Michael Collins: Apollo 11 Görevinin Unutulan Astronotu

Michael Collins'in işi yörüngesini korumak, Ay'ın yüzeyindeki görevi takip etmek ve Ay'ı fotoğraflamaktı.

Yazar Burcu Kara
Michael Collins

Astronot Michael Collins sık sık "unutulan astronot" olarak bilinir. Temmuz 1969'da Apollo 11 ile Ay'a uçtu ancak oraya asla ayak basmadı. Collins görev süresince Ay'ın yörüngesini dolaştı, fotoğraflar çekti ve Ay'a inen Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'i yüzey görevlerini tamamladıktan sonra geri almak için komuta modülünü hazır tuttu.

Apollo 11 Görevinin Unutulan Astronotu Michael Collins

Michael Collins apollo 11
Apollo 11 Ay iniş ekibinin komuta modülü pilotu olan astronot Michael Collins, görev hazırlığı için Kennedy Uzay Merkezi'ndeki simülasyon eğitimi sırasında uçuş planını inceliyor.

Michael Collins hakkında hızlı bilgiler:

  • Doğum tarihi: 31 Ekim 1930, Roma, İtalya
  • Ebeveynler: James Lawton Collins, Virginia Stewart Collins
  • Eş: Patricia Mary Finnegan
  • Çocuklar: Michael, Ann ve Kathleen Collins
  • Eğitim: Harvard Üniversitesi, West Point ABD Askeri Akademisi
  • Askeri kariyer: ABD Hava Kuvvetleri, Deneysel Uçuş Okulu, Edwards Hava Kuvvetleri Üssü
  • NASA başarıları: Gemini astronotu, Apollo 11 Komuta Modülü pilotu, Neil Armstrong ve Buzz Armstrong ile Ay'a uçtu.
  • İlginç bilgiler: Collins aktif bir suluboya sanatçısıdır, Everglades'i ve hava taşıtlarını resmetmiştir.

Michael Collins'in Yaşamı

Michael Collins 31 Ekim 1930'da Roma'da doğdu. Baba Collins kariyeri boyunca orduda çalıştı ve aile oldukça sık taşındı. Sonunda Washington, D.C.'ye yerleştiler ve Michael Collins, West Point'teki Amerika Birleşik Devletleri Harp Okulu Üniversitesi'ne gitmeden önce St. Albans okuluna gitti.


İlgili:


Collins, 3 Haziran 1952'de West Point'ten mezun oldu ve hemen pilot olmak için ABD Hava Kuvvetleri'ne girdi. Teksas'ta uçuş eğitimi aldı. 1960'da Edwards Hava Kuvvetleri Üssü'nde USAF Deneysel Test Pilot Okulu'na katıldı. İki yıl sonra, astronot olmak için başvurdu ve 1963'te programa kabul edildi.

Michael Collins ve NASA Kariyeri

michael collins astronot apollo 11

Michael Collins NASA'ya şimdiye kadar seçilen üçüncü astronot grubu ile katıldı. Programa katıldığında, geleceğin diğer astronotları Joe Engle ve Edward Givens ile birlikte halihazırda yüksek lisans öğrencisi olarak uzay uçuşu temelleri eğitimi almıştı. Astronot Charlie Bassett (uzaya uçmadan bir kazada öldü) aynı zamanda sınıf arkadaşıydı.

Collins aldığı eğitim ile Gemini programı için gemi dışı uzaysal aktivite (EVA) planı ve uzay yürüyüşleri sırasında kullanılan uzay giysileri konusunda uzmanlaşmıştır. Gemini görevine yedek olarak atandı ve 18 Temmuz 1966'da Gemini 10 görevi için uçtu. Görevde Collins ve mürettebat astronot John Young'un Agena araçlarıyla buluşması istendi. Ayrıca başka testler yaptılar ve Collins yörüngedeki görevleri süresince iki uzay yürüyüşü yaptı.

Ay'a Gidiş

apollo 11 ekibi
Apollo 11 astronotları (soldan sağa) Aldrin, Collins ve Armstrong tarihi Ay görevi sonrası denize indikten sonra kurtarma gemisi Hornet'in karantina odasının penceresinden bakıyorlar.

Collins, Dünya'ya döndükten sonra Apollo görevi için eğitim almaya başladı. Sonunda Apollo 8'e atandı. Bazı tıbbi konular nedeniyle, Collins bu görevi yerine getirmedi. Bunun yerine Kapsül İletişimcisi ("Capcom" olarak bilinir) olarak görev yaptı. Görevi, uçuş sırasında Frank Borman, James Lovell ve William Anders ile olan tüm iletişimi sağlamaktı. Bu görevi takiben NASA, Ay'a giden ilk ekibi açıkladı: Keşif ve iniş için Neil Armstrong ve Edwin "Buzz" Aldrin, Ay'ı dolanması içinse Komut Modülü pilotu Michael Collins.

Üç adam 16 Temmuz 1969'da Apollo 11 görevi için Kennedy Uzay Merkezi'nden yükseldi. Dört gün sonra Eagle inişçisi komuta modülünden ayrıldı ve Armstrong ile Aldrin Ay'a yol almaya başladı. Collins'in işi yörüngesini korumak, Ay'ın yüzeyindeki görevi takip etmek ve Ay'ı fotoğraflamaktı. Ardından diğer iki astronot hazır olduğunda Eagle Lander ile buluşmak ve herkesi tekrar eve götürmekti. Collins görevini yerine getirdi. Ancak sonraki yıllarda Armstrong ve Aldrin'in güvenli bir şekilde inmesi ve geri dönmesi konusunda fazlasıyla endişeli olduğunu ilk kez itiraf etti. Misyon bir başarıydı ve geri döndüklerinde üç astronot da dünya çapında kahraman olarak ilan edildi.

Michael Collins'in Yeni Kariyeri

Başarılı Apollo 11 uçuşunun ardından, Michael Collins 1969'da Cumhurbaşkanı Richard Nixon'a hizmet veren Kamu İşleri Dışişleri Bakanı Yardımcısı olarak seçildi ve devlet hizmetine katıldı. Bu görevi 1971 yılında Ulusal Hava ve Uzay Müzesi Direktörü olana dek sürdürdü. Collins bu işi 1978 yılına kadar devam ettirdi ve daha sonra Smithsonian Enstitüsü Müsteşarlığına (Hava ve Uzay Müzesi'nin üstündeki ana organ) atandı.

Smithsonian'dan ayrıldıktan sonra Michael Collins Harvard Business School'da okudu ve LTV Aerospace'in başkan yardımcılığını yaptı. Ayrıca Bir Astronotun Maceraları olarak da bilinen "Carrying the Fire" başlıklı otobiyografisi dahil olmak üzere birçok kitap yazdı. Aynı zamanda bir suluboya sanatçısı olarak da iyi bilinmektedir ve Florida'daki doğa manzaraları ile uzay aracı ve uçak konularına odaklanmıştır.

Michael Collins'in Ödülleri ve Bıraktıkları

Michael Collins yaşlılığı
Amerikalı eski astronot ve test pilotu Michael Collins ECAD Blast Off! sırasında konuşuyor.

Michael Collins emekli bir USAF generalidir ve Deneysel Test Pilotları Derneği ve Amerikan Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü gibi bir dizi kurumu yönetmektedir. Ayrıca Astronot Onur Listesi'ne de dahil oldu. Yıllar içerisinde Collins'e Başkanlık Özgürlük Madalyası, NASA İstisnai Hizmet Madalyası, Hava Kuvvetleri Seçkin Hizmet Madalyası ve NASA'nın Seçkin Hizmet Madalyası dahil olmak üzere birçok ödül verildi. Bir asteroit ve bir ay kraterine adı verildi. Nadir ve eşsiz bir onur olarak, birkaç filmde ve televizyonda yer almaları nedeniyle Collins ve diğer astronotlar Armstrong ile Aldrin, Hollywood Bulvarı'nda Apollo 11 astronotlarına adanmış bir yıldıza sahiplerdir. Ay'a uçuşuyla ilgili bir belgeselde de yer aldı.

Collins, eşi Patricia Mary Finnegan'ı 2014'te kaybetti. Aktif olarak konuşmalar yapmaya, resim çizmeye ve yazı yazmaya devam ediyor.

Michael Collins: Apollo 11 görevinin unutulan astronotu yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/bilim-teknoloji/