Japonya'nın ABD Desteğiyle Batıya Açılması

Asırlarca kapalı yaşayan Japonya, 1853 yılında ABD'nin baskısı sonucunda ilk defa dışarıya açılıyor.

Japonya'nın batıya açılması

Japonya'nın batıya açılması hakkında detaylı bir içerik hazırladık. Yüzyıllar süren tecrit, Amerikalı denizciler ile merak içindeki Tokyo sakinleri arasındaki barışçıl bir armağan alışverişiyle son buldu. Uraga köyünün balıkçıları, birkaç saat içindeki geri dönecekleri memleketlerinin bir daha hiçbir zaman eskisi gibi olmayacağı bilmeden, bugün Tokyo Körfezi olarak bilinen sulara doğru açıldılar.

Kader, Japon sularında nadir görülen büyüklükte altı buharlı gemiden meydana gelen silahlı bir filoyla karşılaştıkları 8 Temmuz 1853 günü tecelli etti. Amerikan keşif güçlerinin resmi tarihçisi Francis Hawks'un kelimeleriyle ifade edilecek olursa balıkçıların ilk tepkisi "aralarına birdenbire davetsiz bir misafir giren yabani kuşlar gibi dağılarak" kıyının sağladığı güvenliğe doğru çılgınca bir kaçış oldu.

Japonya'nın Batıya Açılması

Japonya'nın batıya açılması
Amerikalıların "Siyah Gemileri" ikinci kez Japonya'yı ziyaret ediyor.

Tayfasının "Yaşlı Ayı", diğer insanların ise genel olarak Birleşik Devletler Doğu Hindistan, Çin ve Japon Denizi Deniz Kuvvetleri başkomutanı ve özen Japonya büyükelçisi olarak tanıdıkları Tuğamiral Matthew Calbraith Perry, iri cüssesi ve altın şeritlerle süslü elbisesiyle amiral gemisi Susquehanna'nın lüks kamarasında oturuyordu.

Perry'ye Japonya'nın üst düzey yöneticilerinden, "Amerikalı denizcilerin ve bu adalarda kazaya uğrayan veya limanlarına sürüklenen gemilerinin korunmasını; Amerikan gemilerine gereksinimlerini karşılama veya onarım yapma izin verilmesini; yüklerini satmak veya takas edebilmek amacıyla limanlarına girebilme iznin talep etme" emri verilmişti. Perry'nin takip ettiği strateji, amaçları kadar açıktı. Tüm tartışmalara rağmen Japonların reddedici yaklaşımında bir yumuşama sağlayamazsa Perry de tavrını değiştirecekti.

Susquehanna kıyıdan uzakta beklerken, sahildekiler paniğe kapılmışlardı. Haberler Edo kale-kentine hızla ulaşmış ve yabancıların ülkeyi istila tehdidi yönetici şogunun danışmanları arasındaki endişeli tartışmalara, insanların doldurduğu caddelerde de kargaşaya yol açmıştı. İki taraf da görüşmelere temkinli şekilde başladı. Perry ve Edo'nun resmi görevlileri fiilen hazır bulunmadılar. Japonlar yeni gelenleri ağırlamak amacıyla küçük bir bina inşa ettiler. 14 Temmuz'da en sonunda karaya ayak basmaya tenezzül eden Amerikalılardan, şık üniformaları içinde 300 kişilik bir heyet bando eşliğinde karaya çıktı.

Amerikalıların Japonlara Getirdiği Lüks Eşyalar

Tuğamiral Perry'nin limana girişi samurayları harekete geçiriyor.
Tuğamiral Perry'nin limana girişi samurayları harekete geçiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin taleplerini içeren küçük bir kutunun devir teslimi yaklaşık 20 dakika sürdü. Amerikalılar üç gün sonra, gelecek yıl hediyeler ve daha fazla gemiyle geri dönme sözü vererek, limandan ayrıldılar. Sözüne sadık kalan Perry 13 Şubat 1854'te kumandası altındaki dokuz gemiyle birlikte ve bu kez Edo'dan görülebilecek şekilde geri döndü. Japonlar Yokohama isimli küçük balıkçı köyünde hızla büyük bir toplantı salonu inşa etmişlerdi.

Görüşmeler 8 Mart günü başladı. Sonraki beş gün içinde gösterişli hediye sunumlarıyla birlikte hızlandı. Üst düzey Japon görevlilerin hepsine birer saat, birer kılıç, birer tüfek ve tabanca ve en az beşer galon viski armağan edildi. Japon imparatoru için de, 100 metre rayla birlikte gerçeğin dörtte biri büyüklüğündeki bir buharlı lokomotif, 4,8 km uzunluğunda telleriyle birlikte bir telgraf makinesi, filika, soba, teleskop, çeşitli ateşli silahlardan oluşan küçük bir silah deposu, çeşitli silahlardan oluşan küçük bir silah deposu, çeşitli alkollü içeceklerle dolu sandıklar ve referans eserlerin yer aldığı gerçek bir kütüphane gibi ilgi çekici hediyeler seçilmişti.

Japonlar buna bronz, ipek, lake ve seramikten olağanüstü incelikte işçilik ürünü hediyeler, bambu ve kağıttan minicik bina maketleriyle cevap verdiler. Fakat Amerikalılar bunlardan pek etkilenmedi. Bir görevli Japonların sunduklarını, "Bin dolardan daha fazla etmeyen kötü bir sergi… bizim lokomotifimiz bile bunların toplamından birkaç kat daha fazla eder" diye değerlendirdi. Fakat 50 sumo güreşçisinin her bir kolunun altında birer tane, bazılarının da dişleriyle bir üçüncü 100 librelik pirinç çuvalını taşımasından etkilenmişlerdi.

ABD ve Japonya Arasında Arkadaşlık ve Dostluk Antlaşması

Japonya'nın batıya açılması Yabancı askerler sumo güreşçilerini farklı bir canlıymış gibi inceliyorlardı.
Yabancı askerler sumo güreşçilerini farklı bir canlıymış gibi inceliyorlardı.

Fakat daha sonraki sumo güreşi gösteri Perry'ye biraz tuhaf göründü; karşı gösteri olarak sahilde askerlerin bir silah talimi gösterisi, bunu takiben gemiye yapılan hayali bordalama girişiminin hafif silahlarla geri püskürtüldüğü bir tatbikat, gemideki bir yangının güçlü pompalarla söndürdü tatbikatı sunuldu ve Perry son olarak, gemi bordasından gerçek bir atış yapılması talimatını verdi.

Sıra Amerikalıların verdiği davete gelmişti. Aynı dili konuşanlar da dostluğa kadeh kaldırdılar. Çoşkulu Amerikalılar ziyaretçilerine o denli bol alkollü içecek sundular ki, "Şampanya, Madeira şarabı, vişne likörü, punç ve viski ikramından sonra onlara verdikleri domates sosu ile sirke karışımını bile aynı keyifle tüketiyor gibi görünüyorlardı." O sırada orada olmayan Japon hanımlarının sıhhatine kadeh kaldırılması Japon erkekleri arasında kahkahalarla karşılandı. Subaylarının samuray misafirleriyle vakur bir şekilde vals ve polka yapması da Amerikan denizcilerini kuşkusuz çok eğlendiriyordu.

Japon yetkililer bu davet konusundaki gerçek düşüncelerini kendilerine sakladılar. Ancak dört gün sonra Amerika'nın Pasifik'le ilgili önerilerine direnemeyerek 12 maddelik "Arkadaşlık ve Dostluk Antlaşması"nı imzalıyorlardı.