İskandinav ülkeleri: Dünyanın en ünlü yarımadası

İskandinav ülkeleri üstüne bir giriş yazısı hazırladık. İskandinavya, çoğunlukla İskandinav Yarımadası'ndan oluşan, kuzey Avrupa'nın büyük bir bölgesidir. Norveç ve İsveç ülkelerini içerir. Komşu Danimarka ve Finlandiya'nın yanı sıra İzlanda da bu bölgenin bir parçası olarak kabul edilir.

Coğrafi olarak, İskandinav Yarımadası, Kuzey Kutup Dairesi'nden Baltık Denizi kıyılarına kadar uzanan ve yaklaşık 289.500 kilometrekarelik alanı kapsayan, Avrupa'nın en büyüğüdür. Bu yazıyla beraber İskandinavya ülkelerinin nüfusları, başkentleri ve diğer gerçekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İskandinav ülkeleri

Norveç

İskandinav ülkeleri / Norveç
Norveç doğa güzellikleriyle benzersiz bir ülkedir

Norveç, Kuzey Denizi ile kuzey Atlantik Okyanusu arasındaki İskandinav Yarımadası'nda yer almaktadır. 125.020 mil kare (323.802 km kare) ve 15.626 mil (25.148 km) sahil şeridine sahiptir.

Norveç'in topografyası, bereketli vadiler ve ovalarla çevrilmiş yüksek yaylalar ve engebeli, buzullu dağ sıraları ile zenginleşmiştir. Benzer şekilde engebeli kıyı şeridi birçok fiyorttan oluşur. İklim, Kuzey Atlantik Akıntısı nedeniyle kıyı boyunca ılımanken, iç kısımda Norveç oldukça soğuk ve yağışlıdır.

Norveç'in nüfusu yaklaşık 5,353,363 (2018 tahmini) ve başkenti Oslo'dur. Ekonomisi büyüyor ve ağırlıklı olarak petrol ve gaz, gemi yapımı ve balıkçılık gibi sektörlere dayanıyor.

İsveç

İskandinav ülkeleri / Smögen
Smögen, İsveç'in en renkli kıyı bölgesidir

İskandinavya Yarımadası'nda bulunan İsveç, batıda Norveç tarafından, doğudaysa Finlandiya sınırları çevrilidir ve nüfus Baltık Denizi ve Botniya Körfezi boyunca yerleşmiştir. İsveç, 173.860 kilometrekarelik (450.295 kilometrekare) bir alanı kaplar ve 1.999 mil (3.218 km) sahil şeridine sahiptir.

İsveç'in topografyası, Norveç yakınlarındaki batı bölgelerdeki dağların yanı sıra yassı ovalarla tanımlanabilir. En yüksek noktası olan Kebnekaise, 6,926 fit (2,111 m)'dir. İsveç'in iklimi güneyde ılıman, kuzeyde yarı arktiktir.

İsveç'in başkenti ve en büyük şehri, doğu kıyısında bulunan Stockholm'dür. İsveç'in nüfusu 9,960,095 (2018 tahmini). Aynı zamanda güçlü üretim, kereste ve enerji sektörleriyle gelişmiş bir ekonomiye sahiptir.

Danimarka

İskandinav ülkeleri / Aarhus
Aarhus , Danimarka'nın en büyük 2. şehridir

Danimarka, Jutland Yarımadası'nı işgal ederek Almanya'yı kuzeyde sınırlandırmıştır. Yani yarımadanın güney ucu Almanya'dadır. Baltık ve Kuzey denizleri boyunca 4.545 mil (7.314 km) kapsayan sahil şeridi vardır. Danimarka'nın toplam arazi alanı 16.638 mil karedir (43.094 kilometrekare). Bu alan Danimarka anakarasının yanı sıra iki büyük ada olan Sjaelland ve Fyn'i de içermektedir.

Danimarka'nın topografyası çoğunlukla alçak ve düz ovalardan oluşmaktadır. Danimarka'daki en yüksek nokta 561 fit'te (171 m) Mollehoj / Ejer Bavnehoj, en düşük noktası -23 fit'te (-7 m) Lammefjord'dur. Danimarka'nın iklimi temel olarak ılımandır ve serin ancak nemli yazları ve rüzgarlı, ılıman kışları vardır.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'dır ve ülkenin nüfusu 5.747.830 (2018 tahmini) 'dir. Ekonomiye sanayi, ilaç, yenilenebilir enerji ve deniz taşımacılığı alanları yön vermektedir.

Finlandiya

İskandinav ülkeleri: Dünyanın en ünlü yarımadası / Helsinki
Helsinki özellikle mimari açıdan gezilmesi gereken bir bölge

Finlandiya, İsveç ve Rusya arasında yer almaktadır; kuzeyinde Norveç var. Finlandiya, toplam 130.558 mil kare (338,145 kilometrekare) alan kaplar ve Baltık Denizi, Bothnia Körfezi ve Finlandiya Körfezi boyunca 776 mil (1.250 km) sahil şeridine sahiptir.

Finlandiya'nın topografyası, yuvarlak ovalar ve birçok gölden oluşmaktadır. En yüksek nokta 4,357 feet'teki (1,328 m) Haltiatunturi'dir. Finlandiya'nın iklimi soğuk ılımandır ve bu nedenle yüksek enlemlerine rağmen nispeten hafif bi havası vardır. Kuzey Atlantik Akıntısı ve ülkenin pek çok gölünde hava koşulları ılımandır.

Finlandiya'nın nüfusu 5.542.517'dir (tahmini 2018) ve başkenti Helsinki'dir. Ülkenin üretimine mühendislik, telekomünikasyon ve elektronik endüstrileri hakimdir.

İskandinav ülkeleri: İzlanda

İzlanda
İzlanda'nın buz mağaraları oldukça ünlüdür

İzlanda, Kuzey Atlantik'teki Kuzey Kutup Dairesi'nin hemen güneyinde, Grönland'ın güneydoğusunda ve İrlanda'nın batısında bulunan bir ada ülkesidir. Toplam 39.768 kilometrekare (103.000 km²) arazi alanına ve 3.088 mil (4.970 km) 'lik bir sahil şeridine sahiptir.

İzlanda'nın topografyası, kaplıcalar, kükürt yatakları, gayzerler, lav tarlaları, kanyonlar ve şelaleler tarafından işaretlenen bir manzara ile dünyanın en volkaniklerinden biridir. İzlanda'nın iklimi ılıman, yağışlı, kışlar ılık ve yağışlı, serin yazlar.

İzlanda'nın başkenti Reykjavik'tir ve ülkenin 337.780 (2018 tahmini) nüfusu İskandinav ülkelerinin en az nüfusuna sahiptir. İzlanda ekonomisi balıkçılık endüstrisinin yanı sıra turizm ve jeotermal / hidroelektrik enerjisiyle işlemektedir.

İskandinav ülkeleri: Dünyanın en ünlü yarımadası yazımız burada son buldu. Daha fazla gezi içeriği için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/gezi/