James Webb ile Hubble Teleskop Görüntülerinin Karşılaştırması

James Webb Uzay Teleskobu'nun gönderdiği görüntüler tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Peki, Hubble Uzay Teleskobu'na kıyasla ne ölçüde bir fark var?

James Webb ile Hubble görüntülerinin karşılaştırması

Hubble Uzay Teleskobu'ndan 100 kat güçlü olan ve 10 milyar dolar maliyetle 25 yılı aşkın sürede geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu bize geçmişi gösteriyor; ilk galaksi ve yıldızların oluşmaya başladığı Büyük Patlama'dan 100 milyon yıl sonrasına bakabiliyor. JWUT'nin en önemli yönü kızılötesi ışığı yakalama yeteneği. İlk yıldızlardan yayılan zayıf kızılötesi ışığı görüntülemede üstün işleve sahip. Ay kadar uzak bir nesnedeki arı kadar minik bir canlının yaydığı ısıyı algılayabiliyor. Peki 1990'da fırlatılan Hubble teleskobu ile karşılaştırıldığında Webb teleskobunun görüntüleri ne kadar iyi?

Ünlü NASA yöneticisi James Webb'in adını taşıyan teleskop Hubble'ın aksine renkli fotoğraf çekebiliyor. Webb 13,5 milyar ışık yılı uzağı görüntülemesiyle şimdiden bize evrenin en derin ve detaylı fotoğraflarını sundu. Kızılötesi görüntüleme teknolojisi Hubble'dan çok daha gelişmiş ve yıldızların etrafındaki görülmemiş gaz ve toz ayrıntılarını yakalıyor. Dahası "güneşlik" adındaki pasif soğutma sistemi ile Hubble'ın aksine aralıksız gözlem yapıyor.

Hubble ise mor ötesi ve görünür ışığı görüntülemede uzman ve 13,4 milyar ışık yılı uzaklıktaki GN-z11 galaksisi fotoğrafladığı en uzak nesnedir. Görüntüleri Webb kadar net olmasa da Hubble sayesinde gezegenlerin etrafındaki uyduları ve galaksilerin merkezindeki kara delikleri görüntüledik ve evren hakkında daha fazlasını öğrendik.

SMACS 0723 Galaksi Kümesi

SMACS-0723-hubble görüntüsüSMACS-0723-webb görüntüsü
Hubble — Webb

SMACS 0723 galaksi kümesi Dünya'dan 4,24 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunuyor (1 ışık yılı 9,5 trilyon km). Gökyüzünde kol mesafesinde tutulan kum tanesi kadar yer kaplayan SMACS 0723 galaksi kümesinin 13,1 milyar ışık yılı derinlikteki bu fotoğrafı Webb'in İlk Derin Alanı adını taşır. Yakın kızılötesi kamera (NIRCam) ile kaydedildi ve ayrı dalga boylarında çekilmiş görüntülerin birleşiminden oluşuyor.

Hubble'ın, aynı fotoğrafı oluşturması haftalarını almışken Webb, görüntüyü çok daha fazla detayla 12,5 saatte oluşturdu. Mavi görünen galaksiler yıldız içerirken, kırmızı görünen galaksiler kalın tozla kaplıdır. Yeşil galaksiler ise hidrokarbon gibi kimyasal bileşiklere sahip.

Güney Halka Bulutsusu (NGC 3132)

Hubble — Webb

NGC 3132 veya Güney Halka Bulutsusu bir gezegenimsi bulutsudur ve Dünya'dan 2.500 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Bulutsu, ölmekte olan yıldızdan çıkan gaz ve tozdur. Webb, Güney Halka Bulutsusu'nun daha önce Hubble ile görüntülenmemiş ayrıntılarını ortaya çıkardı. Bulutsuyu oluşturan yıldızın merkezdeki sönük bir beyaz cüce olduğu görüldü. Mavi bölgedeki gazlar sıcak, kırmızı gazlar ise daha soğuktur. Toz parçacıkları karbon gibi elementlerden oluşuyor.

Stephan Beşlisi

Hubble — Webb

Stephan Beşlisi en etkileyici galaksi topluluklarından biri ve tarihte keşfedilen ilk galaksi grubudur. Bu galaksiler bize 300 milyon ışık yılı kadar yakında bulunuyor. Hubble'ın görüntüsünün aksine Webb'in fotoğrafında Stephan Beşlisi'ndeki galaksilerin merkezinde yatan kara delikler daha ayrıntılı görülüyor.

Webb'in Stephan Beşlisi fotoğrafı 150 milyon pikselle kaydedilmiş en büyük fotoğraflardan biri. 1.000 fotoğrafın birleşimidir ve Ay'ın çapının beşte birini kaplar. İçindeki gökadaların çoğu Dünya'dan saniyede 6.600 km hızla uzaklaşıyor.

Karina Bulutsusu

Hubble — Webb

Hubble'ın Karina Bulutsusu fotoğrafına kıyasla Webb'in görüntüsünde bulutsudaki daha önce görülmemiş yıldız doğum alanları göze çarpıyor. Bulutsu Dünya'dan 7.500 ışık yılı uzaklıkta ve fotoğraftaki NGC 3324 adlı bu bölge bulutsunun kuzey batısında yer alıyor. Görüntü 12 milyon yaşındaki NGC 3324'ün kuzey parçasından geliyor. Burası bir yıldız doğum merkezidir.