Hubble Güneş'in Sonunun Nasıl Görüneceğini Paylaştı

NGC 2022'de olduğu gibi Güneş de yaşlandıkça materyallerini uzaya bırakmaya başlayacak. Bu süreçte kütlesinin büyük kısmını kaybederken etrafını geniş bir gaz bulutu ile çevirecek.

güneşin sonu

Gece gökyüzüne baktığımızda yıldızların büyük çoğunluğu değişen parlaklıkları dışında aynı görünür. Ancak NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu için durum böyle değil. Hubble uzaktaki bir nesneye yakınlaştırma yaptığında onun gerçekten ne olduğunu görebiliyor. Görüntüleri yayımlanan yeni yıldız gazı bunlardan biri oldu. NASA'ya göre buz gaz Güneş'in sonunu resmediyor.

Dev yıldız gazı Hubble teleskobundan görüntülendi

Orion takımyıldızında bulunan NGC 2022'yi merceğine alan Hubble, bunun yaşlanmakta olan bir yıldızı çevreleyen dev gaz bloğu olduğunu ortaya koydu. Kesinlikle göz alıcı görünen bu gaz kütlesi aslında Güneş'imizin bir gün karşılaşacağı nihai sonu gösteriyor.

Yaşamlarında belli bir evreyi aşan yıldızlar NGC 2022 gibi etraflarına gaz salmaya başlar. Yaşlanan yıldızlar boyutlarına bağlı olarak farklı formlara bürünür. Örneğin Güneş'imiz yaşamının sonuna geldiğinde bir Kırmızı Dev'e dönüşecek ve NGC 2022 işte Güneş'in dönüşeceği o formu gösteriyor.

yıldız gazı NGC 2022
NGC 2022 Güneş'in sonunu resmediyor

NGC 2022'de olduğu gibi Güneş de yaşlandıkça materyallerini uzaya bırakmaya başlayacak. Bu süreçte kütlesinin büyük kısmını kaybederken etrafını geniş bir gaz bulutu ile çevirecek. Tüm bunlar olurken yıldızın çekirdeği küçülecek, daha sıcak ve parlak bir hal alacak. Çekirdekten yayılan ultraviyole ışık nihayetinde etrafındaki gazları aydınlatacak.

Güneş öldüğünde neye dönüşür?

Güneş "öldükten sonra" geriye gezegenimsi nebula denilen bir cisim kalır. İsmini gezegeni andıran şişkin görüntüsünden alıyor. Güneş gibi bir yıldız Kırmızı Dev halini aldığında yakınındaki ve yörüngesindeki her şeyi yutar. Daha uzakta olanlar ise atmosferlerini kaybederler.

Bu aşamada Dünya için işler pek yolunda gitmeyecek. Güneş'in Dünya'yı yutacak kadar büyüyeceği kesin değil ancak Merkür ve Venüs gibi gezegenleri uzaydan tümüyle silecek. Dünya teknik olarak kurtulsa bile üzerindeki tüm canlıların sonu gelmiş olacak.

Güneş'in bu değişiminin gelecek birkaç milyar yıl içerisinde başlaması beklenmiyor. Yıldızımız bu süreçte ısınmaya ve daha parlak olmaya devam edecek. Yaklaşık 5,4 milyar yıl sonra Kırmızı Dev'e dönüşecek.