NASA Fotoğrafı Gökyüzündeki Dairesel Fenomeni Yakaladı

Florida'nın batı kıyısındaki Meksika Körfezi üzerinde 30 Ocak 2024'te büyüleyici bir kavum bulutu kümesi belirdiğinde, NASA'nın Terra uydusundaki Orta Çözünürlüklü Görüntüleme Spektroradyometresi (MODIS) bunu fotoğraflamakta gecikmedi.

nasa garip bulutlar
Bu görüntü 30 Ocak 2024 tarihinde Florida'nın batı kıyısı açıklarında Meksika Körfezi üzerinde bir kavum kümesini göstermektedir. NASA'nın Terra uydusundaki MODIS (Orta Çözünürlüklü Görüntüleme Spektroradyometresi) tarafından çekilmiştir. Görsel: NASA

Bu yılın başlarında NASA'nın Terra uydusu Meksika Körfezi üzerinde dolaşırken, araçlarından biri tuhaf görünümlü bulutların fotoğrafını çekti.

Bulutlar sanki birileri gökyüzüne delik açmış gibi görünüyordu. Bu olağandışı fenomen yeni değil. NASA'ya göre araştırmacılar 1940'lardan beri bunu belgeliyorlar. Ancak yaklaşık 15 yıl öncesine kadar bilim insanları nihayet bir açıklama bulamadı.

Bu özellikler resmi olarak kavum bulutları olarak adlandırılıyor, ancak bazen delik delen bulutlar olarak da adlandırılıyor. O kadar büyükler ki onları yerden ve uzaydan görebiliyorsunuz. Yerden bakıldığında böyle görünebilirler:

Görsel: Wikimedia

İnsanların onları uçan daireler ya da diğer olağandışı fenomenlerle karıştırması hiç de şaşırtıcı değil. Sıradan bir bulut gibi görünmüyorlar.

Ve aslında, sıradan bir bulut da değiller. Eğer insan teknolojisi olmasaydı, kavum bulutları asla var olmazdı.

Bu bulutlar, 2010 ve 2011 yıllarında yayınlanan bir çift araştırmaya göre, uçaklar orta seviyedeki altokümülüs bulutlarının (aşırı soğumuş damlacıklardan oluşan bulutlar) arasından uçarken oluşuyor.

NASA'nın Langley Araştırma Merkezi'nden araştırmacılar 2010 yılında, uçağın bulutların içinden geçerken yaptığı açı ne kadar sığ olursa, geride bıraktığı kavumun da o kadar büyük olacağını bulmuşlardır.

Analiz, her tür uçağın kavum bulutları üretebileceğini gösterdi.

NASA'nın Terra uydusu 30 Ocak'ta Florida'nın batı kıyısı yakınlarında kavum bulutlarından oluşan bir "kümenin" fotoğraflarını çekti. Ajansa göre Miami Uluslararası Havaalanı'ndan yapılan günde 1.000'den fazla uçuş, bu fenomene büyük katkıda bulunuyor.

Terra uydusu Dünya atmosferindeki değişiklikleri ve iklim değişikliğinin etkilerini incelemek üzere tasarlanmıştır. Araştırmacılar uydudan toplanan verileri insan faaliyetlerinin ve doğal afetlerin etkilerini haritalamak için kullanmaktadır.