Issız Galapagos Adasındaki Yanardağ Patladı

Galapagos'taki ıssız bir adada bulunan bir yanardağ patlamaya başladı ve lavlar denize doğru yuvarlanırken gece vakti gökyüzünü aydınlattı.

volkan la cumbre yanardağ
Galapagos National tarafından yayınlanan bu fotoğrafta, Ekvador'un Galapagos Adaları'ndaki Fernandina Adası'nda La Cumbre yanardağı patlıyor. Pazar, 3 Mart 2024. Kaynak: AP aracılığıyla Galapagos Ulusal Parkı

Galapagos'taki ıssız bir adada bulunan bir yanardağ patlamaya başladı ve lavlar denize doğru yuvarlanırken gece vakti gökyüzünü aydınlattı.

Fernandina adasındaki La Cumbre yanardağı, Ekvador Jeofizik Enstitüsü yetkililerinin 2017'den bu yana en büyük patlaması olabileceğini söylediği patlamayla Cumartesi gece yarısı patlamaya başladı. 1.476 metrelik yanardağ en son 2020 yılında patlamıştı.

Galapagos'u ziyaret edenler tarafından sosyal medyada paylaşılan görüntülerde yanardağın kızıl bir gökyüzüne karşı profili görülüyor.

Patlama insanlar için herhangi bir risk oluşturmazken, ada iguanalar, penguenler ve uçamayan karabataklar da dahil olmak üzere bir dizi türe ev sahipliği yapıyor. Bilim insanları 2019 yılında adada, bir asırdan uzun süredir görülmeyen ve neslinin tükenmesinden korkulan dev bir kaplumbağa buldu.

La Cumbre yanardağı, 19. yüzyıl İngiliz bilim adamı Charles Darwin'in evrim teorisini geliştirmesine yardımcı olmasıyla dünya çapında ünlü olan Galapagos Ada zincirindeki en aktif yanardağlardan biridir.