İnsanlar Öldükten Sonra Neden İdrar ve Dışkı Yaparlar?

İnsan vücudu ölümden sonra, bazen idrar ve dışkı salgılamak da dahil olmak üzere çeşitli değişikliklerden geçer.

Yazar Burcu Kara
wc tuvalet ölüm

Ölümün insan vücudu üzerindeki etkisi çoğu kişi için tiksindiricidir ve bunu temizlemek için çalışanların oldukça güçlü midelere sahip olması gerekir. Örneğin olay yerlerinde kan, sıvı ve bağırsaklarla birlikte idrar ve dışkı bulunması, birçok profesyonelin uğraşmak zorunda kaldığı yaygın ve talihsiz bir biyolojik tehlikedir. Ölümümüzü takip eden anlarda ya da günlerde, cesetlerimiz ölüm sürecinin normal bir yan etkisi olarak genellikle çiş ve kaka çıkarırlar.

Bunun tam olarak nasıl gerçekleştiği değişkenlik gösterir. Bedensel ölüm, kriyojenik olarak dondurulmuş milyarderlerin dışında herkes için kaçınılmaz olsa da, ölümden çıkarken kendinizi şiddetli bir şekilde kirletmeniz kaçınılmaz değildir. Bağırsaklarınızın ve mesanenizin kalan içeriklerini boşaltma şekli, ne kadar yediğiniz, hangi ilaçları kullandığınız ve nasıl öldüğünüz gibi birçok faktöre bağlıdır. Ayrıca birçoğumuz, bizi mezara götürecek güçten düşürücü bir hastalık olup olmamasına bağlı olarak, zaten ölmeden önce mesane ve bağırsak kontrolünü kaybedeceğiz.

Son Tahliye

Ölümümüzden kısa bir süre sonra, beynimizden büzgen kaslarımıza kadar kaslarımız gevşemeye başlar ve sonunda ölüm katılığında tekrar sertleşir. Aynı zamanda, beyninizin idrar ve bağırsak hareketlerini düzenleyen bölümleri işlevini yitirir ve bağırsaklarınızdaki gaz birikimi son bir salınım için ideal koşulları yaratır. Bu faktörler bir araya geldiğinde gerçek bir idrar ve dışkı fırtınası az ya da çok kaçınılmaz hale gelir.

Son idrar ve dışkınızın nasıl ve ne kadar şiddetli olduğu ölüm şeklinize bağlı olarak biraz değişir. Araba kazalarında ölen ya da alışılmadık derecede travmatik bir sona maruz kalan kişilerin öldüklerinde, büyük olasılıkla o an şiddetli bir şekilde bağırsaklarını boşaltmaları muhtemeldir. Ancak genel olarak bağırsaklar ve mesane birkaç gün boyunca oldukça yavaş bir şekilde boşalır.

Aynı zamanda, bağırsaklarınızda kalan kaba şeyler de bir noktada yardımsever bir cenaze levazımatçısı tarafından çıkarılacaktır. Bir ceset gömülmek veya yakılmak üzere temizlendiğinde, cenaze hizmetinde çalışan kişiler genellikle bağırsakları da temizler ve hatta (inanca göre değişmekle birlikte) tabuttaki giysilerinizi temiz tutmak için inkontinans pedleri de ekleyebilirler.

Herkes Dışkı Yapmaz

Üstünüzü kirletmek son gününüz için oldukça onursuz bir davranış gibi görünüyorsa korkmayın – herkes ölüm anında kaka yapmaz. Çoğu durumda, hasta bir kişi hastalandıkça iştahını kaybeder ya da yemek yeme isteği ve bağırsak hareketleri aldığı ilaçlardan etkilenebilir.

Ayrıca idrar tutamama sorunu yaşamak için illa ölmeniz gerekmez. Birçok çok hasta insan, bağırsak ve mesane fonksiyonlarının kontrolünü ölümlerinden sonra değil, önce kaybedecekleri konusunda uyarılmaktadır. Bu gibi durumlarda, hemşireler ve doktorlar hastaların bu süreçle saygın bir şekilde başa çıkmalarına yardımcı olacak yöntemlere sahiptir. Tekrarlayan felçler gibi nörolojik rahatsızlıklar mesane fonksiyonlarını etkileyebilir, bu da ölmek üzere olan pek çok kişiye ölmeden önce bir kateter takılacağı anlamına gelir.

Son olarak, şaşırtıcı derecede yüksek bir oranda insan yine de tuvalette ölmektedir. Journal of Environmental Health and Preventative Medicine'a göre kalp krizi geçiren hastaların yaklaşık %8 ila 10'u tuvalette ölmektedir – bu da tuvalete gitmiş olma ya da gitme ihtimalinizin yüksek olduğu anlamına gelmektedir.