Kuşlar İçin Zehirli Olan Gıdalar

Kuşlar için zehirli olan en yaygın yiyeceklerden bahsedelim. Kuşlar fazlasıyla sosyal yaratıklar olduğundan pek çok evcil hayvan sahibi kuşlarının yemeklerine ortak olmasına izin verir. Yemeğinizi kuşunuzla paylaşmak eğlenceli olsa da kuşunuz için zararlı ya da ölümcül olabilecek pek çok kolay erişilebilir gıda bulunuyor.

Kuşlar İçin Zehirli Olan Gıdalar

1- Çikolata

Kuşlar için zehirli olan yiyecekler

Çikolata aile üyelerinizle paylaşması harika bir besin ancak evcil kuşunuz için zararlı veya ölümcül olabilir. Çikolata zehirlenmesinde ilk olarak kuşun sindirim sistemi etkilenir ve kusmaya ya da ishale neden olur. Durum ilerledikçe kuşun merkezi sinir sistemi de etkilenir, önce nöbetlere ve sonunda ölüme sebebiyet verir.

2- Elma Çekirdeği

Kuşlar için zehirli olan yiyecekler

Kiraz, şeftali, kayısı ve armut gibi gülgiller ailesinden olan elmaların çekirdeklerinde eser miktarda siyanür bulunuyor. Elma kuşunuz için iyi bir meyve olsa da, zehirli tohumlarının yanı sıra yüzeyinde böcek ilacı bulunduracağını unutmayın.

Bu toksinlere maruz kalmamak için, kuşunuzla paylaştığınız tüm elma parçalarını iyice temizleyin ve çekirdeklerini alın.

3- Alkol

Kuşlar için zehirli olan yiyecekler

Bilinçli kuş sahipleri evcil hayvanlarına asla alkollü içecekler vermez. Ancak serbestçe dolaşan kuşların kokteyllilerdeki alkollü içecekleri içerek zehirlendikleri durumlar olmuştur. Alkol kuşların organ sistemlerine zarar verir ve ölümcül olabilir.

Evinizde alkol servisi yapılırsa, kuşunuzu kafesinde tuttuğunuzdan emin olun.

4- Tuz

Kuşlar için zehirli olan yiyecekler

Tüm canlılar sistemlerinde belirli bir miktar sodyuma ihtiyaç duyar ancak çok fazla tuz kuşlarda aşırı susuzluk, dehidrasyon, böbrek fonksiyon bozukluğu ve ölüm gibi bir dizi sağlık sorununa yol açabilir.

Kuşunuzun tükettiği tuzlu yiyeceklerin sayısını takip edin.

5- Avokado

Kuşlar için zehirli olan yiyecekler

Bu popüler meyvenin kabuğunun ve içinin evcil kuş türlerinde kalp rahatsızlığına ve nihayetinde kalp yetmezliğine neden olduğu biliniyor. Avokadonun kuşlar için ne kadar zehirli olduğuna dair bazı tartışmalar olsa da, genel görüş tüketmemeleri yönündedir. Guacamole ve diğer avokado ürünlerini kuşlardan mümkün olduğunca uzakta tutun.

6- Mantar

mantar

Mantarların evcil kuşlarda sindirim rahatsızlığına neden olduğu biliniyor. Bazı mantar çeşitlerinin baş ve gövdeleri karaciğer yetmezliğine sebebiyet vermektedir. Evcil kuşunuzun çiğ veya pişmiş mantar tüketmesine izin vermeyin.

7- Domates Yaprağı

domatoes

Patatesler ve diğer patlıcangiller gibi domatesler de kuşunuz için mükemmel lezzetli bir besindir. Ancak domates sapları, asmaları ve yaprakları evcil hayvanınız için aşırı zehirlidir.

Kuşunuza domates sunarken yeşil kısımlarını çıkartarak zehirlenmesini önleyin. Domates asidik yapıda olduğundan daha farklı sebzeleri tercih etmenizi öneririz.

8- Kafein

Kafein

Soda, kahve ve çay gibi kafeinli içecekler insanlar arasında popülerler ancak kuşunuza bu içecekleri tattırmak aşırı derecede tehlikeli olabilir. Kafein, kuşlarda kalp bozukluklarına neden olur; kalp ritmi artışı, aritmi, hiperaktivite ve kalp durması ile sonuçlanabilir

Bunun yerine kuşunuza sağlıklı saf meyve suları ya da taze bir smoothie verebilirsiniz. Hem hoşuna gider hem de besin gereksinimlerini karşılar.

9- Soğan

Soğan

Sınırlı miktarda soğan veya sarımsak tozu kabul edilebilir düzeydedir ancak aşırı soğan tüketimi kusma, ishal ve da diğer sindirim problemlerine neden olur. Uzun süreli maruz kalma durumlarında hemolitik anemi denilen kan hastalığı görülüyor. Bunun ardından solunum sıkıntısı ve ölüm geliyor.

10- Kuru Fasulye

Kuru Fasulye

Pişmiş fasulye birçok kuşun en sevdiği yiyeceklerden biri. Ancak pişmemiş kuru fasulyeler evcil hayvanınıza aşırı derecede zarar verebilir. Çiğ fasulye hemaglutinin adı verilen ve kuşlar için çok toksik olan bir zehre sahip.

Zehirlenmelerini önlemek için önce tüm çekirdekleri iyice pişirin ve kuru fasulyeleri kolay erişilebilir yerlerde bırakmaktan kaçının.