her gün aynı saatlerde otomatik olarak yaptığınız günlük bir alışkanlık olmalı.

Ancak çalışma bir noktada egzersiz alışkanlıklarına baktığından, ne tür egzersiz rutinlerinin kilo vermeye veya kaybedilen kiloyu yıllarca korumaya yardımcı olduğunu ölçmüyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne (CDC) göre Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40'ı obez. Bu insanların yaklaşık yarısı kilo vermeye çalışıyor. CDC'ye göre toplam vücut ağırlığının yüzde 5 ila 10'unu kaybetmek bile tansiyon, kolesterol ve kan şekeri gibi sağlık sorunları için yarar sağlıyor.