Husky Köpekler Sıcak İklimde Yaşar mı?

Sibirya Kurdu ya da Husky'lerin sıcak havalarda yaşayabildikleri doğru olsa da, bir yavruyu sıcak iklime daha uyumlu hale getirmeye yarayan yöntemler var.

Yazar Burcu Kara
Husky sıcak iklimde yaşar mı? Bilmeniz gerekenler

Sibirya Kurdu (Husky) türünün kuzeydoğu Asya'da, Çukçi halkını uzun mesafeler boyunca sıfırın altındaki sıcaklıklarda kızakla çekmek için yetiştirildiğini biliyor muydunuz? Husky ırkı tüm dünyaya yayılmış olmasına rağmen sinema bu köpeği kar seven kızak köpeği olarak göstermeyi seviyor. Siz de Paul Walker'ın yer aldığı 2002 filmi Snow Dogs veya 2006 Eight Below gibi yapımlardan Husky'lere aşina olabilirsiniz. Her iki film de Husky'yi kutup bölgesinin bölgelerinin çalışkan kızak köpeği olarak portreler. Bu da kendimize şu soruyu sormamıza neden oluyor: Husky'ler veya diğer adıyla Sibirya kurdu sıcak iklimde yaşar mı?

Husky sıcak iklimde yaşar mı?

Husky sıcak iklimde yaşar mı? Bilmeniz gerekenler

Sibirya Kurdu (Husky)'nun kürk özellikleri

Sibirya Husky'si sıfırın altında 75 derece sıcaklıklara kadar dayanabilmesini sağlayan güzel, yoğun bir çift katlı kürke sahip. Kalın kürkü kışlar için mükemmeldir ancak sıcak havalara alışık değilse kendisini aşırı ısınmaya karşı savunmasız kılar. Her ne kadar köpek sahiplerinin bölgelerinin iklimine uygun hayvanları tercih etmeleri önerilse de, Husky'ler değişime son derece iyi şekilde uyum sağlayabiliyor. Yine de sıcak bölgelerde doğup büyüyen köpekler, sonradan sıcak bölgelere taşınanlara kıyasla yüksek sıcaklıklarla daha iyi başa çıkıyor.

Evet, Sibirya Husky'si uyum sağlamadaki olağanüstü yetenekleri nedeniyle dünyanın herhangi bir sıcak bölgesinde yaşayabilir. ABD'deki en sıcak, en nemli eyaletlerden, Güney Afrika'nın kuru savanlarına ve hatta Türkiye ve Avustralya'ya kadar Husky ırkını tüm dünyada bulabilirsiniz. Bu cins kelimenin tam anlamıyla her yerde büyüyebiliyor.

Sıcak havalarda Sibirya Kurdu (Husky)'nun bakımı

Husky'lerin sıcak havalarda yaşayabildikleri doğru olsa da, bir yavruyu sıcak iklime daha uyumlu hale getirmeye yarayan yöntemler var. Husky'ler de dahil tüm köpekler sıcak havayla başa çıkmak için üç ana unsura ihtiyaç duyar: Gölge, barınak ve su.

  • Gölge: Bir ağacın gölgesi, muşamba veya köpek evi köpeğinize gölge sağlamak için idealdir. Köpeğin bulunduğu ortam ısıyı engellemeli. Isı emen yapının iyi bir örneği teneke çatıdır. Türkiye'de harika köpek evleri yapan ve ülkenin her yerine gönderen markalar var.
  • Barınak: Köpek evi, kendi eviniz, garajınız veya ahır Husky'ler için mükemmel barınaklardır. Barınaklar temiz, kuru ve ferah olmalıdır.
  • Su: Her 4.5 kilo başına bir köpeğin günde ortalama 0.23-0.46 litre suya ihtiyacı var. Küçük köpekler 0.23 litreden az ve daha fazla miktarda içebilir ve aktif köpekler günlük olarak daha çok suya ihtiyaç duyar. Su kaseleri özellikle sıcak yaz günlerinde her zaman dolu olmalı. Kaseyi ve suyu temiz tutun. Suyun sürekli soğuk kalmasını sağlamanın harika yollarından biri FroBo gibi ürünler kullanmak oluyor.

Sibirya Kurdu (Husky)'nun traş edilmesi gerekli mi?

husky sibirya kurdu
Sibirya kurtlarını traş etmek oldukça zararlı.

Diğer uzun tüylü köpekler gibi sıcak iklimlerde yaşayan Husky'lerin tüyleri günlük olarak taranmalı. Bu hareket tüylerin her mevsim doğal şekilde dökülmesini teşvik ediyor. Ne yaparsanız yapın Sibirya Kurdu (Husky)'nuzu traş etmeyin!

Husky'lerin kürklerinin altındaki astar evinizdeki yalıtım malzemesi gibi çalışır; kendisini aşırı sıcak ve soğuktan korur. Bu koruyucu tabakanın tıraş yoluyla çıkarılması güneş yanığına neden oluyor ve sıcak çarpması riskini artırıyor.

Sıcak günlerde uzun yürüyüşleri es geçin ve Husky'nizle yapacak daha serin şeyler bulun. Birçok insan arka bahçelerindeki küçük çocuk havuzunu doldurarak veya su haznelerine birkaç buz küpü ekleyerek yavru Husky'lerinin ısıyı yenmelerine yardımcı olur.

Sibirya Kurdu (Husky) türlerinde sıcak çarpması ve dehidrasyonun işaretleri

Köpeklerin sadece patilerinin arasındaki pedler yoluyla terleyebildiğini biliyor muydunuz? Yani serinleme becerileri sınırlıdır. Bundan dolayı Husky sahiplerinin sıcak çarpması ve dehidrasyon uyarı işaretleri hakkında bilgi sahibi olmaları önemli.

Vücutları aşırı ısınan Husky'lerin gösterdiği uyarı işaretleri arasında sesli soluma, nefes alma güçlüğü, denge bozukluğu, soluk diş etleri ve aniden yere çökme var. Isı bitkinliği genellikle dehidrasyona neden olur.

Husky susuz kalmışsa burnu kuruyacak ve gözleri çökük görünecektir. Bir veteriner derinin esnekliğini kontrol ederek köpeğin dehidrasyonunu anlayabilir. Köpek susuz kaldığında cildini çekerseniz kolayca yerine dönmez. Üst bacağındaki veya boynunun arkasındaki deriyi çekerek köpeğinizin nem seviyesini kontrol edebilirsiniz.

Husky'nizin ısı bitkinliği veya dehidrasyondan muzdarip olduğundan şüpheleniyorsanız derhal veterinerinize başvurun. Evcil hayvan sahipleri vücut ısılarını azaltarak köpeklerinin ısı bitkinliğini hafifletebilirler.

Husky'nizi soğutmak için hortum, küvet, kova kullanın veya çocuk havuzunu ılık suyla doldurun. Köpeğinizin şoka girmesini önlemek için soğuk su yerine ılık su kullanmak önemlidir.

Köpeğinize su vermeden önce durumunda bir değişiklik görene dek bekleyin. Buna dikkat edilmediğinde köpeğiniz içtiği su sonrası kusabilir ve vücut ısısını daha da kaybedebilir. Aynı zamanda dehidrasyonu da artar. Köpeğinizin sıcaklığını periyodik olarak kontrol edin.

Sibirya Kurdu (Husky) ve diğer köpeklerde normal vücut sıcaklığı

husky sibirya kurdu
Sibirya kurdunun normal vücut sıcaklığı 38 derece civarındadır.

Bir köpek için normal sıcaklık yaklaşık 38.3 derecedir. Bir köpeğin vücut ısısı 40 dereceye ulaştığında kusmaya ve kan içerebilecek ishal geliştirmeye başlayabilir. Bu acil bir durumdur ve köpeğinizin en yakın hayvan acil servis merkezine götürülmesi gerekir.

Husky ırkı soğuk ortamlarda yaşaması için yaratılmış olsa da sıcak iklimlerde de yaşayabiliyor. İster Güney Afrika'nın kuru savanları isterse Türkiye'deki sıcak bir şehir olsun Husky'ler buralarda doğup büyüdüklerinde diğer köpekler gibi normal bir hayat sürebiliyor. Husky'nize daima yeterli gölgeyi, barınağı ve suyu sağladığınızdan emin olun. Isı bitkinliği, dehidrasyon belirtileri ve yüksek vücut sıcaklığı karşısında ne yapacağınızı öğrenin. Husky'ler vücutlarını çevrelerine mükemmel şekilde uyarlayabilen canlılardır ancak evcil hayvan sahiplerinin ayrıca bir yardım eli uzatması önemlidir. Doğru bakım ve bilinçli evcil hayvan sahipliği ile Sibirya kurdu her yerde yaşayabilir.