Kuzey Kore'nin İlginç Özellikleri

Kuzey Kore baştan sona bir yanılsamayla milyonlarca insanı barındıran ilginç bir ülke.

Yazar Burcu Kara
kuzey kore gerçekleri

Dünya son zamanlarda Kuzey Kore'ye ve onun yaşam tarzına giderek artan oranda ilgi göstermeye başladı. Ancak hala bu ülke hakkında çok az bilgiye sahibiz. Orada yaşayanlar bile size çelişkili cevaplar verebilir. Kuzey Kore hakkında, bu ülkeyi ve halkını biraz daha iyi anlamamıza yardımcı olacak neredeyse bilinmeyen bazı gerçekleri sıralayalım.

Kuzey Kore'ye Dair Bilgiler

Kuzey Kore dünya çapındaki baskılara rağmen Kıtalararası Balistik Füze testi yapmış bir ülkedir. Bütçesinin büyük kısmını ordusuna harcayan dünyanın en yalnız ve acımasızca yönetilen uluslarından biri. Kuzey Kore'de bir kişi ceza aldığında ailesi üç nesil boyunca o cezayı çeker. Ülkenin başkenti Pyongyang'da yalnızca hükümete yakın elitler yaşar ve hükümetle ters düşenler şehirden kovulur. Ayrıca ülke o kadar fakirdir ki çiftçiler insan dışkılarını gübre olarak kullanır, bu da hastalık ve parazit riskini artırır. Öyleyse şimdi Kuzey Kore'ye daha yakından bakalım. Ayrıca Kore'nin neden bölündüğünü açıklayan yazımıza göz atmayı unutmayın.

Kuzey Koreliler, Kore'nin Tek Parça Olduğuna İnanıyor

kuzey kore güney kore haritası

Başka bir ülkede yapılmış dünya siyasi haritasına bakarsanız üzerinde hem Kuzey hem de Güney Kore'yi görürsünüz. Bununla birlikte Kuzey Koreliler ortada yalnızca tek bir Kore olduğuna emin: Herhangi bir okul haritasında başkentin Pyongyang olduğu birleşik bir ülke gösterilir. Kendilerine Kuzey Kore yerine "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti" demelerine şaşmamalı. Her iki devletin de birleşme hayalleri olmasına rağmen kendi içlerinde bu statükoyu sürdürme nedenleri var.

Güney Kore Sınırında Sahte Bir Köy Var

Kijong-dong
Kijong-dong

Ülkenin Güney Kore sınırına Kijong-dong köyü inşa edilmiştir. Amaç Güney'deki komşulara Kuzey'de yaşamanın tüm ayrıcalıklarını göstermektir. Bu propaganda köyü elektriğin her iki ülke için kırsal alanlarda lüks olduğu 1950'lerde yapıldı.

Köyün sokaklarında askerler devriye gezerdi ve binadaki ışıklar belirli bir programa göre daima açık bırakılırdı. Binaların pencereleri 15 yıl boyunca aynı kadınlar tarafından silindi. Daha sonra teknoloji geliştikçe Güneyliler köye daha yakından bakmaya başladı ve Kijong-dong'daki evlerin zemini, tavanı veya iç duvarı olmayan boş kutulardan oluştukları ortaya çıktı.

Amerikalılara "Büyük Burunlar" Derler

kuzey kore amerika büyük burun

Kuzey Koreliler, tüm Amerikalıların büyük burunları, kocaman gözleri ve kıllı göğüsleri olduğuna inanıyor. Sığınmacıların ifadelerine göre, okullardaki beden eğitimi derslerinde Kuzey Korelilere Amerikan askerlerini öldürmeleri öğretiliyor. Bunun için askeri üniformalı, dev burunlu ve kocaman mavi gözlü karton mankenler kullanıyorlar.

Kuzey Kore Komünist Değil

Kuzey Kore'nin genel olarak Marksizm-Leninizm doktrinini takip ettiğine inanılır. Ancak Sovyetler Birliği'ndeki kişilik kültünün resmen çürütüldüğü 50'lerde ülke komünist ideolojiden vazgeçti. Juche fikri o zamanlarda filizlendi. Kuzey Koreli tarihçilere göre bu fikir 1926 gibi erken bir tarihte Marx'ın ve Vladimir Lenin'in öğretilerinin devamı olarak ortaya çıktı.

Kuzey Kore anayasasından tüm komünizm sözleri zamanla kaldırıldı. Anayasanın 2009'daki son sürümünde komünizmden eser kalmadı.

Kuzey Kore'de Vergi Yok

Kuzey Kore, insanların vergi ödemediği dünyadaki birkaç ülkeden biri. Vergilendirme "eski dünyaya" ait görülerek 1974'te kaldırıldı. Sadece ülke dışında para kazanan kuruluşlar ve kişiler vergiden muaf olmaz. Ancak Kuzey Kore'de işler pek iyi gitmiyor. Hükümetin yakında yeniden gelir vergisi uygulamasına geçme planları var.

Kim Daha Gürültülü?

güney kore sahte köyü

Kijong-dong'un 160 metre yüksekliğindeki bayrak direğinin bir görüntüsü. 2010'a kadar dünyanın en yüksek direği olarak kaldı.

Kijong-dong ile bağlantılı başka bir ilginç hikaye var. Birkaç yıl boyunca büyük bir hoparlöre ev sahipliği yaptı. Hoparlörden, Güney'den kaçmak isteyenler için Kuzey Kore'de yaşamanın zevkleri anlatıldı.

Ancak Kuzey Koreliler 2004 yılında komşularını ayartmaya yönelik çabalarının boşuna olduğunu fark ettiler ve günde 20 saat boyunca yüksek seste askeri yürüyüş sesi yayınlamaya başladılar. Güneyliler buna ünlü K-Rock'larıyla (Kore Rock'ı) karşılık verdi. Gürültü dayanılmaz noktaya gelince her iki taraf da sessizce hoparlörünü kapadı.

Kuzey Koreliler Farkında Almadan Amerikan Filmleri İzliyor

İronik ancak Kuzey Koreliler Hollywood filmlerini seviyor. Titanik ve Zor Ölüm en çok izlenen filmlerden ikisi. Ancak Kuzey Koreliler bir filmin genellikle tam olarak nerede çekildiğini bilmez. Sonuçta büyük burunu olan yalnızca Amerikalılar değil. Bununla beraber Güney Kore televizyonunu izlemek daha da risklidir çünkü bir filmin veya şovun nereden geldiği bilmezseniz büyük kınama alırsınız.

Kimilsungia ve Kimjongilia

Kimilsungia ve Kimjongilia.
Kimilsungia ve Kimjongilia.

Bunlar Kuzey Kore'de yetiştirilen komik bitkilerdir. Komikler çünkü Kimjongilia melez bir begonyadır ve adı ülkenin önceki lideri Kim Jong-il'den gelir. Kimilsungia ise melez bir orkidedir ve bir diğer eski lider Kim il-Sung'un adını taşır. İki çiçek de Kuzey Kore'nin sembolü değil. Bu rol manolyaya ait. Ancak ülkede her yıl en iyi çiçeği yetiştirme yarışması düzenleniyor ve katılan her aile Kimilsungias ve Kimjongilias bitkilerini kullanmak zorunda.

Kuzey Kore, Dünyanın Önde Gelen Bir Deniz Ürünü İhracatçısı

Kuzey Kore'nin ana ticaret ortağı komşusu Çin ve ülkedeki ihracatın yaklaşık %60'ını oluşturuyor. Başlıca ihracat kalemlerinden biri yurtdışına satılan tüm malların dörtte birini oluşturan balık gibi deniz ürünleridir. Kuzey Kore ayrıca su ürünleri ihracatı yapan ilk 20 ülke arasında yer alıyor.

Kuzey Kore'nin ihraç ettiği diğer bir ürün de anıtlardır. Tesis Mansudae Sanat Stüdyosu adını taşır ve 120.000 m2 ile dünyanın en büyük sanat üretim merkezlerinden biri. Tüm dünyadan insanlar anıtsal sanat eseri, tablo ve duvar halısı sipariş edebiliyor.

Kuzey Kore'nin Lideri Ölü Bir Adamdır

Solda Kim il-sung ve sağda Kim Jong Il heykeli.
Solda Kim il-Sung ve sağda Kim Jong-il heykeli. (Fotoğraf: Vincent Yu/AP)

Kuzey Kore, dünyanın en benzersiz yönetim biçimine sahip: Necrocracy (Nekrokrasi). Çünkü Kim il-Sung öldükten sonra Kuzey Kore'nin Ebedi Lideri ilan edildi. Kuzey Kore'nin görevdeki lideri Kim Jong-un uygulamada Kuzey Kore'nin Yüksek Lideri, Ordu Yüksek Komutanı ve İşçi Partisi Yöneticisi'dir. Ancak başkanlığı hala elinde bulunduran ölen Kim il-Sung'dur. Durum böyle. Kim Jong-un en azından ülkenin kötü yönetiminden kendini suçlu tutmayabilir.

Ülke Nüfusunun %0,4'ü Arirang Gösterisinde Yer Alıyor

Kuzey Kore Arirang gösterisi
65. yıl kutlamalarında Arirang gösterisi. (Fotoğraf: Rodong Sinmun)

Arirang Festivali dünyada yapılan en büyük kitlesel performans ve Guinness Dünya Rekorları Kitabına dahi eklendi. Her yıl yaklaşık 100.000 kişi katılıyor. Ülkenin tüm nüfusu 25 milyon. Gösteri ayrıca 114.000 kişilik kapasitesi ile dünyanın en büyük stadyumu olan 1 Mayıs Stadyumu'nda gerçekleştiriliyor.

Kim Jong-un Eşsiz Kabul Edilir

Kuzey Kore'de, çocuklara liderin adını vermek resmen yasaktır. Bir çocuğa lider göreve gelmeden önce böyle bir isim verildiyse ebeveynler acilen adını değiştirmelidir. 2011'de Kim Jong-un'un babası Kim Jong-il kendi adı hakkında eşdeğer bir kararname çıkardı. Bununla birlikte bu adımı ilk atan sırasıyla büyükbaba ve baba Kim il-Sung'dur ve daha önceki tüm yasaklar hala yürürlüktedir.

Kuzey Kore'de Hem Erkekler Hem de Kadınlar İçin Zorunlu Askerlik Var

Pek çok ülkede zorunlu askerlik hizmeti var ancak hiçbiri Kuzey Kore'deki kadar uzun değil: 18 yaşın üzerindeki tüm erkekler orduda 10 yıl hizmet etmelidir. 2003 yılına kadar süre 13 yıldı.

2015 yılında kadınlar da askere alınmaya başladı ve liseden mezun olduktan sonra 23 yaşına kadar hizmet etmeleri kararlaştırıldı. Bu da ülkenin yaklaşık 1 milyon aktif askeri personele (dünyada 4.) sahip olmasını sağlıyor ve neredeyse 6 milyon yarı-askeri personel var.

Kuzey Kore'de Sadece 15 Saç Stiline İzin Veriliyor

Her iki cinsiyet için de 15 saç kesimine izin verilir. Olumlu yanından bakarsak cinsiyet eşitliği var. Bununla birlikte, erkeklerin saç kesimlerinin hiçbiri Yüce Liderlerin saçına benzeyemez.

Kuzey Kore Farklı Zaman Diliminde Yaşıyor

Kuzey Kore batı ülkeleriyle aynı zaman dilimini benimsemiyor. Kuzey Kore takvimi, kurucusu Kim iI-Sung'un 1912'deki doğum gününü takvimde birinci yıl baz alır. Yani biz 2000'lerde yaşarken Kuzey Kore yıl 107'de yaşamaktadır.

Kim il-sung İsveç'ten 1000 Volvo Satın Aldı Ancak Parasını Ödemedi

Kuzey Kore'ye dair tuhaf gerçeklerden biri daha. Ülkenin kurucusu Kim iI-Sung 70'lerde İsveç'ten Volvo otomobiller satın aldı ancak hiçbir zaman ödemesini yapmadı. İsveç hükümeti hala her yıl ülkeye fatura gönderiyor ve mevcut borç yaklaşık 2,8 milyon USD olmuş durumda.

Diğer Gerçekler

  • Kuzey Kore'nin kendi basketbol kuralları var. Serbest atışı kaçırmak puan kaybettirir, 4 sayılık atışlar vardır ve smaç 3 sayıdır.
  • Kot giymek yasa dışıdır.
  • Ülkenin liderlerine kutsal gözüyle bakılır. Kimisinin 3 yaşında araba sürmeye başladığı, kimisinin ilk bovlingde 300 sayı yaptığı ve kimisinin ise mükemmel olduğu için hiç dışkılamadığı ya da işemediği söylenir.
  • Çocuklarını okula gönderen ebeveynler kendi masasını ve sandalyesini sağlamak zorundadır.
  • Kore Savaşı'ndan sonra doğan Kuzey Koreliler yetersiz beslenme nedeniyle Güney Korelilerden ortalama 5 cm kısa kaldılar.
  • Ülkede yalnızca hükümet tarafından onaylanan müzikler dinlenebiliyor.