Mercedes-Benz Miami'de İnşa Ettiği Kule ile Mimari Hedeflerini Yükseltiyor

Alman otomobil markası Mercedes-Benz, Kuzey Amerika'da SHoP Architects ile işbirliği içinde tasarlanan ve "duyusal saflık" felsefesinden beslenen ilk markalı gökdelenini tanıttı.

Yazar Burcu Kara
mercedes benz miami bina
Miami'deki Mercedes-Benz Places 67 kattan oluşacak ve bu katların çoğunda lüks konutlar yer alacak. Kaynak: Mercedes-Benz/The Boundary

Mercedes-Benz mimari tasarım konusunda ciddileşen son lüks otomobil üreticisi. Dubai'de süper yüksek bir gökdeleni duyurduktan sadece birkaç ay sonra, şirket şimdi de Miami'de inşaatı devam eden göz alıcı lüks konut kulesi şeklindeki ilk Birleşik Devletler binasının planlarını açıkladı.

Miami'deki Mercedes-Benz Places, kıyı kentinin Brickell mahallesinde yer alacak ve American Copper Buildings ve Brooklyn Tower'dan sorumlu SHoP Architects tarafından tasarlandı. Geliştirme çalışmalarını JDS yürütüyor. Henüz tam yüksekliği hakkında bir bilgimiz yok, ancak 67 kattan oluşacak, yani bu önemli bir bina olacak ve çok sayıda istiflenmiş kutu şeklini alacak.

Mercedes-Benz'in basın açıklamasında "Miami'deki Mercedes-Benz Places'ın tasarımı göz alıcı, küp şeklinde karma kullanımlı bir kule etrafında şekilleniyor" denildi. "Bu basit geometrik gövdeler birbirine bağlanarak Miami'nin mevcut mimari manzarasında öne çıkan bir gökdelen oluşturuyor. Binanın şekli Mercedes-Benz'in tasarım felsefesi olan Sensual Purity (Duygusal Saflık) ile rafine edilmiştir. Bu, net formlar ve duyusal yüzeyler yaratmak için bir araya gelen iki zıt ilke olan zeka ve duygunun ortak yaşamıdır. Sensual Purity'nin duygusal tarafı, doğadan ilham alan serbest akışlı, eliptik çizgiler ve şekillerle karakterize edilir. Üst üste dizilmiş kutu tasarımıyla bu proje, tasarım dilinin teknik yönünü yansıtıyor."

Miami'deki Mercedes-Benz Mekanları şehrin Brickell semtinde yer alacak ve ünlü Biscayne Körfezi'nin manzarasını sunacak. Kaynak: Mercedes-Benz/The Boundary

Gökdelenin iç kısmında, büyüklükleri daha mütevazı stüdyo dairelerden daha büyük üç yatak odalı konutlara kadar değişen 791 konut yer alacak. Bununla birlikte, alt katlarda bazı ofis alanları, bir otel ve perakende alanı ile açıklanmayan olanaklar da bulunacak. İç dekorun nasıl olacağına dair henüz bir bilgimiz yok, ancak Mercedes-Benz'in otomotiv tasarım diline ince bir gönderme yapılacağı kesin.

Miami'deki Mercedes-Benz Places 791 konutun yanı sıra ofis alanı, otel ve perakende alanı içerecek. Kaynak: Mercedes-Benz/The Boundary

Ayrıca, ana binanın yanı sıra proje, New York'taki High Line'dan sorumlu Field Operations firması tarafından yakındaki bir parkın yeniden peyzaj düzenlemesi de dahil olmak üzere çevredeki alanın dönüştürülmesini içerecek.

Miami'deki Mercedes-Benz Places'ın inşaatına başlandı ve 2027 yılında tamamlanması bekleniyor. Bugatti, Bentley ve Aston Martin'in örnekleri de dahil olmak üzere şu anda gerçekleşen oldukça fazla sayıda mimari ve otomotiv işbirliğine katılıyor.