Topraksız Muz Yetiştirilmesi

Hollandalı bir üniversite, ülkenin ve de dünyanın ilk topraksız muzunu yetiştirdi.

İlk topraksız muz Hollanda'da yetiştirildi

Hollandalı bir üniversite, ülkenin ve de dünyanın ilk topraksız muzunu yetiştirdi. Elde edilen bu topraksız muz mahsulü, dünyadaki tüm muz üretimini tehdit eden topraktaki ölümcül bir mantarın etkilerinden kurtulmak için başlatılan bir araştırmanın sonucu oldu.

Dünyanın İlk Topraksız Muzu Hollanda'da Yetiştirildi

Yerel basında çıkan haberlere göre Wageningen Üniversitesi, dünyadaki yüz binlerce hektar muz bitkisini yok edebilecek toprak kaynaklı bir mantar hastalığı tehdidinden kaçınmak için koko elyafı ve kaya yünü kullanarak oluşturduğu seralarda 60 muz ağacı üretti. Ürün yerel hastanelere ve restoranlara sunuldu.

Topraksız muz için Kullanılan kaya yünü (rock wool).
Kullanılan kaya yünü (rock wool).

Tropikal bitki patolojisi profesörü Gert Kema bu başarının, ölümcül mantar Fusarium'un muzları hastalıklı hale getirmesiyle ilgili daha geniş araştırmalara ön ayak olacağını söyledi. Kema, topraktaki bu hastalığın tüm dünyadaki muz üretimini tehdit ettiğini ekledi. Muz topraksız olarak, küçük bir miktar besin takviyesiyle gayet iyi yetiştirilebiliyor.

Üniversiteye göre, muzlar tropiklerdeki 400 milyondan fazla insan için temel besin kaynağı durumunda. Fusaryum mantarı toprağa bulaştığında onu on yıllar boyunca hastalıklı tutuyor ve önlenemiyor. Durum özellikle Güneydoğu Asya'daki muz üretimini büyük oranda tehdit ediyor.

Topraksız Muz Oldukça Sağlıklı Kabul Ediliyor

Üniversitenin web sayfasında belirtildiğine göre yapay bir ortamda topraksız tarım ile yetiştirilen muzlar, bitkilerin gereksinimlerine göre uyarlanmış besinleri almasına olanak tanıyor ve besinlerin topraktan sızarak kaybolmasını önlüyor. Topraksız muz bu anlamda oldukça sağlıklı kabul ediliyor.

topraksız muz yetiştiriciliğinde Koko elyafı hindistan cevizini saran lifli tabakadan elde ediliyor.
Koko elyafı hindistan cevizini saran lifli tabakadan elde ediliyor.

Hollanda'nın başardığı bu topraksız muz aynı zamanda hastalık kontrolüne ihtiyaç duymuyor ve bu da geleneksel üretim alanlarına kıyasla ekimi daha sürdürülebilir kılıyor. Hassas ekim olarak tanımlanan işlem, her bitkinin birbirinden daha uzağa yerleştirilerek yeterli miktarda ışık almasına ve daha zengin meyveler vermesine olanak tanıyor.

Birçok yerel şirket ile birlikte, İsviçreli bir muz üreticisi ve dağıtıcısı olan Chiquira şirketi, üniversitenin başlattığı bu araştırma programını genişletmeyi hedefliyor. Ayrıca Filipinler de bu yapay muz yetiştiriciliğini hedef alan bir deneme yapmayı planlıyor. Topraksız muz hamlesinin Türkiye'deki etkileri merak konusu olacak.