İnşaat Mühendislerine Göre Modern Dünyanın Yedi Harikası

20. yüzyılın en büyük inşaat mühendisliği başarılarına bir övgü olarak, Amerikan İnşaat Mühendisleri Derneği, Modern Dünyanın Yedi Harikası'nı seçti.

Yazar Ata Hunu
modern dünyanın yedi harikası arasında olan golden state köprüsü

Amerikan İnşaat Mühendisleri Birliği bir süre önce Modern Dünyanın Yedi Harikası'nı seçti. Bunlar insanların dünyada inanılmaz yapılar inşa etme yeteneklerini gösteren mühendislik harikalarıdır. Ayrıca daha önce yer verdiğimiz Antik Dünyanın Yedi Harikası yazımıza göz atmayı unutmayın.

1. Manş Tüneli

Manş Tüneli

İlk harikamız (alfabetik sırayla) Manş Tüneli'dir. 1994 yılında açılan Manş Tüneli, İngiltere'deki Folkestone'u Fransa'daki Coquelles'e bağlayan İngiliz Kanalı altında bulunan bir tünel. Manş Tüneli aslında üç tünelden oluşuyor: İki tünel tren taşıyor ve servis tüneli olan daha küçük bir orta tünel daha bulunuyor. Manş Tüneli 50 km uzunluğunda ve 24 km'si su altında. Modern dünyanın yedi harikasından biri.

2. CN Kulesi

CN Kulesi

Kanada, Ontario, Toronto'da bulunan CN Kulesi, 1976 yılında Kanada Ulusal Demiryolları tarafından inşa edilen bir telekomünikasyon kulesi. Günümüzde CN Kulesi federal olarak Canada Lands Company (CLC) Limited'a ait. 2020 yılı itibariyle CN Kulesi, 553,3 metre ile dünyanın dokuzuncu büyük kulesidir. CN Kulesi, Toronto bölgesinde televizyon, radyo ve kablosuz sinyaller yayınlıyor. Modern dünyanın yedi harikası arasında.

3. Empire State Binası

Empire State Binası

Modern dünyanın yedi harikası arasında olan Empire State Binası 1 Mayıs 1931'de açıldığında 381 metre yüksekliğiyle dünyadaki en uzun binaydı. Empire State Binası, New York şehrinin simgesi haline geldi ve imkansızı yapma konusunda insan başarısının sembolü oldu. New York'ta 350 Fifth Avenue'de (33. ve 34. sokaklar arasında) yer alan Empire State Binası 102 katlı bir yapıdır. Binanın paratoner tepesine kadar olan yüksekliği 443 metre.

4. Golden Gate Köprüsü

Modern dünyanın yedi harikasından olan golden gate köprüsü

San Francisco şehrini Marin köyü ile kuzeye bağlayan Golden Gate Köprüsü 1937'de tamamlandığında dünyanın en uzun köprüsü oldu. 1964'te New York'ta yapılan Verrazano Narrows Köprüsü daha sonra bu birinciliği almıştır. Golden Gate Köprüsü 2,7 km uzunluğunda ve her yıl köprüden yaklaşık 41 milyon geçiş yapılıyor. Golden Gate Köprüsü'nün inşasından önce San Francisco Körfezi boyunca mevcut olan tek ulaşım yolu feribottu.

5. Itaipu Barajı

Modern dünyanın yedi harikasından olan itaipu barajı

Brezilya ve Paraguay sınırında yer alan Itaipu Barajı, dünyanın en büyük hidroelektrik tesisidir ve modern dünyanın yedi harikasından biridir. 1984 yılında tamamlanan yaklaşık 12 kilometre uzunluğundaki Itaipu Barajı, Parana Nehri'ni keser ve 177 kilometre uzunluğundaki Itaipu Rezervuarı'nı meydana getirir. Çin'in Üç Boğaz Barajı'nın ürettiği elektrikten daha fazla elektrik üreten Itaipu Barajı'ndaki elektrik Brezilya ve Paraguay arasında paylaşılıyor. Baraj, Paraguay'ın elektrik ihtiyacının %90'ından fazlasını karşılamakta.

6. Hollanda Kuzey Denizi Koruma Çalışmaları

Modern dünyanın yedi harikasından biri.
Modern dünyanın yedi harikasından biri.

Yaklaşık üçte biri deniz seviyesinin altında olan Hollanda kıyıda bir ülke olmasına rağmen okyanusların önüne kurduğu bentler ve diğer engeller ile Kuzey Denizi'nde yeni topraklar oluşturdu. İnşası 1927'den 1932'ye kadar süren Afsluitdijk (Son Bent) adlı 30 kilometre uzunluğundaki bent Zuiderzee denizini IJsselmeer tatlı suyuna dönüştürdü. Ardından yapılan bentler ile IJsselmeer toprağı ıslah edildi. Yeni toprak, önceleri yüzyıllardır deniz ve su olan bölgede Flevoland eyaletinin kurulmasını sağladı. Bu inanılmaz proje bütün halinde Hollanda Kuzey Denizi Koruma Çalışmaları (Netherlands North Sea Protection Works) olarak biliniyor. Modern dünyanın yedi harikasından biri olmayı hakeder.

7. Panama Kanalı

Modern dünyanın yedi harikasından olan panama kanalı

Panama Kanalı olarak bilinen 77 km uzunluğundaki bu uluslararası su yolu gemilerin Atlantik Okyanusu ve Pasifik Okyanusu arasında seyahat etmesini sağlıyor. Güney Amerika'nın güney ucundaki Horn Burnu çevresinden yapılacak bir yolculuktan yaklaşık 12.875 km tasarruf ettirir. 1904-1914 yılları arasında inşa edilen Panama Kanalı, bugün Panama'ya ait olmasına rağmen bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri'ne aitti. Kanaldaki üç kilit set üzerinden geçmek yaklaşık on beş saat sürer (zamanın yarısı trafik nedeniyle beklemekle geçer). Modern dünyanın yedi harikası denildiğinde ilk akla gelen projelerden biridir.