Müzik Terapisi: Müzik ile Tedavi Edilmek

Akıl sağlığı sorunlarını tedavi etmede yeni yöntemler denemek daima ilgi odağıdır. Bugün çoğu modern ülkede yetişkinlerin yaklaşık %30'u depresyon ve anksiyeteye sahip.

Muzik-terapisi

Akıl sağlığı problemleri denildiğinde herkes ilaç tedavisini ve konuşarak terapiyi göz önüne alır. Ancak doktorlar günümüzde içgüdüsel tedavilere daha önem verir hale geldi. Müzik terapisi bunlardan biri. Müzik terapisi depresyon ve anksiyete yaşayan insanlar için kullanılıyor. Fikrin temelinde müziğin kalp, zihin ve ruha dokunma özelliğini kullanmak var. Peki müzik ile tedavi nasıl işe yarıyor?

Müziğin Ruh Sağlığına Etkisi

müzik terapisi

Müzik daima konuşarak verilen geleneksel terapiden yanıt almayan insanlar için kullanılan bir araçtı. Kederli ve depresyonlu olmak zihni dağıtarak insanı kendisi olmaktan uzaklaştırır. Ancak insana kişisel anlamlar yüklediği tanıdık müzikler dinletmek onların travma öncesi sağlıklı durumlarına dönmelerini destekliyor.

Müzik terapisi henüz geleneksel dışı bir yaklaşım. Ancak doktorlar depresyon, kaygı, keder, suçluluk ve yalnızlığı tedavi etmede önemli potansiyele sahip olduğuna inanıyor. Hastaneler müzik terapisini uyguluyor ve müzik terapisti yeni mesleklerden biri. Bu yönüyle müziğin beyin üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmalar var.

Bir müzik terapisi müzik yapmak, şarkı yazmak, şarkı söylemek, dans etmek, müzik dinlemek ve müzik tartışmayı içerebiliyor. Müzik, bazı davranışları pekiştirmek veya değiştirmek için kullanılır. Örneğin, analitik müzik terapisi denilen türde bilinçsiz düşünceleri ifade etmek için şarkı söylenir veya enstrüman çalınır. Terapistle müzikal bir "diyalog" kullanılması istenir. Benenzon müzik terapisinde ise içsel psikolojik duruma en çok uyan dış sesler belirlenir.

Müzik Terapisi Nasıl Etki Ediyor?

Müzik terapisi, müziğin insanda ruh halini iyileştiren doğal özelliklerini kullanan terapötik bir yaklaşım. Örneğin, yakın tarihli bir araştırmaya göre tanıdık müzikler çalmanın felçli insanlarda beyin bağlantısını iyileştirdiği görülmüştür. Müzik terapisinin beyni etkileme yolu hala çözülemedi ancak araştırılıyor.

Müzik terapisinin insana etkileri arasında şunlar var:

  • Beyin bölgelerini etkinleştirmek, anıları, duyguları ve karar vermeyi iyileştirmek.
  • Kalp hızı ve kan basıncını düşürmek.
  • Kas gerginliğini düşürmek.
  • Stresi azaltmak.
  • Sakinlik duygusunu artırmak.

Müzik terapistlerine göre müzik çok yönlüdür ve beynin birçok bölümünü etkisi altına alır. Özellikle hastane gibi içinde bulunulan anormal ortamları normalleştirmeyi sağlar. Müzik ve müzik terapisi elbette depresyon gibi bir sağlık sorununu gidermeyecektir ancak belirtileri hafiflettiği bilinen bir araçtır.

Ruh Sağlığı Sorunları Artışta

Akıl sağlığı sorunlarını tedavi etmede yeni yöntemler denemek daima ilgi odağıdır. Bugün çoğu modern ülkede yetişkinlerin yaklaşık %30'u depresyon ve anksiyeteye sahip. Son salgından doğan tecritin başlattığı korku ve endişe zihinsel bu sağlık sorunlarını artırdı. İnsanlar daha çok yalnızlık, depresyon ve kaygı yaşadı.

Tıpkı pandemide olduğu hastalar için daha etkili zihinsel sağlık kaynaklarına olan ihtiyaç arttı. Sanatın insanlık tarihindeki merkezi rolüne bakılırsa müziğin terapötik potansiyeli olmasını beklemek doğal. Ne de olsa birçok insan her gün daha iyi ruh sağlığı için müzik dinliyor. Endişe veya üzüntülüysek yatıştırıcı, enerjiye ihtiyacımız varsa hareketli tonlara yöneliyoruz.