Nasıl CIA Ajanı Olunur? CIA Casusu Olarak Yaşam

CIA casusluğu işi herkes için değildir. Yalnızca “bir meslekten daha fazlasına sahip olmak isteyen olağanüstü bireyler” içindir.

Çoğu insanın bir casus işine girmeyi umduğu ilk yer genellikle ABD Merkezi İstihbarat Ajansı (CIA)'dir. "Spy / Casus" unvanını hiç kullanmamış ve asla kullanmayacak olmasına rağmen bu ajans, işi dünyanın dört bir yanından askeri ve politik istihbarat toplamak olan seçkin kişileri işe alır — özünde casusları. Peki nasıl CIA casusu olunur?

CIA casusu olmak

cia casusu olmak

CIA görece daha geleneksel iş olanakları sunarken, Operasyonlar Direktörlüğü (DO), önceleri Ulusal Gizli Servis (NCS) olarak bilinirdi, ABD menfaatlerini korumak için yabancı ülkelerden gerekli bilgileri toplamakla görevli "Gizli Araştırmacıları" işe almaktadır. Bu bilgiler, Amerika Birleşik Devletleri'ni ve Kongre Başkanı'nı terörizm, sivil huzursuzluk, hükümet yolsuzluğu ve diğer suçlara karşı korumakta kullanılır.

CIA casusluğu işi herkes için değildir. Yalnızca "bir meslekten daha fazlasına sahip olmak isteyen olağanüstü bireyler" içindir. Operasyonlar Direktörlüğü "casusluğun en derin kaynaklarını zorlayacak bir yaşam tarzı" diyerek adaylardan "maceracı bir ruh" talep eder. "Güçlü bir kişilik, üstün zihinsel yetenek, sağlam akıl ve en üst düzeyde dürüstlük" beklediklerini yazarlar.

Ve evet, casusluk işi tehlikeli olabilir çünkü CIA'e göre bu casuslar "hızlı hareket etmeleri gereken belirsiz ve yapılandırılmamış durumlarla başa çıkmak" zorunda kalırlar.

CIA'de kariyer

Bir casus olarak çalışmanın birçok zorluğunu göze alan insanlar için, CIA'in Operasyonlar Direktörlüğü kapsamlı ajans eğitim programlarını tamamlayacak nitelikli insanlar için dört giriş seviyesi pozisyon sunuyor.

  • Çekirdek Toplayıcılar ve Operasyon Görevlileri, zamanlarının çoğunu yurt dışında istihbarat sağlayan insanları (HUMINT) işe almak, korumak ve idare etmek için harcamaktadır.
  • Çekirdek Toplayıcılar ve Koleksiyon Yönetim Görevlileri, Çekirdek Toplayıcılar ve Operasyon Görevlisi'nin çalışmalarını yönetir ve topladıkları insani bilgileri dış politika topluluğu ve istihbarat topluluğu analistleri için değerlendirir ve dağıtır.
  • Personel Operasyon Görevlileri, CIA'in ABD merkezi ile sahadaki görevliler ve denizaşırı acenteler arasında irtibat kurar. Kapsamlı olarak seyahat ederler ve belirli dünya bölgeleri hakkında veya terörizm gibi tehditler konusunda uzman olmaları gerekir.
  • Uzmanlaşmış Beceriler Görevlileri, tüm CIA operasyonlarını yürütmek veya desteklemek için askeri deneyimlerini veya uzman teknik, medya veya dil becerilerini kullanarak herhangi bir yerde çalışabilirler.

CIA'in iş unvanları arasında Koleksiyon Yönetim Görevlisi, Dil Görevlisi, Operasyon Görevlisi, Paramiliter Operasyon Görevlisi, Personel Operasyon Görevlisi ve Hedefleme Görevlisi var.

Başvuruda bulundukları pozisyona bağlı olarak başarılı olmuş giriş seviyesi iş adayları, CIA'in Profesyonel Stajyer Programı, Gizli Servis Stajyer Programı veya Genel Merkez Stajyer Programı'ndan geçerler.

Giriş seviyesi çalışanlar eğitim programını başarıyla tamamladıktan sonra kurumun mevcut ihtiyaçlarına göre kanıtlanmış tecrübeleri, güçlü yönleri ve becerileri neticesinde bir kariyer yoluna atanırlar.

Bir Casusun İş Nitelikleri

cia casusu olmak

Tüm CIA meslekleri için yapılan başvurularda ABD vatandaşlığı aranmaktadır. Operasyon Direktörlüğü'ndeki işler için tüm başvuru sahipleri ortalama en az 3.0 not ortalaması ile lisans derecesine sahip olmalı ve devlet güvenlik iznine hak kazanmalıdır.

İnsan bilgisinin toplanmasını içeren işlere başvuranların yabancı bir dilde uzman olması gerekir; bunun derecesi ne kadar iyi olursa şans o kadar yükselir. İşe alım tercihi genellikle askeri, uluslararası ilişkiler, işletme, finans, ekonomi, fizik bilimi veya nükleer, biyoloji veya kimya mühendisliği konularında kanıtlanmış deneyime sahip adaylar üzerinden yapılır.

Casusluk stresin egemen olduğu bir kariyer olduğundan, güçlü stres yönetimi becerisine sahip olmayan insanların başka mesleklere bakması beklenir. Diğer faydalı beceriler çoklu görev, zaman yönetimi, problem çözme ve mükemmel yazılı ve sözlü iletişimi içerir. İstihbarat görevlileri genellikle ekiplere atandığından, başkalarıyla birlikte çalışabilme ve liderlik yapabilme esastır.

CIA'e İş Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Özellikle casusluk işlerinde CIA'in başvuru süreci zaman alabilmektedir. "Dövüş Kulübü" filminde olduğu gibi, CIA'in casus işleri için başvuruda bulunma konusundaki ilk kural casusluk işine başvurduğunuzu kimseye söylememektedir. Ajans asla "casus" kelimesini kullanmazken, başvuru sahiplerini kimseye kim olduklarını açıklamama konusunda uyarmaktadır. Bu, gelecek de casus olabilecek bir kişinin kimliğini gizlemesini sağlar.

Operasyon Müdürlüğü'ndeki işlere CIA'in web sitesinden çevrimiçi olarak başvuru yapılır. Ancak, tüm olası adaylar başvuru yapmadan önce başvuru sürecini dikkatlice okumalıdır.

Ek bir güvenlik önlemi olarak, başvuru sahiplerinin başvuruya devam etmeden önce şifre korumalı bir hesap oluşturmaları gerekir. Başvuru işlemi üç gün içinde tamamlanmazsa hesap ve girilen tüm bilgiler silinir. Sonuç olarak başvuru sahipleri başvuruyu tamamlamak için gereken tüm bilgilere ve bunu yapmak için yeterli zamana sahip olduklarından emin olmalıdır. Ayrıca başvuru işlemi tamamlanır tamamlanmaz hesap devre dışı bırakılır.

Başvuru tamamlandığında başvuru sahipleri ekranlarında onay mesajı görür. Posta veya e-posta onayı gönderilmez. Aynı başvuruda dört adede kadar farklı pozisyon seçilebilir ancak başvuru sahiplerinden birden fazla başvuru yapmamaları istenir.

CIA başvuruyu kabul ettikten sonra bile istihdam öncesi değerlendirme ve tarama bir yıl kadar sürebilir. Başvuru yapan adayların tıbbi ve psikolojik testlerden, ilaç testlerinden, yalan detektörü testinden ve kapsamlı bir geçmiş kontrolünden geçmeleri gerekir. Arka plan kontrolü, başvuru sahibine güvenilebileceğini, rüşvete açık olmadığını, hassas bilgileri korumaya istekli ve yetkin olduğunu ve diğer ülkelere bağlılık vaat etmediğini anlamak için yapılır.

Bir CIA casusu işlerinin çoğunu gizlice yaptığı için "kahramanlıkları" nadiren kamuoyuna duyurulur. Bununla birlikte ajans seçkin çalışanlarını şirket içinde tanıtmakta ve ödüllendirmekte hızlıdır.

Yurt dışında hizmet veren Operasyonlar Müdürlüğü, ömür boyu sağlık hizmeti, ücretsiz uluslararası seyahat, kendileri ve aileleri için konutlar ve aile üyeleri için eğitim olanakları dahil olmak üzere iddialı ücret ve sosyal haklar sunmaktadır.