Adolf Hitler'in Orjinal Kavgam Kitabı Ne Kadara Satılıyor?

1920'lerden II. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar uzanan Mein Kampf kopyalarının çoğunun orijinal olarak basıldığından bu yana piyasada mevcut olduğu biliniyor.

Yazar Burcu Kara

Adolf Hitler birçokları için kötülüğü özetler ve askeri tarihi eser satıcıları bu gerçeği ilk kabul edenler arasında yer alır. Çoğu insan Führer veya Nazi Almanyası ile ilgili her şeyi "düpedüz ürpertici" bulurken bir kesim buna oldukça değer veriyor. Hitler'e ait olanlar da dahil olmak üzere, tarihsel olarak önemli ögelerin insanlara öğrenme fırsatları sunduğuna ve imha edilmek veya unutulmak yerine korunmaları ve sergilenmeleri gerektiğine inananlar var. Hitler'in orijinal Kavgam kopyası bu anlamda bugün açık artırmalar ile satılmaya devam ediyor.

Kavgam'ın Orijinal Kopyalarından Biri Hitler'in Evindeydi

Oldukça popüler bir History Channel programı olan Pawn Stars'ın uzman danışmanlığını yapmasıyla tanınan Craig Gottlieb, Hitler'in Mein Kampf (Kavgam) kitabının kişisel kopyasını 2014'te historyhunter.com web sitesinde açık artırmaya sundu. Bu 1932 sürümü kitap Hitler'in kendi isim etiketine sahipti ve günümüzün tek yazar kopyası olduğu bilinmekteydi.

Irkçı söylemler kadar günümüz emperyalist düzeninin alışkanlıklarına da dikkat çeken Mein Kampf kuşkusuz dünya tarihi üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu. Bazıları hala bunun önemli bir kitap olduğunu düşünüyor. Hitler'in dünyayı değiştirdiğine ve bizim hala bu değişikliklerle yaşadığımızı savunanlar mevcut.

"Otobiyografik manifesto" olarak tanımlanan Kavgam, ilk olarak 1923'te yazılmış ve ardından Temmuz 1925'te basılı hale getirilmişti. Hitler'in kendi ana planlarından bahsettiği bu kitabının dünyanın en çok basılan kitaplarından biri olduğu bilinmektedir. Hitler, kitapta siyasi ideolojisini ve Almanya için gelecek planlarını özetliyor.

Kavgam'ın Otantik Kopyası

hitler kavgam mein kampf my struggle
Hitler'in bizzat evinden alınan orijinal Kavgam kopyası

Gottlieb tarafından açık artırmaya sunulan otantik kopya, 1945'te ABD Ordusu Birinci Teğmen Philip Ben Lieber tarafından Nazi liderinin Münih apartmanındaki bir grup kişisel eşyası arasından kurtarılan bir parçaydı. Bu kitap, Hitler'in kütüphanesinden alınan bir şapka, gömlek, madalya ve diğer birçok eşya ile birlikte 2013 yılında Craig Gottlieb'e satıldı. Mein Kampf'ın bu kopyası, ele geçirilen koleksiyondan halka sunulan ilk eşyaydı. Diğerleri, tarih çalışmasına değer veren koleksiyonculara özel olarak satıldı.

Gottlieb, müzayededen elde edilen gelirin bir kısmını Yahudi bir hayır kurumuna bağışladı. Kendisi de bir Yahudi olduğundan bu durumu "tarihi ironi" olarak nitelendiriyor. Zira Yahudi holokostu hakkında eğitici bilgiler veren bir kuruluşa, Hitler'den başkasına ait olmayan bir eseri satarak destek olmanın kulağa ilginç geldiği ortada.

Kavgam'ın Değeri 200 ile 70.000 Dolar Arasında

1920'lerden II. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar uzanan Mein Kampf (Kavgam) kopyalarının çoğunun orijinal olarak basıldığından bu yana piyasada mevcut olduğu biliniyor. Orijinalin kopyasını isteyen koleksiyonerler, 1932 sürümlerine 200 ABD Doları gibi bir etiketle ulaşabiliyor. Fiyatın bu denli değişmesine neden olan şey ise kanıtlanabilirlik oluyor. Hitler'in bizzat evinde barındırdı bilinen versiyon buna iyi bir örnek.

Bu versiyonun açık artırmada 100.000 ABD Dolarına satılması bekleniyordu. Ancak çekiç düştüğünde kitap 28.400 ABD Dolarına (Satın alma primi olmadan) alıcı buldu. Mein Kampf'ın belgelerle doğrulanmış fotoğraflara sahip imzalı kopyaları geçmişte 65.000-70.000 ABD Dolarına satılmıştı. Ancak bu kopyalar Hitler'e ait değildi. O nedenle satın alınan son kopyanın başka bir yerde daha yüksek bir miktardan tekrar alıcı bulması bekleniyor.